Mindaugas Ratkevičius, draudimo bendrovės BTA Turto ir specialiųjų rizikų žalų reguliavimo skyriaus vadovas, vardija: šiemet jau fiksuoti 46 verslo pranešimai apie įvykius. Klientų turtui padaryta žala iš viso viršija 5 mln. Eur. Palyginti, pernai per visus metus BTA gavo 31 pranešimą, o bendra išmokų suma sudarė tik kiek daugiau nei 882 tūkst Eur.
Įmonėms, kaip ir gyventojams, daugiausiai žalos pridaro ugnis. Pavyzdžiui, lapkričio viduryje didelis gaisras kilo termoizoliacines medžiagas gaminančioje Garliavos įmonėje. Incidento metu apgadinta maždaug ketvirtadalis gamybinės patalpos, sudegė apie tris tonas pagamintos produkcijos.
„2022-aisiais, nors metai dar nesibaigė, turime net du didelius gaisrus. Dažniausiai tokių fiksuojame vieną per metus arba jų visai nebūna. Vidutinis atvejų per metus skaičius nėra didelis, tačiau tokie gaisrai „valdo“ statistiką dėl žalų dydžio“, –-teigia BTA Turto ir specialiųjų rizikų žalų reguliavimo skyriaus vadovas.
Šiemet už gaisro padarytą žalą didžiausia išmokėta suma siekė apie 260 tūkst. Eur. Dar 2,5 mln. Eur. yra rezervuota. O mažiausia išmoka po gaisro šiemet – 150 Eur.
Dažniausiai gaisrai įmonėse įsiplieskia, kai techninio proceso metu nutinka kažkas nenumatyto arba kai sugenda ir užsiliepsnoja technika.
„Neseniai turėjome atvejį, kai gaisras išplito nuo užsidegusios lempos, net ne techninio proceso metu. Taip pat esame fiksavę savaiminio užsidegimo atvejų. Tų priežasčių yra aibė, o elektros instaliacija ir techninis gedimas gali būti susiję“, – pasakoja BTA Turto ir specialiųjų rizikų specialistas.
Dalies įmonių aplaidumą iliustruoja pasikartojantys gaisrai. Štai, pavyzdžiui, balandį Alytuje vėl kilo gaisras bendrovės „Ekologistika“ teritorijoje, kur 2019 metų spalį degė milžiniškas padangų kalnas.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas tąkart pranešė, kad gaisras buvo gerokai mažesnis nei prieš trejus metus. Bet faktas, kad po ilgo tyrimo ir kalno kritikos, ugnis šioje įmonėje vėl įsiplieskė yra iškalbingas.
Žemės ūkio įmonėse, pasak M. Ratkevičiaus, gaisrų jie nefiksavo. Jo žodžiais, „ūkininkai savo turtą gali apdrausti tiek įmonių turto, tiek gyventojų turto draudimu, priklausomai nuo valdomo ūkio dydžio. Gaisrų tokiose įmonėse nefiksavome, tačiau buvo keletas pavienių atvejų, kai užsiliepsnojo ūkiniai pastatai.“
BTA pranešimas