Ashburn +27,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024
Ashburn +27,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024

ECDC dėl paukščių gripo rekomenduoja būti budresniems

2024/07/08


Paukščių gripo virusai ir toliau plinta, nors ir nedideliais kiekiais, tarp laukinių paukščių populiacijų visoje Europos Sąjungoje ir Europos ekonominėje erdvėje (ES/EEE), sakoma Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) šiandienos pranešime.

Jungtinėse Amerikos Valstijose neseniai buvo pastebėtas labai patogeniško paukščių gripo HPAI A(H5N1) virusų perdavimas tarp pieninių galvijų, o nuo 2024 m. balandžio mėnesio buvo pranešta apie keturis žmonių gripo atvejus tarp ūkių darbuotojų, paveiktų galvijų.

Nors užsikrėtusių gyvūnų perdavimas žmonėms tebėra retas reiškinys, paukščių gripo virusai gali išplisti laukiniams, ūkiniams ir naminiams gyvūnams, sukeldami naminių paukščių, o kartais ir žinduolių, infekciją ir protrūkius.

Kadangi atidžiai stebime dabartinę paukščių gripo situaciją tiek ES, tiek visame pasaulyje, yra pagrindo didinti sąmoningumą, bet ne didinti susirūpinimą. ECDC ir toliau yra įsipareigojęs remti veiksmus, kurių imasi ES valstybių narių nacionalinės valdžios institucijos. Nereikėtų nuvertinti šios grėsmės žmonių sveikatai, todėl svarbu, kad bendradarbiaudami išliktume budrūs ir iniciatyvūs“,– sako ECDC direktorė Pamela Rendi-Wagner.

Nors šiuo metu ES / EEE nėra užregistruota nė vieno žmonių užsikrėtimo paukščių gripo A(H5N1) virusu, ECDC pataria, kad svarbu toliau didinti sveikatos priežiūros specialistų informuotumą tiek pirminės, tiek antrinės sveikatos priežiūros lygmeniu apie galimybę susidurti su žmonių užsikrėtimo atvejais.

Vykdydamas savo nuolatinį įsipareigojimą visuomenės sveikatos srityje, ECDC įgyvendina išsamią strategiją, kuria siekiama padėti anksti nustatyti ir suvaldyti galimus žmonių susirgimo atvejus ES.

Svarbu pažymėti, kad šiuo metu zoonozinio paukščių gripo, t. y. žmonių infekcijų, rizika ES ir (arba) EEE išlieka maža plačiajai populiacijai ir maža ar vidutinė poveikį patiriantiems ar kitaip poveikį patiriantiems asmenims.

ECDC ėmėsi daugybės iniciatyvų, kad pašalintų galimą paukščių gripo grėsmę žmonių sveikatai, ir pastaraisiais mėnesiais parengė keletą rekomendacinių dokumentų ir ataskaitų dėl sąlytį turėjusių asmenų testavimo, priežiūros, protrūkio tyrimo ir visuomenės sveikatos reagavimo galimybių.

Neseniai atnaujintose vasaros laikotarpio priežiūros gairėse ECDC rekomenduoja sumažinti paukščių gripo tyrimų su žmonėmis ribą. Taip pat rekomenduojama ištirti dėl gripo visus atvejus, kai jie hospitalizuojami dėl simptomų, suderinamų su paukščių gripu, ir toliau tirti tuos gripo A teigiamus mėginius, kurie yra neigiami dėl sezoninio gripo viruso. Darbo ir poilsio vietose, kuriose yra didesnė paukščių gripo rizika, labai svarbios biologinės saugos ir asmeninės apsaugos priemonės siekiant kuo labiau sumažinti išplitimo žmonėms riziką. Šių apsaugos priemonių turėtų būti laikomasi kuo labiau.

Be to, ECDC sustiprino savo paramą ES šalims zoonozinio paukščių gripo laboratorijų veikloje. ECDC taip pat siūlo centralizuotai atlikti ES tyrimus ir papildomai apibūdinti žmonių mėginius, apie kuriuos žinoma arba įtariama, kad juose yra paukščių gripo viruso.

Be savo nacionalinių partnerių ES ir EEE, ECDC kartu su Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) toliau atidžiai stebi paukščių gripą ES ir visame pasaulyje ir glaudžiai bendradarbiauja su kitomis atitinkamomis ES agentūromis, pavyzdžiui, Europos vaistų agentūra (EMA) ir Europos saugos ir sveikatos agentūra (EU OSHA), taip pat tarptautinėmis organizacijomis, pavyzdžiui, PSO ir pagrindiniais CDC.

ECDC yra įsipareigojęs išlaikyti aukštą budrumą, kad užtikrintų visuomenės saugumą dėl paukščių gripo keliamo pavojaus žmonėms, ir toliau teiks atnaujinimus ir rekomendacijas, jei reikės ir atsižvelgiant į epidemiologinę padėtį.

 

ŪP portalas su ECDC

123rf nuotr.

Dalintis