Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

EK ribos mikroplastikus gaminiuose, tarp jų ir AAP

2023/09/27


Europos Komisija (EK) rugsėjo 25 d. priėmė atnaujintą reglamentą dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH). Numatyta riboti mikroplastikų, sąmoningai dedamų į gaminius, kiekį.

Pasak EK pranešimo, naujosios taisyklės neleis į aplinką patekti maždaug pusės milijono tonų mikroplastiko. Bus uždrausta pardavinėti pačius mikroplastikus ir produktus, į kuriuos tikslingai dedama sintetinių polimerų mikrodalelių – naudojant produktus jos patenka į aplinką.

Teisės akte pateikiama plati mikroplastiko apibrėžtis – jis apima visas sintetinio polimero daleles, mažesnes nei 5 mm, kurios yra organinės, netirpios ir atsparios skilimui. Taip siekiama sumažinti mikroplastikų sklaidą iš kuo didesnio spektro gaminių.

„Sąmoningai į gaminius dedamų mikroplastikų naudojimas kelia rimtą susirūpinimą aplinkai ir žmonių sveikatai. Mikroplastiko yra jūrose, upėse ir sausumoje, taip pat maiste ir geriamajame vandenyje. Šiandieninis apribojimas susijęs su labai mažomis dalelėmis, tačiau tai didelis žingsnis žmogaus sukeltos taršos mažinimo link“, – sakė Virginijus Sinkevičius, už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Komisijos narys.

Vienas iš būdingų mikroplastiko naudojimo ir aplinkos taršos pavyzdžių yra dirbtinėms sporto aikštynų dangoms taikoma granuliuota užpildinė medžiaga. Įvairiais tikslais mikroplastikai naudojami kosmetikoje (odos šveitimui arba tam tikrai tekstūrai ar kitoms produktų savybėms suteikti). Mikroplastikai paplitę ir ploviklių, audinių minkštiklių, blizgučių, trąšų, augalų apsaugos produktų (AAP), žaislų, vaistų ir daugelio kitų produktų gamyboje.

Pirmosios priemonės, pvz., palaidų blizgučių draudimas, bus pradėtos taikyti, kai apribojimas įsigalios – praėjus 20 dienų nuo teisės akto paskelbimo ES oficialiajame leidinyje. Kitais atvejais draudimas prekiauti bus taikomas po ilgesnio laikotarpio, kad susijusios suinteresuotosios šalys turėtų laiko parengti alternatyvas ir prie jų pereiti.

Trąšų gamintojai pakeisti produktų sudėtį taip, kad jie būtų tinkamai skaidomi aplinkoje, turės per penkerius metus. AAP pramonei, manoma, būtinas 8 metų pereinamasis laikotarpis. Kas dėl kitų mikroplastiko naudojimo žemės ūkyje ir sodininkystėje būdų (sėkloms padengti skirtiems dažikliams ar kitiems AAP nepriskiriamiems produktams) numatytas 5 metų pereinamasis laikotarpis.

 

ŪP portalo inf.

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...