Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Ekologinės sistemos – EK pertvarkų akiratyje

2024/02/24


Europą drebinant žemdirbių protesto akcijoms ir Europos Komisijai (EK) skubiai ieškant būdų, kaip palengvinti ūkininkų gyvenimą – sumažinti jų veiklai keliamus reikalavimus ir palengvinti galimybes jų produkcijai konkuruoti su importuojama, užauginta laikantis kur kas žemesnių reikalavimų nei galioja Europos Sąjungos (ES) šalyse, už žemės ūkį atsakingas EK narys Januszas Wojciechowskis EK pirmininkei Ursulai von der Leyen pateikė naujų siūlymų. Tarp jų – ir iš esmės supaprastinti ekologinių sistemų reikalavimus, teigiama Lenkijos žiniasklaidoje.

Januszas Wojciechowskis

Siūlymai parengti po to, kai eurokomisaras J. Wojciechowskis pastarosiomis savaitėmis surengė ne vieną susitikimą su žemės ūkio protestuose dalyvaujančiais ūkininkais, taip pat su Baltijos valstybių, Italijos, Portugalijos, Ispanijos ir Vyšegrado grupės šalių žemės ūkio organizacijų atstovais. Susitikimuose buvo aptarta ūkininkų protestų, šiuo metu vykstančių daugelyje ES šalių, priežastys ir galimybės bei būdai įveikti ūkininkams iškilusias problemas.

Iš jų dvi yra aktualios visų ES šalių ūkininkams – tai grėsmę Europos ūkininkams keliančios didėjančios žemės ūkio produktų importo apimtys, ypač iš Ukrainos, taip pat iš MERCOSUR regiono ar Maroko, kur jie gaminami laikantis žemesnių standartų reikalavimų, nei yra nustatyti ES šalyse. Be to, ES ūkininkus, besilaikančius žaliojo kurso reikalavimų, yra užgriuvusi didžiulė administracinė našta. Todėl, J. Wojciechowskio nuomone, žemės ūkio produktų importą tiek iš Lotynų Amerikos ar Afrikos šalių, tiek ir iš Ukrainos reikėtų dar labiau riboti ir mažinti, tačiau tuo pačiu metu reikia sudaryti palankesnes sąlygas Ukrainos grūdų bei kitų žemės ūkio produktų gabenimui per ES jūrų uostus ir tolesniam jų eksportui į rinkas už ES ribų, griežtai kontroliuojant, kad tai, kas skirta trečiųjų šalių rinkoms, „nenusėstų“ ES šalyse.

Siūlymuose EK pirmininkei eurokomisaras pastebėjo, kad, jei ne rinkos destabilizavimas, kurį sukelia importas iš trečiųjų šalių bei Ukrainos, žaliasis kursas gal ir nebūtų tapęs tokia didele našta ūkininkams. Bet Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, situacija Europoje labai pasikeitė, palyginti su ta, kuri buvo rengiant tiek žaliąjį kursą, tiek ir visą ES bendrąją žemės ūkio politiką. Todėl Rusijos agresijos sukeltas rinkos destabilizavimas gali būti laikomas „ypatinga aplinkybe“, kaip apibrėžta ES reglamento (ES) Nr. 2116/2021 dėl bendros žemės ūkio politikos finansavimo 3 straipsnyje.

Eurokomisaras J. Wojciechowskis siūlo laikinai – šiais metais – netaikyti sankcijų ūkininkams, kurie nesilaiko paramos sąlygų reikalavimų, numatytų GAAB 1 (daugiamečių žolynų atkūrimas), GAAB 6 (dirvožemio danga jautriais laikotarpiais), GAAB 7 (privaloma sėjomaina) ir GAAB 8 (4 proc. pūdymui skirtos žemės ūkio paskirties žemės išlaikymas). Taip pat leisti valstybėms narėms padidinti tiesiogines išmokas už 2023 m. 10 proc., teikiant valstybės pagalbą, dar vieniems metams – iki 2025 m. birželio mėn. – pratęsti galiojimą laikinosios krizių valdymo sistemos, skirtos valstybės pagalbai žemės ūkiui.

Be to, siūlo atleisti ūkininkus nuo reikalavimo fotografuoti, į nuotrauką įtraukiant  geografinės vietovės informaciją, ir suteikti jiems galimybę pateikti deklaracijas apie tam tikros praktikos vykdymą. Už šių deklaracijų kontrolę ir tikrinimą būtų atsakingos nacionalinės administracijos. Taip pat siūlo supaprastinti ekologines sistemas – suteikti ūkininkams galimybę naudoti supaprastintą ekologinę sistemą, pagrįstą gerosios žemės ūkio praktikos pavyzdžių sąrašu, pvz.: 1) šiaudų maišymas su dirvožemiu, 2) mėšlo naudojimas, 3) tarpinių pasėlių sėjimas, 4) neariamoji žemdirbystė, 5) ekstensyvus ganymas daugiamečiuose žolynuose, 6) medingųjų augalų auginimas, 7) biologinė augalų apsauga. Ūkininkas galėtų pasirinkti bent dvi iš nurodytų praktikų, apimančių bent pusę naudojamos žemės ūkio paskirties žemės, ir tada turėtų teisę gauti vienkartinę išmoką pagal supaprastintą ekologinę sistemą. Šios išmokos sumą turėtų apskaičiuoti ir pasiūlyti valstybės narės.

Tad ūkininkas, norintis pasinaudoti išmokomis pagal ekologines sistemas, turėtų pasirinkimą – pasinaudoti dabartine ekologinių sistemų sistema, kaip nustatyta atskiruose nacionaliniuose Bendroji žemės ūkio politikos strateginiuose planuose, arba pasitraukti iš šios sistemos ir prisijungti prie supaprastintos ekologinės sistemos.

J. Wojciechowskio pastebėjimu, dėl to, ką jis siūlo, ES teisės aktų keisti nereikia, o tik koreguoti atskirų šalių strateginius planus, kaip jau numatyta ES reglamente (ES) Nr. 2115/2021.

 

ŪP informacija

Redakcijos nuotrauka

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis