„Užsienyje ekologiško medaus paklausa didesnė, negu mes, Lietuvos bitininkai, galime pasiūlyti“, – „Ūkininko patarėjui“ tvirtino bitininkė Jūratė Galvonienė ir užsiminė apie priežastį, kodėl ji su vyru Laimonu nė neketina mažinti savo šeimos ekologinio bityno, esančio Zarasų r.
J. ir L. Galvonai laiko 300 bičių šeimų. Tai yra didžiausias ekologinis bitynas Lietuvoje. „Neturime problemų dėl medaus pardavimo. Pagrindiniai mūsų klientai gyvena Japonijoje ir Didžiojoje Britanijoje. Jie yra tarpininkai, per kuriuos mūsų bityno ekologiškas medus atsiduria šių šalių nedidelėse parduotuvėse“, – tęsė J. Galvonienė, neslėpdama, kad jai su vyru teko įveikti ilgą kelią, kol šeimos bityno ekologiškas medus atsidūrė minėtose šalyse. Mat, pasak bitininkės, klientai savotiški – smalsavo apie viską, kas susiję su bitynu, medumi. Be to, labai griežti reikalavimai, norint į minėtas šalis išvežti medų. Reikėjo parengti šūsnį dokumentų. Japonai itin atsakingai vertino ketinamą pirkti medų.
J. ir L. Galvonai derinti medaus išvežimo į Japoniją klausimus pradėjo 2022 m. rugsėjį. Pirmoji jo siunta ten iškeliavo tik 2023 m. vasarą, antroji – rudenį. Sutuoktiniai savo bičių ūkio medų, kitus produktus tiekia ir mažoms sveiko maisto parduotuvėms Lietuvoje, parduoda ir šalies mugėse, šventėse, taip pat internetu.
Savo elektroninėje parduotuvėje išsuktą medų jie parduoda po 8,69 Eur/700 g ir 11,49 Eur/kg, o esantį koriuose – po 6,99 Eur/390 g. Neseniai Stripeikiuose (Ignalinos r.) vykusioje medkopio pabaigos šventėje už išsuktą medų prašė 3 Eur/250 g ir 5 Eur/500 g.
Tame pat renginyje bitininkai Rima ir Donatas Rakšteliai medų pardavė po 10 Eur/kg ir 6 Eur/750 g. „Mūsų bitynas yra neužterštoje gamtoje – Ignalinos r., Didžiasalio kaime, Sirvėtos regioniniame parke, todėl medus labai geras. Kam tokio reikia – perka. Turime 25 bičių šeimas, bityno nemažinsime“, – ŪP teigė jie ir pripažino, kad teko nemažai padirbėti, siekiant rasti klientų. Jų bitynas nėra sertifikuotas kaip ekologinis.
Dauguma šventėje Stripeikiuose medumi ir kitais bičių produktais prekiavusių įprastų bitynų – esančių netoli intensyvios žemdirbystės laukų – savininkų jau sumažino ir ketina dar mažinti bičių šeimų skaičių.
„Turėjau 200 bičių šeimų. Per metus jų skaičių sumažinau iki 150. Ir dar mažinsiu. Prieš trejus metus medų pardavinėjau po 6–8 Eur/kg, dabar jį atiduodu po 5–6 Eur/kg. Pinigai nuvertėjo – nieko nenupirksi už 5 Eur. Jų reikia ir gyventi, ir degalams pas bites nuvažiuoti, ir kitiems bitininkystės poreikiams“, – ŪP guodėsi bitininkas Čirikas iš Žeimių kaimo, Kazitiškių kaimo, Ignalinos r.
Kiti įprastų bitynų savininkai už medų prašė po 4–7 Eur/kg. Teigė už tiek pat arba brangiau jį parduodantys turguje. Urmu medus superkamas pusdykiai – po 1,60 Eur/kg ir keliais centais daugiau.
„Lietuvoje yra 28 ekologiniai bičių ūkiai, o Latvijoje – gerokai daugiau: 242. Mūsų šalyje nelengva ekologiškai ūkininkauti dėl intensyvios žemdirbystės. Neįmanoma tapti ekologinio bityno šeimininku, kai bičių ganyklos plyti prie chemija purškiamų laukų. Zarasų kraštas palankus ekologinei bitininkystei, nes čia žemdirbystė čia nėra aktyvi. Mūsų šeimos bitynas yra vaizdingose miškų ir natūralių pievų apsuptose apylinkėse“, – galimybe turėti ekologinį bityną pasidžiaugė J. Galvonienė.
Jos vyras Laimonas – trečios kartos bitininkas. Sutuoktiniams smagu, kad vaikai noriai talkina bityne. „Dukra Mingailė padeda auginant bičių motinas: moka jas pagauti, pažymėti, įdėti į narvelį. Sūnus Mangirdas dirba su tėčiu prie avilių bityne, kur reikia daugiau jėgos“, – šypsojo J. Galvonienė.
Autorės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.