Atlikdama glifosato rizikos žmonėms, gyvūnams ir/ar aplinkai vertinimą, EFSA nenustatė jokių itin svarbių susirūpinimą keliančių sričių. Susirūpinimą keliantis klausimas apibrėžiamas kaip labai svarbus, kai jis susijęs su visomis siūlomomis vertinamos veikliosios medžiagos paskirtimis (pvz., naudojimo prieš sėją, naudojimo po derliaus nuėmimo ir t. t.), tokiais atvejais veikliosios medžiagos negalima patvirtinti arba atnaujinti patvirtinimą.
2022 m. Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) atliko glifosato pavojingumo vertinimą ir padarė išvadą, kad pagal mokslinius kriterijus ši veiklioji medžiaga negali būti klasifikuojama kaip kancerogeninė, mutageninė arba toksiška reprodukcijai. EFSA naudojo ECHA pavojingumo klasifikaciją atlikdama ES glifosato rizikos vertinimą.
Nustačius duomenų spragas, ekspertinėse išvadose jos nurodomos kaip klausimai, kurių nebuvo galima užbaigti, arba neišspręsti klausimai.
Klausimai, kurių nebuvo galima užbaigti, apima vienos iš glifosato priemaišų vertinimą, rizikos vartotojams vertinimą su maistu ir vandens augalams kylančios rizikos vertinimą.
Neišspręsti klausimai, be kita ko, susiję su trūkumu informacijos apie vieną iš sudedamųjų dalių, esančių glifosato pagrindu pagaminto pesticido formulėje.
Dėl poveikio biologinei įvairovei ekspertai pripažino, kad rizika, susijusi su reprezentatyviu glifosato naudojimu, yra sudėtinga ir priklauso nuo daugelio veiksnių. Jie taip pat pažymėjo, kad trūksta suderintų metodikų ir suderintų konkrečių apsaugos tikslų. Apskritai turima informacija neleidžia daryti tvirtų išvadų dėl šio rizikos vertinimo aspekto, o rizikos valdytojai gali apsvarstyti rizikos mažinimo priemones.
Vertinant poveikį ekosistemoms, konservatyvus rizikos vertinimo metodas (pagal duomenų rinkinį) 12 iš 23 pasiūlytų glifosato naudojimo būdų leido nustatyti didelę ilgalaikę riziką žinduoliams.
Procesas truko trejus metus
„Glifosato rizikos vertinimas ir tarpusavio vertinimas – tai trejus metus trunkančio proceso dešimčių mokslininkų iš EFSA ir valstybių narių darbas. Jis grindžiamas daugeliu tūkstančių tyrimų ir mokslinių straipsnių vertinimu, taip pat vertinga informacija, surinkta per viešas konsultacijas“, – sakė EFSA Rizikos vertinimo gamybos skyriaus vadovas Guilhem de Seze.
Leidimas naudoti baigiasi gruodžio viduryje
Glifosatas yra cheminė medžiaga, naudojama daugelyje herbicidų produktų, ir jo naudojimui Europoje taikomas griežtas reguliavimas. Šiuo metu glifosatą leidžiama naudoti ES iki 2023 m. gruodžio 15 d. Valstybių narių atliktas rizikos vertinimas ir vėlesnis ekspertinis vertinimas buvo atlikti kaip teisinio proceso, kuriuo siekiama atnaujinti jo naudojimo Europoje patvirtinimą, dalis.
EFSA išvados dėl glifosato keliamos rizikos vertinimo peržiūros pateiktos Europos Komisijai ir valstybėms narėms. Tolesnis sprendimas dėl glifosato yra jų valioje.
EFSA informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.