Columbus +26,4 °C Debesuota
Šeštadienis, 17 Geg 2025
Columbus +26,4 °C Debesuota
Šeštadienis, 17 Geg 2025

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Eksporto apimtys vėl auga: reikšmingai didėja lietuviškos kilmės prekių eksportas

2025/05/16


2025 m. pirmąjį ketvirtį lietuviškos kilmės nemineralinių produktų eksportas ir toliau sparčiai augo. Taip pat buvo stebimas reikšmingas mineralinių produktų atsigavimas ir besistabilizuojantis reeksportas. Šių veiksnių visuma lėmė tai, kad pirmą kartą nuo 2023 m. pradžios fiksuotas metinis eksporto augimas. Kadangi užsienio paklausos perspektyvos tebėra teigiamos, nepaisant prekybos karų, tikėtina, kad prekių eksporto tolesnė raida ir toliau išliks palanki, nors ir mažesnė nei istorinis vidurkis. Komentuoja Kipras Kalesninkas, Lietuvos banko Ekonomikos departamento Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus ekonomistas.

2025 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, bendras eksportas padidėjo 1,9 proc., o prie to reikšmingai prisidėjo augęs lietuviškos kilmės eksportas (7,9 %). Nemineralinių produktų lietuviškos kilmės eksportas didėjo jau trečią ketvirtį iš eilės. Šį ketvirtį taip pat reikšmingai išaugo mineralinių produktų eksportas. Nemineralinių produktų eksporto augimui didžiausią įtaką darė didėjęs chemijos pramonės gaminių, daugiausia trąšų, ir atsigaunantis medienos ir baldų eksportas. Geografiškai nemineralinių produktų eksportas sparčiausiai didėjo į Jungtinę Karalystę ir JAV, Baltijos šalis bei Europos Sąjungos Vidurio ir Rytų Europos šalis. Tikėtina, kad bent iš dalies augusį eksportą į JAV galima sieti su paankstintais užsakymais, importuotojams siekiant valdyti su tarifais susijusias rizikas.

Žvelgiant į ateitį, tikėtina, kad lietuviškos kilmės eksporto raida ir toliau bus teigiama. Nors 2025 m. antrąjį ketvirtį eksportą neigiamai veiks AB „Achema“ laikinas amoniako gamybos sustabdymas, užsienio paklausos raida tebėra teigiama net ir padidėjus neapibrėžtumui dėl prekybos karų. Eksporto rinkos dalys vis dar yra reikšmingai nesumažėjusios, o tai rodo, kad kainų konkurencingumas nėra prarastas. Dalinis Kinijos eksporto perorientavimas iš JAV į Europą gali paveikti santykinai nedidelę dalį Lietuvos eksportuotojų prekių, tačiau net ir šių prekių atveju Lietuvos gamintojai turi nekaininį pranašumą. Šių veiksnių visuma leidžia manyti, kad ateinančiais ketvirčiais lietuviškos kilmės eksporto raida vis dar bus teigiama, nors ir tikėtina, kad ne tokia sparti kaip anksčiau.

Reeksporto metinė raida ir toliau buvo neigiama (9,8 %) – daugiausia dėl besitęsiančio mažėjimo Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) šalių rinkose. Vis dėlto svarbu pastebėti, kad NVS rinkos įtaka bendriems reeksporto rodikliams toliau mažėja. Reeksportas į kitas rinkas iš esmės vis dar yra stabilus arba auga, o pastarojo ketvirčio mėnesinė raida rodo bendro reeksporto stabilizaciją. Šios tendencijos leidžia manyti, kad neigiama reeksporto įtaka bendriems eksporto rodikliams toliau laipsniškai mažės.

Importo metinė raida 2025 m. pirmąjį ketvirtį tapo teigiama – importas augo 9,5 proc. Didžiausią įtaką importo padidėjimui turėjo išaugęs tarpinio vartojimo ir investicinių prekių įvežimas – tai daugiausia galima sieti su gerėjančia pramonės situacija. Reikšmingai importą didino vartojimo prekių augimas dėl galimai geros darbo rinkos situacijos ir didėjančios vidaus paklausos.

 

Lietuvos banko informacija

Dalintis