Ashburn +28,3 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Rgs 2024
Ashburn +28,3 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Rgs 2024

Elegantiškos verbenos – tvirtos kaip mūras

2023/05/25


Tarp šių išskirtinio grožio gėlių, žydinčių violetiniais „skėčiais“, galima vaikščioti nuo birželio iki pat vėlyvo rudens šalnų. Nors jų aukštis viršija žmogaus ūgį, o medėjantis šakotas stiebas ne toks ir storas, Audronės Žeimantaitės-Kedienės šeimos sodyboje patagoninės verbenos nepalaužtos ir nenubarsčiusios violetinių žiedelių atlaiko ir vėtras, liūtis.

Įdomu, kaip prisidaugino

Šią dekoratyvią gėlę, Lietuvoje auginamą kaip vienmetę, pašnekovei pavyksta užauginti iki 1,8–2 m, nors ant sėklų pakelių, kurių galima rasti parduotuvių lentynose, rašoma, kad patagoninė verbena (Verbena bonariensis) užauga iki 1,2 m. Tiesą pasakius, specializuotoje parduotuvėje pirktos verbenų sėklytės A. Žeimantaitei-Kedienei netgi nesudygo...

Audronė Žeimantaitė-Kedienė džiaugiasi atradusi naują sodybos puošmeną – patagonines verbenas.

Tačiau kitą pavasarį šį krūmelį-gėlę ji sėkmingai išaugino iš turgavietėje pirkto daigelio: „Augalas žiedelių nenubarsto, puošnus ir žiemą, todėl rudenį jų nenukarpiau, o anksti pavasarį prisiskyniau šalčio užgrūdintų žiedynų „burbuliukų“. Sėklytes pasėjau ir sulaukiau daug verbenukių...“ Taip sėkmingai augalus pašnekovė daugina jau antrus metus iš eilės.

Dar vasarį namie verbenų kupiškėnė pasisėja į indelius, kovą neša į nešildomą šiltnamį, kur sudeda į putplasčio dėžes, o po šalnų perkelia į kiemą. Gegužės viduryje daigai būna sprindžio dydžio.

Žiedynai bekvapiai, bet tarsi sukurti juvelyro.

Pašnekovė pastebėjo, kad patagoninės verbenos mėgsta drėgną ir sunkią žemę, nereikalaudamos kokių nors trąšų. Vasarą laisto jas kasdien vandens čiurkšle iš guminės žarnos, kaip ir kitas gėles.

Reto grožio aukštaūgė

Labai greitai šios verbenos tapo „sodybos prie miško TOP-u“, kaip išsireiškė jos šeimininkė. Tiesa, kieme pabandžiusi jas komponuoti su miskantais, Audronė nusivylė. Įspūdingiausias vaizdas – kai šios gėlės mūru stūksto vienos, saulės apšviestoje vietoje, be jokių „draugų“. Šio paveikslo grožiui paryškinti užtenka vien drugelių, smagiai nardančių tarp verbenų.

Daigas gegužę – sprindžio dydžio.

Dėl grakščios grafiškos struktūros krūmelis tik iš tolo atrodo liaunas ir trapus. Iš tiesų siūruodamas jis niekada nelūžta. Tvirtam stiebui, šiurkštiems lapams ir netgi kiek dygiems žiedams gamtos stichijos nebaisios. Jokios atramos jiems nereikalingos. Jų ir kelmai galingi kaip jurginų, ankstyvą pavasarį net sunku būtų išrauti: tą darbą tenka atidėti vasaros pradžiai.

Žydėdamos patagoninės verbenos prisėja žemėje sėklų, bet natūraliai jos sudygsta kiek vėliau, tad ir žiedais ima džiuginti vėlokai – tik rudenį. Todėl šia galimybe Audronė nesinaudoja.  

Iš pirmo žvilgsnio liauni kaip smilgos,
iš tiesų – tvirti kaip mūras augalai.
Patagoninės verbenos žiemą, pasidabinusios sniego kamuoliukais.

  

 

 

 

 

 

 

 

Audronės Žeimantaitės-Kedienės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis