Mažmeninės prekybos tinklai gamintojams perkelia finansinę naštą
Liepos mėnesį pieno produktų grąžinimas padidėjo 20–30 proc. Dėl elektros energijos tiekimo sutrikimų pieno perdirbimo įmonėms finansinę naštą perkelia mažmeninės prekybos tinklai, rašo LIGA.net, remdamasis Ukrainos pieno įmonių sąjungos (SMPU) vykdomuoju direktoriumi Arsenu Diduru. Pasak jo, sunkiausia dirbti su kai kuriais prekybos tinklais.
„Nenustebsiu, jei gamintojai netrukus gaus naujas sąlygas patekti į prekybos centrų lentynas, kur bus atskiras mokestis „už vėsinimą“ arba tiesiog „elektrą parduotuvėje“, – karčiai ironizuoja Arsenas Diduras.
Kitaip nei mažmeninės prekybos tinklai, pieno gamintojai negali perkelti savo nuostolių ir išlaidų toliau nuo „temperatūros grandinės“ esančioms įmonėms, daugeliu atvejų jie gauna pieną iš savo ūkių.
Pieno gamintojams būtini generatoriai
Dėl elektros energijos tiekimo sutrikimų ir poreikio įsigyti didelės galios generatorius pieno kainos gali padidėti 5–6 proc., pranešė Ukrainos Pieno gamintojų asociacija (AVM).
Pasak asociacijos generalinės direktorės Hannos Lavreniuk, pieno gamintojai nuolat patiria energijos tiekimo sutrikimus: „Įmonėse fronto linijose ir karo paveiktose teritorijose, kur elektros energijos tiekimo sutrikimas trunka ilgiau nei 6 valandas per dieną, generatoriai dažnai yra nuolatinis, o ne atsarginis energijos tiekimo šaltinis“.
Pienininkystės ūkiuose pieno melžimo ir aušinimo procesai reikalauja daug energijos. Vasarą būtina karvidėse užtikrinti tinkamą mikroklimatą, vėsinti patalpas. Vidutiniams 400–500 karvių ūkiams kritiškai reikalingi 100 kW ir didesnės galios generatoriai.
Elektros energijos tiekimo sutrikimai didina pieno gamybos sąnaudas, o tai turi įtakos pieno produktų kainoms. Pasak H. Lavreniuk, žalio pieno supirkimo kainos Ukrainoje po ilgo nuosmukio vėl pradeda kilti, ne tik dėl tam tikrų sąnaudų elementų įtraukimo į kainodarą, bet ir dėl situacijos pasaulinėje pieno rinkoje. Biržoje auga pieno produktų paklausa, atitinkamai ir kaina.
Asociacijos vadovės teigimu, per artimiausius 3–4 mėn. pieno produktai vartotojams gali brangti 5–6 proc., tačiau iš tikrųjų kartelę nustatys gyventojų perkamoji galia.
AVM, kaip pieno ūkius vienijanti asociacija, nuolat gauna prašymų padėti įsigyti generatorius. Jie ypač reikalingi įmonėms Donecko, Zaporižės, Dniepropetrovsko, Charkivo, Chersono, Odesos ir Mykolaivo regionuose. AVM ragina vyriausybę ir tarptautinius partnerius bei fondus padėti apsirūpinti 50 kW ar didesnės galios dyzeliniais generatoriais, kurie karo paveiktuose regionuose gyvybiškai reikalingi mažiems ir vidutiniams pieno ūkiams. Šie ūkiai labiausiai pažeidžiami, ištekliai riboti ištekliai, o nuo jų išlikimo priklauso darbo vietų ir visos bendruomenės išsaugojimas.
ŪP portalo informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos