Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


Dineta BABARSKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Ėmėsi neįprastos iniciatyvos

2024/02/18


Stebulių ateities bendruomenė (Lazdijų r.) jau trečius metus kviečia į savo bendruomenės patalpas veterinarus, kurie keturkojus augintinius sterilizuoja, vakcinuoja, ženklina. Trejų metų atkaklus darbas davė rezultatų – valkataujančių keturkojų kaime nebepastebima.

Viskas vietoje

„Šiemet vasario pabaigoje veterinarai atvyks jau ketvirtą kartą per trejus metus“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo Rita Sabestinienė iš Stebulių kaimo. Stebulių ateities bendruomenė bendradarbiauja su veterinarijos klinika „Dalmatinas“ iš Marijampolės. „Mums labai tinka. Taiko didžiules nuolaidas. Nežinau, ar dar ilgai jie pas mus važiuos“, – svarstė bendruomenės narė.

Ne kiekvienas kaimo žmogus turi galimybių nuvežti savo augintinius į veterinarijos kliniką. „Tai transporto neturi, o ir brangu, jei augintinių daugiau. Kaime katės atsiveda kačiukų ir ką su jais daryti? Reikia šerti, rūpintis, nes gaila. Ateina ir valkataujančių gyvūnų, prisiglaudžia. Išliesėję, susitraukę. Tad dažno kaimo žmogaus kieme susidaro nemenkas pulkas kačių, o ir šunų pasitaiko. Tad reikia kažką daryti, kad nesidaugintų. Todėl mums veterinarų paslaugos vietos bendruomenės namuose labai reikalingos“, – teigė R. Sabestinienė.

Paslaugų kainos – prieinamos, viskas vietoje, tad žmonės atsiveža ir savus augintinius, ir tuos, kurie atklydo nežinia iš kur. Aišku, būna, kad ir patys kai kurie Stebulių ateities bendruomenės nariai nuveža savo keturkojus draugus į kliniką Marijampolėje.

Sunku sugaudyti

„Tik pagauti kartais sunku, o būna, kad ir visai nepavyksta“, – teigė R. Sabestinienė. Stebulių ateities bendruomenės pirmininkas Mantas Jančiukas pasidžiaugė, kad ne pirmus metus Stebulių ateities bendruomenė tvarkosi su savomis ir su atklydusiomis benamėmis katėmis, tačiau dažnai rankos būna sudraskytos, sukandžiotos. „Ką padarysi? Užgis“, – savo socialinio tinklo paskyroje rašė bendruomenės pirmininkas.

Ir R. Sabestinienė, ir M. Jančiukas myli gyvūnus, todėl ir ėmėsi organizuoti tokias akcijas. „Mano katinukai, kuriuos priglaudžiau, išgyveno – vieni atėjo, kitas atvažiavo, įlindęs po automobilio kapotu. Priglaudžiau. Buvo liesi, alkani, o dabar – gražuoliai. O kiek katinukų neišgyvena! Katės priveda vaikų, vedžioja tuos mažus katinukus po laukus, o visų priglausti negali. Būtinai reikia sterilizuoti, kad taip nebūtų. Savo patinukus iškastravome. Dabar jie iš namų niekur neina, turi, kur gyventi, paėsti – jiems gerai. O buvo laukinukai, vos pagavome. Ir šunų palaidų lakstė, kai ruja, jų – neišsaugosi. O paskui kur šuniukus dėti? Maži, gražūs, dovanoja žmonės, gerai, jei kas paima“, – pasakojo kaimo nūdieną bendruomenės narė. Ji pati turi katinų, kurie gyvena tvartelyje, kiti – namuose. Bet ir vieniems, ir kitiems prireikė veterinarų paslaugų ir dabar – viskas gerai.

R. Sabestinienė neslėpė, kad jei tik ateina koks katinas, prisiglaudžia jos sodyboje, o šeimininkams neatsiradus, neša pas veterinarus: „Nežinai nei iš kur, nei kieno, o šerti, rūpintis reikia. Man visų gaila. Tad reikia galvoti, kad jų bent jau daugiau nesiveistų.“ Tačiau girdi kalbų, kad kiti savo augintinių nenori nei sterilizuoti, nei kastruoti. Bet kai priveda vaikų, šerti – irgi nenori. Džiaugiasi, kad katė kačiukus pas kitus išveda. O kai katės juos visur vedžiojasi, tai dalis išgaišta, dalį lapės pagauna. „Aš visada sakau – niekas neatvažiuos ir nepašers viso kaimo valkataujančių kačių. O jos dar atves kačiukų ir taip nesibaigs“, – rėžė aktyvi bendruomenės narė.

rita sebestiniene
Rita Sabestinienė su sūnumi – Stebulių ateities bendruomenės pirmininku Mantu Jančiuku – rūpinasi savo kaimo augintiniais.

Atveža iš viso rajono

„Kai pradėjome šį darbą, galvojome, kad tik savo bendruomenės žmonėms pagelbėsime, bet žmonės ir iš kitur pradėjo klausinėti, prašyti, ar negalėtų atvežti ir jie savo augintinių. Štai ir dabar iš Mergalaukio kaimo (Alytaus r.) prašo. Tai jau net ne mūsų rajonas, bet, aišku, priimsime. Sako, kad jiems čia patogiau“, – pastebėjo R. Sabestinienė.

Važiuoja su šuniukais, kačiukais į Stebulius ne tik Lazdijų r., bet ir kaimyninių rajonų gyventojai. Kas daugiau augintinių turi, tai vienus vieną kartą atveža, kitus – kitą. „Žmonės įsivaizduoja, kad mūsų bendruomenė tuo užsiima nuolat, bet taip nėra. Veterinarus kviečiamės tik kartą ar du per metus“, – patikino ji.

kaciukai
Priglausti katinukai.

R. Sabestinienė padeda bendruomenės pirmininkui M. Jančiukui. Registruoja visus norinčius atvežti augintinius, kad nereikėtų ilgai stoviniuoti eilėje. Bet žmonės labai geranoriški, jei reikia luktelėti, palaukia, geranoriškai užleidžia eilę vieni kitiems. O norinčių atvežti savo keturkojus tiek daug, kad stebina ne tik pačius stebuliečius, bet ir veterinarijos gydytojus. Pernai prireikė net 2 vizitų, kurių metu buvo pasirūpinta 55 augintiniais, užpernai jų buvo 25. Kiti atsiveža kates ar šunis tik paskiepyti. „Man nereikės vežti 3 kačių skiepyti į miestą, vietoje paskiepys“, – pasidžiaugė ir pati R. Sabestinienė.

Šiemet ši iniciatyva organizuojama kiek vėliau – vasario pabaigoje, nes bendruomenės patalpose – šaltoka. Tikimasi, kad bent kiek bus šilčiau, nes po sterilizacijos gyvūnų kurį laiką negalima laikyti lauke, būtina, kad pabūtų šiltai, o tam reikia turėti sąlygas. Bet ir susivėlinti su tokiomis paslaugomis negalima.

Tai, kad rūpestis augintiniais duoda rezultatų, jau spėjo pastebėti ir patys Stebulių gyventojai. Kaime nematyti valkataujančių nei šunų, nei kačių. Neateina svetimų gyvūnų ir į kiemus. „Net išmestų pas mus jau nepamatysi. Gal prisibijo, tai mūsų kaime niekas jų ir nepaleidžia. Problema akivaizdžiai sprendžiasi“, – pasidžiaugė Stebulių ateities bendruomenės narė R. Sabestinienė, kad jų pastangos kartu su pasišventusiais savo darbui veterinarais nenuėjo veltui.

Stebulių ateities bendruomenės nuotraukos

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Titulinėje nuotr. – Stebulių ateities bendruomenės pirmininkas Mantas Jančiukas.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja

Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) neteisėtai panaudojo daugiau nei 635 tūkst. eurų, rodo Valstybinės ligonių kasos prie Svei...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...