Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

ES ekologinės gamybos apdovanojimai: kas išrinktieji?

2023/09/30


Europos Komisija paskelbė aštuonis antrojo ES ekologinės gamybos konkurso nugalėtojus. Panašiai kaip ir praėjusiais metais, tai yra įvairūs Europos ekologinio sektoriaus veikėjai, atstovaujantys ekologinės vertės grandinę.

Šiais metais gauta beveik 100 paraiškų iš visos Europos, atrinkti 24 kandidatai iš 11 ES šalių. ES ekologinių iniciatyvų apdovanojimų sistemą sudaro 7 kategorijos ir 8 individualūs apdovanojimai. Apdovanojimus organizuoja Europos Komisija, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas, Europos regionų komitetas, COPA-COGECA ir „IFOAM Organics Europe“, remiant Europos Parlamentui ir Tarybai.

Rugsėjo 25-ąją buvo paskelbti aštuoni nugalėtojai.

Geriausia ekologiškai ūkininkaujanti ūkininkė – Clara Benito Pacheco, Ispanija. Benito Pacheco valdo ekstensyvų ekologinį ožkų ūkį, kuriame gyvūnai minta tik vietine žole. Laisvai besigananti banda prisideda prie biologinės įvairovės. Dėl virtualių tvorų technologijų ir GPS antkaklių suaugę gyvūnai gali laisvai ganytis, nes fizinės tvoros nereikalingos, savo ruožtu prisidedama prie anglies dioksido sekvestracijos pievose.

Geriausias ekologiškai ūkininkaujantis ūkininkas – Thomas Moschos, Graikija. Kartu su broliu J. Moschos jis vadovauja šeimos gyvulininkystės ūkiui Kastorijoje, kurio specializacija – avininkystė ir pieno produktų gamyba. Ūkininkas taiko naujus ūkininkavimo metodus, žiediškumo ir dirvožemio gerinimo. Tai lemia didesnį dirvožemio organinių medžiagų kiekį ir derlių.

Geriausias ekologiškas regionas Burgenlandas, Austrija. Burgenlandas tapo persitvarkymo prie ekologijos pavyzdžiu įgyvendamas mokslu grįstą strategiją „Bioland Burgenland“. Strategijos tikslas ne tik pasiekti, kad iki 2030 metų ekologinės gamybos plotai sudarytų 50 proc. visos žemės ūkio paskirties žemės, bet ir sustiprinti visą ekologinio tiekimo grandinę, įskaitant regionines valgyklas, bufetus ir mokyklas.

Geriausias ekologiškas miestas – Viena, Austrija. Austrijos sostinė savo gyventojams augina ekologiškus žemės ūkio produktus pagal plataus masto ekologinę „nuo ūkio iki stalo“ koncepciją 44 000 ha miško ir žemės ūkio paskirties žemėje. Dėl šios iniciatyvos per regioninę vertės grandinę, kuri remia tvarų žemės ūkį ir mitybą, stiprinama vietos ekonomika.

Geriausias ekologiškas bio-rajonas – Idanha-a-Nova, Portugalija. Ekologinės gamybos plotai užima didžiausią Portugalijoje žemės ūkio paskirties žemės plotą, remiami projektai, kuriais stiprinamos trumposios tiekimo grandinės ir didinama ekologiškų produktų pasiūla.

Geriausia ekologiško maisto perdirbimo MVĮ Merry Mill, Airija. Šeimos ekologinis ūkis uždarojo ciklo sistemoje gamina įvairius ekologiškus maisto produktus be glitimo. Siekdami valdyti visą procesą nuo pradžios iki pabaigos ir išvengti kryžminės kitų grūdų taršos, pastatė pirmąją Airijoje ekologinę avižų be glitimo gamyklą.

Geriausias ekologiškų produktų mažmenininkas Gut Wulksfelde, Vokietija. Bendrovė valdo 600 m² ploto ūkio parduotuvę, kurioje prekiauja produktais iš savo ekologinio ūkio. 450 ha plote auginama per 50 rūšių daržovių. Parduotuvėje daugiau nei 8 000 ekologiškų maisto produktų pasiūla, be to, yra kepykla ir „Michelin“ žvaigždutėmis įvertintas restoranas.

Geriausias ekologiškas restoranas / maitinimo paslauga Luftburg - Kolarik im Prater, Austrija. Tai pasaulyje didžiausias sertifikuotas ekologiškas restoranas, kurio filosofijos pagrindas yra ekologinis ir socialinis tvarumas. Yra pelnęs kelias Austrijos premijas, naudoja atsinaujinančią energiją ir siekia sumažinti savo aplinkosauginį pėdsaką visur, kur tik įmanoma.

 

EK Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Ekologinių Danijos ūkių sėkmės paslaptis: dėmesys efektyvumui, inovacijoms ir vartotojų pasitikėjimas

Danijos ūkiai pagrįstai laikomi vienais inovatyviausių pasaulyje. Keliuose jų apsilankęs žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis kartu su Žemės ūkio ministerijos, „Ekoagros“, ūkininkų bei jų atstovais domėjosi, kaip danų ūkininkai...