Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024
Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024

Europa imasi priemonių – perka vakciną nuo zoonozinio paukščių gripo

2024/06/12


Europos Komisijos Pasirengimo ekstremaliosioms sveikatos situacijoms ir reagavimo į jas institucija (HERA) prie susitarimo prisijungusių valstybių narių vardu pasirašė bendro pirkimo bendrąją sutartį dėl iki 665 000 ikipandeminės naujausios zoonozinio gripo vakcinos „Seqirus“ dozių tiekimo su galimybe sutarties galiojimo laikotarpiu gauti dar 40 milijonų dozių. Pagal šią sutartį dalyvaujančios valstybės narės turės galimybę naudotis medicininėmis atsako priemonėmis, kad užkirstų kelią paukščių gripui.

Vakcina skirta tiems, kam kyla didžiausia galimo paukščių gripo užsikrėtimo nuo paukščių ar gyvūnų rizika: paukštininkystės ūkių darbuotojams ir veterinarijos gydytojams. Siekiama užkirsti kelią paukščių gripo plitimui ar galimiems protrūkiams Europoje, apsaugant piliečius ir pragyvenimo šaltinius. Ši vakcina yra vienintelė profilaktinė zoonozinio paukščių gripo vakcina, kurią šiuo metu leidžiama naudoti ES.

Savanoriškame viešajame pirkime su bendrove „Seqirus UK Ltd." dalyvauja penkiolika ES ir Europos ekonominės erdvės (EEE) valstybių narių. Sutartis leidžia kiekvienai dalyvaujančiai šaliai atsižvelgti į savo visuomenės sveikatos kontekstą ir užsisakyti vakcinų priklausomai nuo nacionalinio poreikio. Sutartis galios ne ilgiau kaip 4 metus.

Šiuo metu ruošiamasi siuntoms į Suomiją, kad šios valstybės narės prašymu būtų nedelsiant paskiepyti darbuotojai, kuriems gresia sąlyčio pavojus. Vėliau bus siunčiamos siuntos į kitas dalyvaujančias šalis.

„Seqirus UK Ltd“ turi ES mastu pakeistą šios vakcinos, skirtos naudoti suaugusiesiems, kuri apsaugo nuo gripo, kurį sukelia gripo A gripo H5 padermės, rinkodaros leidimą.

ES bendrų viešųjų pirkimų mechanizmas nustatytas ES susitarime dėl medicininių atsako priemonių bendro pirkimo, kurį pasirašė 36 šalys, įskaitant visas ES ir EEE valstybes nares. Pagal šį mechanizmą dalyvaujančios šalys gali savanoriškai ir lanksčiai bendrai įsigyti medicininių atsako priemonių. Šios atsakomosios priemonės apima vakcinas, terapinius vaistus, medicinos priemones, kurios gali būti naudojamos kaip alternatyva viešiesiems pirkimams nacionaliniu lygmeniu arba juos papildyti.

Susitarimu užtikrinamos vienodesnės galimybės naudotis konkrečiomis medicininėmis atsako priemonėmis ir didinamas tiekimo saugumas, taip pat labiau subalansuotos kainos dalyvaujančioms šalims. Susitarimu taip pat prisidedama prie ES lygmens pasirengimo visuomenės sveikatos krizėms ar pandemijoms.

Nuo 2020 m. balandžio Susitarimą dėl bendrų viešųjų pirkimų yra pasirašiusios 37 šalys, įskaitant visas ES ir EEE šalis, Jungtinę Karalystę, Albaniją, Juodkalniją, Šiaurės Makedoniją, Serbiją ir Bosniją ir Hercegoviną, taip pat Kosovą (penkiolika šalių, dalyvaujančių viešajame profilaktinės vakcinos nuo zoonozinio paukščių gripo pirkime, kol kas nėra įvardijamos).

Nors paukščių gripo grėsmė plačiajai visuomenei tebėra nedidelė, turime apsaugoti žmones, kuriems gresia didesnis pavojus, pvz., naminių paukščių ir ūkių darbuotojus arba tam tikrus veterinarijos gydytojus. Šiandien dalyvaujančių šalių vardu paskelbėme apie susitarimą užtikrinti prieigą prie daugiau kaip 40 milijonų paukščių gripo vakcinos dozių. Esame pasirengę imtis tolesnių veiksmų, jei ateityje padėtis pasikeistų. Mūsų Europos sveikatos sąjunga padeda apsaugoti žmonių gyvybes ir pragyvenimo šaltinius, o pasirengimas grėsmėms sveikatai yra mūsų darbo pagrindas.

Stella Kyriakides, už sveikatą ir maisto saugą atsakinga Komisijos narė

 

ŪP portalas su EK

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis