Europos Parlamentas 299 balsais prieš 207 atmetė rekomendaciją, kuriai pritarė jo Aplinkos komitetas, remdamasis 2022 metų Europos Komisijos pateiktu tekstu.
Rekomendacijoje buvo raginama iki 2030 metų 50 proc. sumažinti cheminių pesticidų kiekį ir visiškai uždrausti juos naudoti „jautriose teritorijose“, pavyzdžiui, visose miesto žaliosiose erdvėse, įskaitant parkus.
Kairiojo sparno žaliųjų frakcijai priklausanti Prancūzijos europarlamentarė Marie Toussaint (Mari Tusen) socialinėje žiniasklaidoje pareiškė, kad „dešinieji ir kraštutiniai dešinieji torpedavo pesticidų reglamento priėmimą“.
Tačiau Vokietijos centro dešiniųjų EP narys iš Europos liaudies partijos (ELP) Peteris Liese (Pėteris Lyzė) sakė, kad „šiandien gera diena ūkininkams“.
Parlamentas taip pat nedidele balsų persvara atmetė pasiūlymą, kuriuo buvo prašoma grąžinti pasiūlymą Aplinkos apsaugos komitetui, kad šis jį iš dalies pakeistų. Tai reiškia, kad su tekstu iš esmės nebebus dirbama dabartinės sudėties EP.
ES rinkimai vyks kitų metų birželį.
ELP ir kitos dešiniosios pakraipos frakcijos norėtų, kad ūkininkai būtų jų pusėje prieš rinkimus, todėl kyla įtampa dėl Komisijos siekio nukreipti bloką į ekologiškesnę ateitį be anglies dioksido.
Pagrindinis biologinės įvairovės įstatymo projektas, kuriuo siekiama atkurti ES sausumos ir vandens buveines ir dėl kurio iš pradžių buvo susitarta šį mėnesį, buvo sušvelnintas, palyginti su pirminiu Komisijos pateiktu tekstu.
„Pagaliau Europos Parlamentas pripažįsta, kad pesticidų reglamentas buvo prastai suderintas, nerealus ir nefinansuojamas“, – apie atmestą pesticidų įstatymo projektą sakė Prancūzijos ūkininkų sąjungos FNSEA vadovė Christiane Lambert (Kristian Lamber).
Į žinią netruko sureaguoti agrarinė žiniasklaida. Vokiečių Agrarheute tai, kad žlugo ilgai planuoto ES augalų apsaugos reglamento (trumpinys SUR) priėmimas, pavadinio skandalu Strasbūre. Parlamento pranešėja, Austrijos žalioji Sarah Wiener, patyrė triuškinamą pralaimėjimą. „Tai juoda diena aplinkai ir Europos ūkininkams“, – vokiečių interneto portalas cituoja politikę, balsavimo rezultatus įvertinusią nusivylimo šūksniu.
Tikintis, kad teisės aktą palaikančių balsų gali būti per mažai, buvo pasiūlyta serija nuolaidų: balsavimo maratonas prasidėjo nuo beveik 700 pakeitimų sąrašo. To nepaisant po sesijos pertraukos EP nariai reglamento projektą visiškai atmetė.
Anot vokiečių parlamentarės Christine Schneider (krikščionių demokratų sąjunga – CDU), balsavimas parodė, kad „jokia tvari politika negali būti vykdoma remiantis žaliąja ideologija“. Savo ruožtu ūkininkų organizacijų lyderiai žinią vertina kaip triumfą, didelių pastangų sėkmę, pasiteisinusį bendradarbiavimą su europarlamentarais.
Svarbią trečiadienio žinią nedelsdamas pakomentavo ir Nyderlandų NieuweOogst, kuris, beje, nepamiršo paminėti ir mūsų tautiečio įdirbio.
„Europos Komisijos narių Virginijaus Sinkevičiaus (aplinka), Stellos Kyriakides (visuomenės sveikata) ir buvusio Europos Komisijos nario Franso Timmermanso (žaliasis kursas) pasiūlymas yra strategijos „Nuo ūkio iki stalo“ dalis ir apima cheminių augalų apsaugos produktų naudojimo žemės ūkyje bei sodininkystėje mažinimą perpus“, – primena „NieuweOogst“.
Šaltinio pastebėjimu, ES valstybių narių žemės ūkio ministrai taip pat ilgą laiką ragino sušvelninti reglamento pasiūlymą. Nors Europarlamentas jį galutinai atmetė, dokumentas vis tiek įtrauktas į aplinkos ministrų Tarybą, vyksiančią po trijų savaičių. Taigi 27 aplinkos ministrai vis tiek jį formaliai turės svarstyti. Susiklosto įdomi situacija. Kaip svarsto Nyderlandų agroverslo portalas, „teoriškai jie vis tiek gali priimti pasiūlymą, nesvarbu, ar jis būtų dar labiau sušvelnintas ar ne“.
BNS ir ŪP portalo inf.
123rf nuotr.