Kaunas +1,2 °C Nedidelis sniegas
Sekmadienis, 8 Grd 2024
Kaunas +1,2 °C Nedidelis sniegas
Sekmadienis, 8 Grd 2024

Europoje brangsta rapsai – ar ilgai tęsis ši tendencija?
123rf nuotr.

Europoje brangsta rapsai – ar ilgai tęsis ši tendencija?

2024/11/04


Rapsų kainos kyla iki dviejų metų aukščiausio lygio. Pagrindinė tokių tendencijų priežastis – labai mažas rapsų derlius. Kita vertus, katastrofiškas ir saulėgrąžų derlius.

Kainos kyla

Rapsų kainos Europos Sąjungoje (ES) lapkričio pradžioje pakilo iki 525 eurų už toną – iki aukščiausio lygio per beveik 2 pastaruosius metus. Viena iš priežasčių – gerokai mažesnis derlius visoje ES.

Dėl to pasiūla itin maža, nes iš Ukrainos šiemet greičiausiai atkeliaus dar mažiau pigių rapsų, nei praėjusį sezoną. Europos Komisija (EK) neseniai apskaičiavo, kad Europos rapsų derlius siekia tik 17,15 mln. tonų – tai būtų 2,6 mln. tonų arba 13 proc. mažiau nei praėjusį sezoną.

Grūdų rinkos analizės leidinys “Strategie Grains“ dar labiau sumažino dabartinio rapsų derliaus Europos Sąjungoje prognozę. „Strategie Grains“ duomenimis, ES rapsų derlius šiuo metu siekia tik 16,7 mln. tonų, t. y. sumažėjo, palyginti su ankstesniu vertinimu (16,9 mln. tonų), ir kiek padidėjo (buvo 16,5 proc.), palyginus su praėjusių metų lygiu.

Patikslinimas

Kaip rašo agrarheute.de, naujausių prognozių patikslinimas pirmiausia paliečia Vokietiją. Analitikai teigia, kad reikšmingas gamybos sumažėjimas ir padidėjusi paklausa padidino numatomą rapsų deficitą ES, nepaisant staigiai išaugusio prognozuojamo importo iš Kanados dėl patrauklių perdirbimo maržų.

Analitikai mano, jog saulėgrąžų derlius visoje ES pasieks tik 8,9 mln. tonų 2024 m., t. y. 400 000 tonų mažiau, nei prognozuota praėjusį mėnesį ir gerokai mažiau, palyginus su 9,8 mln. tonų derliumi 2023 m.

Katastrofiškas saulėgrąžų derlius buvo patvirtintas jo nuėmimo metu, o Bulgarijoje ir Rumunijoje derlius bus mažiausias per 15 metų, – teigiama EK Pasėlių stebėsenos agentūros (MARS) ataskaitoje. Prancūzijoje uždelstas pasėlių brendimas lems ir vėlesnį derliaus nuėmimą, o dėl to dar labiau išaugs blogų oro sąlygų poveikis, – pridūrė MARS.

Importas

„Strategie Grains“ prognozuoja saulėgrąžų bei rapsų kainų augimą ir dėl didelio ES bei pasaulio aliejaus deficito.

Šiuo metu iki spalio 27 d. ES 27 šalys importavo apie 1,75 mln. tonų rapsų. Tai yra maždaug 5 proc. arba beveik 85 000 tonų daugiau nei praėjusį sezoną. Pagrindinis tiekėjas iki šiol buvo Ukraina su 1,27 mln. tonų arba 72 proc. viso importo. Praėjusiais metais Ukraina tos pačios dienos duomenimis į ES pardavė tik 970 000 tonų rapsų.

Tačiau, kaip skelbia ukrainiečių agroportal.ua, nuo 2024/25 sezono pradžios Ukraina padidino rapsų eksportą į Europos Sąjungą iki 1,5 mln. t. Tai yra 27 proc. daugiau, nei praėjusio sezono to paties laikotarpio rodiklis.

Europos Komisijos duomenimis, per pirmus 2,5 naujo sezono mėnesius (skaičiuojant nuo liepos) rapsų importas į ES išaugo 40 proc. Ukrainos aliejinių augalų sėklos sudarė iki 59 proc. viso ES importuoto šio derliaus, palyginti su 49 proc. tuo pačiu laikotarpiu.

Be to pažymima, kad be padidėjusio ukrainietiškų rapsų supirkimo, išaugo ir australiškų rapsų importas, kuris sudarė trečdalį visų importuotų aliejinių augalų sėklų.

Lietuviškos tendencijos

Kaip skelbia naujausias žurnalo „Agrorinka“ numeris, spalio antroje pusėje rapsų supirkimo kainos padidėjo. Lietuvos grūdų supirkimo įmonėse 2024 m. spalio 16-22 d. rapsų vidutinė supirkimo kaina analizuojamu laikotarpiu, palyginti su prieš mėnesį ir metus buvusia kaina, padidėjo atitinkamai 7,37 ir 15,62 proc. (iki 487,73 EUR/t).

Lietuviškų rapsų eksportas 2024 m. rugsėjo mėnesį, palyginti su praėjusių metų analogišku laikotarpiu, buvo 84,13 proc. didesnis ir sudarė 85,91 tūkst. t. Jie eksportuoti į Latviją, Estiją, Vokietiją ir Suomiją (vidutinė kaina – 459,77 EUR/t).

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis

Verslas