Atkreiptas dėmesys į vaikų teises
EK ragina Estiją, Lietuvą ir Slovėniją į nacionalinę teisę visiškai perkelti ES taisykles dėl procesinių garantijų vaikams baudžiamajame procese. Išsiųstame oficialiame pranešime teigiama, kad šalys nevisiškai perkėlė į nacionalinę teisę Direktyvą dėl procesinių garantijų vaikams, kurie baudžiamajame procese yra įtariamieji ar kaltinamieji.
Šia direktyva siekiama užtikrinti bendrus minimaliuosius standartus, skirtus užtikrinti, kad visoje ES būtų pakankamai ginamos įtariamųjų ir kaltinamųjų teisės į teisingą bylos nagrinėjimą. Pavyzdžiui, ja užtikrinamos vaikų teisės į individualų vertinimą, į specialias sąlygas laisvės apribojimo atveju (pvz., dėl gyvenimo skyrium nuo suaugusiųjų sulaikymo vietoje ir galimybės mokytis bei gauti išsilavinimą). Taip pat teisė proceso metu būti lydimam tėvų pareigų turėtojo.
EK mano, kad minėtos šalys į nacionalinę teisę neperkėlė direktyvos reikalavimų, susijusių su vaikų teise į informaciją apie jų teises ir nuorodos į direktyvą įtraukimu, priimant perkėlimo į nacionalinę teisę priemones arba kartu su jomis. Pastaroji turi užtikrinti skaidrumą įtariamųjų ir kaltinamųjų atžvilgiu dėl to, kaip jų teisės pagal ES teisę perkeliamos į valstybių narių nacionalines teisines sistemas. Be to, Lietuva nevisiškai perkėlė teisę į individualų vertinimą.
Estija, Lietuva ir Slovėnija turės per du mėnesius imtis reikiamų priemonių, kad pašalintų EK nustatytus trūkumus. Jei nebus pateiktas priimtinas atsakymas, EK gali nuspręsti išsiųsti pagrįstą nuomonę.
Trūkumai elektros energijos vidaus rinkoje
Europos Komisija ragina Kroatiją, Italiją, Latviją, Lietuvą ir Slovakiją visiškai perkelti į nacionalinę teisę ES elektros energijos vidaus rinkos taisykles.
EK nuomone, šios šalys nevisiškai perkėlė į nacionalinę teisę ES direktyvoje nustatytas elektros energijos vidaus rinkos taisykles. Direktyva nustatomos pagrindinės ES elektros energijos sektoriaus organizavimo ir veikimo taisyklės, siekiant visoje Sąjungoje sukurti iš tiesų integruotas, konkurencingas, į vartotojus orientuotas, lanksčias, sąžiningas ir skaidrias elektros energijos rinkas.
Direktyvos perkėlimo į nacionalinę teisę terminas buvo 2020 m. gruodžio 31 d. Oficialų EK pranešimą, kad į nacionalinę teisę perkeltos ne visos direktyvos nuostatos, Lietuva gavo pernai gegužės mėn. Išnagrinėjusi atsakymus ir perkėlimo į nacionalinę teisę priemones, apie kurias pranešta, EK mano, kad Lietuva, kaip ir kitos minėtos valstybės narės, direktyvos vis dar nėra visiškai perkėlusios į nacionalinę teisę.
Valstybės turės per du mėnesius imtis reikiamų priemonių ir pranešti apie jas EK. Priešingu atveju EK gali nuspręsti perduoti bylas Europos Sąjungos Teisingumo Teismui.
Priekaištai dėl oro transporto
Europos Komisija ragina Lietuvą ir dar 16 valstybių narių užtikrinti, kad būtų laikomasi reglamento dėl Pirmojo bendro projekto, siekiant įgyvendinti oro eismo valdymo techninius sprendimus.
EK nusprendė pradėti pažeidimo nagrinėjimo procedūrą, išsiųsdama oficialų pranešimą Čekijai, Danijai, Vokietijai, Estijai, Airijai, Graikijai, Kroatijai, Italijai, Kiprui, Lietuvai, Vengrijai, Nyderlandams, Portugalijai, Slovėnijai, Slovakijai, Suomijai ir Švedijai, nes šalys neužtikrino, kad jų veiklą vykdančios suinteresuotosios šalys laikytųsi tam tikrų Europos Komisijos įgyvendinimo reglamento reikalavimų dėl Pirmojo bendro projekto sukūrimo.
Projektas užtikrina sinchronizuotą skirtingų procedūrų ir techninių sprendimų įgyvendinimą, o tai labai svarbu siekiant užtikrinti gerus oro eismo valdymo rezultatus visame Bendro Europos dangaus tinkle. Kai kurios šių valstybių narių suinteresuotosios šalys dar neįgyvendino kai kurių procedūrų, nors buvo numatyta tai padaryti iki 2022 m. gruodžio 31 d.
EK mano, kad minėtos 16 valstybių neužtikrino, kad jų veiklą vykdančios suinteresuotosios šalys laikytųsi reglamento dėl Pirmojo bendro projekto reikalavimų. Todėl EK joms siunčia oficialius pranešimus. Šalys turi per du mėnesius atsakyti į pranešimus ir pašalinti nustatytus trūkumus. Jei nebus pateiktas priimtinas atsakymas, EK gali nuspręsti pateikti pagrįstą nuomonę.
Spragos dėl periodinės techninės apžiūros taisyklių perkėlimo
EK atkreipė dėmesį, kad Bulgarija, Danija, Graikija, Lietuva, Austrija ir Suomija į nacionalinę teisę tinkamai neperkėlė ES periodinės techninės apžiūros taisyklių.
EK pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą išsiųsdama oficialų pranešimą Danijai, Graikijai, Lietuvai ir Austrijai dėl netinkamo Europos Komisijos deleguotosios direktyvos perkėlimo. Pagrįsta nuomonė dėl netinkamo šios direktyvos perkėlimo į nacionalinę teisę išsiųsta Bulgarijai ir Suomijai.
Šia deleguotąja direktyva iš dalies keičiami ankstesnės Direktyvos praktiniai aspektai dėl motorinių transporto priemonių ir jų priekabų periodinės techninės apžiūros, visų pirma atnaujinami tam tikrų transporto priemonių kategorijų pavadinimai (greitaeigiai traktoriai, motorinės dviratės ir triratės transporto priemonės bei keturračiai).
Į punktų, kuriems turėtų būti taikoma periodinė techninė apžiūra, sąrašą taip pat įtraukiama sistema „eCall“, skirta automatiškai siųsti pranešimus skubios pagalbos tarnyboms įvykus avarijai. Direktyvos perkėlimo į nacionalinę teisę terminas buvo 2022 m. rugsėjo 27 d.
Danija, Graikija, Lietuva ir Austrija įvairiais atžvilgiais netinkamai perkėlė direktyvą į nacionalinę teisę ir tai susiję su konkrečiais reikalavimais, įskaitant, pavyzdžiui, reikalavimą išbandyti pagalbos iškvietimo sistemą „eCall“. Todėl EK šioms valstybėms narėms siunčia oficialius pranešimus. Šalys turi per du mėnesius atsakyti ir pašalinti nustatytus trūkumus. Jei nebus pateiktas priimtinas atsakymas, EK gali nuspręsti pateikti pagrįstą nuomonę.
EK atstovybės Lietuvoje informacija
ES nuotr.