Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Europos Sąjunga dar kartą patvirtina prekybos paramą Ukrainai ir Moldovai

2024/02/04


Europos Komisija pasiūlė dar vieniems metams atnaujinti Ukrainos eksportui į ES taikomų importo muitų ir kvotų taikymo sustabdymą ir kartu sustiprinti jautrių importui ES žemės ūkio produktų apsaugą.

Europos Komisija pasiūlė dar vieniems metams atnaujinti Ukrainos eksportui į ES taikomų importo muitų ir kvotų taikymo sustabdymą ir kartu sustiprinti jautrių importui ES žemės ūkio produktų apsaugą.

Tai daroma laikantis ES įsipareigojimo remti Ukrainą tol, kol reikės.

Šios autonominės prekybos priemonės taikomos nuo 2022 m. birželio mėn. ir yra vienas iš pagrindinių tvirtos ES paramos Ukrainai ir jos ekonomikai ramsčių. Priemonės padeda palengvinti sudėtingą padėtį, su kuria susiduria Ukrainos gamintojai ir eksportuotojai dėl neišprovokuoto ir nepateisinamo Rusijos agresijos karo.

Iš esmės autonominėmis prekybos priemonėmis siekiama remti Ukrainą, tačiau jas taikant taip pat atsižvelgiama į ES ūkininkams ir kitiems suinteresuotiesiems subjektams opius klausimus. Šiuo tikslu ir atsižvelgiant į tai, kad 2022 m. ir 2023 m. labai padidėjo kai kurių žemės ūkio produktų importas iš Ukrainos į ES, atnaujintose autonominėse prekybos priemonėse numatytas sustiprintas apsaugos mechanizmas. Šiuo mechanizmu užtikrinama, kad įvykus dideliems ES rinkos arba vienos ar daugiau valstybių narių rinkų sutrikimams būtų galima imtis skubių taisomųjų veiksmų.

Jautriausiems importui produktams – paukštienai, kiaušiniams ir cukrui – numatytas sustabdymo mechanizmas, kurį taikant importas bus stabilizuotas iki vidutinės 2022 ir 2023 m. importo apimties. Tai reiškia, kad šių produktų importui viršijus tokią apimtį bus vėl pradėti taikyti tarifai siekiant užtikrinti, kad importo apimtis per daug neviršytų ankstesnių metų importo apimties.

Be to, Europos Komisija siūlo dar vieniems metams atnaujinti visų likusių nuo 2022 m. liepos mėn. Moldovos importui taikomų muitų taikymo sustabdymą.

Vykdomasis Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas ir už prekybą atsakingas Europos Komisijos narys Valdis Dombrovskis sakė: „ES turi ir toliau rodyti solidarumą su Ukraina ir Moldova besitęsiančios Rusijos agresijos akivaizdoje. Šiuo pasiūlymu užtikrinama tinkama pusiausvyra: mes toliau teikiame ekonominę paramą abiem šalims, kartu visapusiškai atsižvelgdami į ES ūkininkų interesus ir jiems opius klausimus. Taip siekiama dviejų tikslų – padedama išlaikyti Ukrainos ir Moldovos ekonomiką ir kartu užtikrinamos griežtesnės apsaugos priemonės, kad būtų išvengta rinkos sutrikdymo ES.“

Tolesni veiksmai

Pasiūlymus netrukus svarstys Europos Parlamentas ir Europos Sąjungos Taryba. Tikslas – užtikrinti sklandų perėjimą nuo dabartinių autonominių prekybos priemonių taikymo režimo prie naujo režimo iki baigiant galioti dabartinei tvarkai: 2024 m. birželio 5 d. Ukrainai ir 2024 m. liepos 24 d. Moldovai.

Pagrindiniai faktai

Autonominės prekybos priemonės, kurios Ukrainai taikomos nuo 2022 m. birželio 4 d., turėjo teigiamą poveikį Ukrainos prekybai su ES. Kartu su solidarumo koridoriais autonominės prekybos priemonės užtikrino, kad 2022 ir 2023 m. prekybos srautai iš Ukrainos į ES išliko stebėtinai stabilūs, nepaisant karo sukeltų didžiulių sutrikimų ir bendros Ukrainos prekybos apimties mažėjimo tendencijos. Per 12 mėnesių iki 2023 m. spalio mėn. bendras ES importas iš Ukrainos sudarė 24,3 mlrd. EUR, palyginti su prieš karą buvusia 2021 m. apimtimi (24 mlrd. EUR).

Vienašalės ir laikino taikymo autonominės apsaugos priemonės gerokai išplečia muitų tarifų liberalizavimo pagal ES ir Ukrainos išsamią ir visapusišką laisvosios prekybos erdvę (IVLPE) taikymo sritį, nes sustabdomas visų likusių Ukrainos importui taikomų muitų, kvotų ir apsaugos priemonių taikymas Ukrainai sunkiu laikotarpiu. Kartu ES ir Ukraina tęsia diskusijas dėl tolesnio nuolatinio ir abipusio muitų tarifų liberalizavimo pagal ES ir Ukrainos asociacijos susitarimo 29 straipsnį.

Moldovai taikomos autonominės prekybos priemonės galioja nuo 2022 m. liepos 25 d. Moldovos eksportas į kitas pasaulio šalis nukentėjo dėl Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą, nes jis dažnai priklausė nuo tranzito per Ukrainos teritoriją ir nuo Ukrainos infrastruktūros. Autonominės prekybos priemonės padėjo Moldovai perorientuoti eksportą per ES. Apskritai eksportas iš Moldovos į ES padidėjo nuo 1,8 mlrd. EUR 2021 m. iki 2,6 mlrd. EUR 2022 m.

Dabar Europos Komisija siūlo atnaujinti visų importo iš Moldovos muitų taikymo sustabdymą dar vieniems metams. Praktiškai tai reiškia, kad ir toliau bus visiškai liberalizuotas išvardytų septynių žemės ūkio produktų, kuriems taikomos tarifinės kvotos, eksportas iš Moldovos: pomidorų, česnakų, valgomųjų vynuogių, obuolių, vyšnių, slyvų ir vynuogių sulčių.

 

EK atstovybės Lietuvoje informacija

123rf nuotr.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

Bendruomenės iniciatyva Klaipėdos rajone – pirmieji savarankiško gyvenimo namai

Klaipėdos rajone duris atveria pirmieji savarankiško gyvenimo namai. Savivaldybė jau pasirašė akreditavimo sutartį su kaimo bendruomene „Smilgynai ir kaimynai“, o apgyvendinimo paslaugas pirmieji klientai čia galės gauti ...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...