Columbus +17,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +17,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

FAO maisto kainų indeksas 2023-iaisiais gerokai sumažėjo

2024/01/08


Pasaulinis maisto žaliavų kainų lygis baigiantis 2023 m. buvo apie dešimtadaliu žemesnis nei prieš metus. Gruodį lyginamasis indeksas smuktelėjo labiausiai, pranešė maisto prekių rinkinio tarptautinių kainų pokyčius pasaulyje fiksuojanti Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO).

Maisto kainų indeksas* 2023 m. gruodį buvo 1,5 proc. mažesnis nei lapkritį. Pieno produktų ir grūdų kainų augimą nusvėrė cukraus, augalinių aliejų ir mėsos kainų indeksų sumažėjimas. Indeksas buvo 10,1 proc. žemesnis už atitinkamą lygį prieš metus. Per visus 2023 metus maisto kainų indeksas buvo 13,7 proc. mažesnis nei 2022 metais.

fao duomenys
Šaltinis: FAO

Grūdų kainų indeksas gruodį buvo vidutiniškai 1,5 proc. aukštesnis nei lapkritį, tačiau vis tiek 16,6 proc. žemesnis nei 2022 m. gruodį. Keturis mėnesius iš eilės kritusios kviečių eksporto kainos gruodį kilo. Tai lėmė su oro sąlygomis susiję logistikos sutrikimai kai kuriose didžiosiose eksporto šalyse ir įtampa Juodojoje jūroje, iš kitos pusės – didelė paklausa. Gruodį taip pat pakilo pasaulinės kukurūzų kainos. Tarp svarbiausių priežasčių – logistikos suvaržymai, trukdantys siuntoms iš Ukrainos. Be stambiųjų grūdų, šiek tiek padidėjo pasaulinės miežių kaina. Tarptautinės ryžių kainos 2023 m. pakilo 21 proc., daugiausia dėl „El Niño" poveikio ryžių gamybai ir Indijos nustatytų eksporto apribojimų. Per visus metus FAO grūdų kainų indeksas 2023 m. buvo 15,4 proc. mažesnis nei 2022 m. Tai rekordinis metinis vidurkis, atspindintis gerai aprūpintas pasaulines rinkas.

Augalinio aliejaus kainų indeksas po trumpalaikio padidėjimo lapkričio mėnesį gruodį sumažėjo 1,4 proc. Tai susiję su mažesnėmis pasaulinėmis alyvpalmių, sojų, rapsų ir saulėgrąžų aliejų kainomis, kurias sąlygojo vangus pagrindinių importuotojų susidomėjimas. Tuo tarpu pasaulinės sojų aliejaus kainos, palyginti su lapkričiu, sumažėjo daugiau nei 3 proc. dėl sulėtėjusios paklausos biodyzelino sektoriuje, taip pat dėl gerėjančių oro sąlygų kai kuriose pagrindinių augančių Brazilijos regionų dalyse. Tarptautinės rapsų ir saulėgrąžų sėklų aliejaus kainos sumažėjo dėl sumažėjusios pasaulinės importo paklausos. Apskritai 2023 m. FAO augalinio aliejaus kainų indeksas nuo 2022 m. smarkiai sumažėjo (32,7 proc.) ir, dėl pagerėjusios pasaulinės pasiūlos, buvo žemiausiame lygyje per trejus metus.

Pieno kainų indeksas gruodį buvo vidutiniškai 1,6 proc. didesnis nei lapkritį, o tai yra trečias iš eilės mėnesinis prieaugis, nors vertė vis dar 16,1 proc. žemesnė nei prieš metus. Gruodžio mėnesio indekso padidėjimą lėmė aukštesnės sviesto, nenugriebto pieno miltelių (WMP) ir sūrio kainų kotiruotės. Kalbant apie sviestą ir sūrį, pakilo tarptautinės kainos, kurias daugiausia lėmė stiprūs vidaus pardavimai Vakarų Europoje prieš atostogų sezoną, priešingai nei nuolatinis tiekimo trūkumas rinkoje, nepaisant sezoniškai didėjančio pieno pristatymo regione. Be to, padidėjusi importo iš Artimųjų Rytų paklausa taip pat palaikė sūrio kainų kotiravimą. Tuo tarpu dėl didelės pasaulinės importo paklausos pakilo tarptautinės WMP kainos, o Europos rinkos dėl atostogų iš esmės liko neaktyvios. Priešingai, pasaulinės lieso pieno miltelių kainos šiek tiek sumažėjo dėl ribotos paklausos. Apskritai 2023 m. FAO pieno produktų kainų indeksas buvo 16,6 proc. žemesnis už 2022 m. vidurkį – tam įtakos turėjo menka importo paklausa, ypač neatidėliotinų sandorių paklausa, nes importuojančiose šalyse buvo daug atsargų, atspindinčių visų pieno produktų kainų mažėjimą.

Mėsos kainų indeksas gruodį buvo 1,0 proc. mažesnis nei lapkritį ir 1,8 proc. mažesnis už atitinkamą vertę prieš metus. Gruodį tarptautinės kiaulienos kainos krito dėl silpnos importo Azijoje paklausos, nors kai kuriose eksportuojančiose šalyse sezoniniai vidaus pardavimai augo. Tuo tarpu galvijienos ir paukštienos kainos taip pat krito dėl mažesnio pirkėjų Azijoje susidomėjimo ir didelio eksportuotinos produkcijos didelio kiekio didžiuosiuose gamybos regionuose. Priešingai, avienos kainos po du mėnesius trukusio kritimo, prieš šventes padidėjus paklausai ir Okeanijoje sumažėjus skerstinų gyvūnų atsargoms – vėl pakilo. Apskritai 2023 m. FAO mėsos kainų indeksas buvo 3,5 proc. mažesnis nei 2022 m. Tai lėmė padidėjusios eksporto galimybės iš pirmaujančių eksporto regionų.

Cukraus kainų indeksas gruodį 16,6 proc. mažesnis nei lapkritį, ir tai buvo žemiausias lygis per pastaruosius devynis mėnesius, tačiau išliko 14,9 proc. didesnis nei prieš metus. Tarptautinių cukraus kainų kritimą gruodį daugiausia lėmė spartus gamybos tempas Brazilijoje, kurį skatino palankios oro sąlygos. Eksportas iš Brazilijos ir mažesnė etanolio pardavimo grąža prisidėjo prie bendro pasaulinių cukraus kainų kritimo. Be to, Indijos Vyriausybės sprendimas apriboti cukranendrių naudojimą etanolio gamybai šį sezoną dar labiau sumažino kainas. 2023 m. FAO cukraus kainų indeksas buvo 26,7 proc. aukštesnis nei 2022 m. ir didžiausias nuo 2011 m.

fao duomenys
Šaltinis: FAO

 

ŪP portalas su FAO

*FAO maisto kainų indeksas yra maisto prekių krepšelio tarptautinių kainų mėnesinio pokyčio matas, kurį sudaro penkių biržos prekių grupės kainų indeksų vidurkis, apskaičiuotas pagal kiekvienos grupės eksporto dalių vidurkį 2014–2016 m.

123rf nuotr.

Dalintis