Columbus +21,9 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 23 Spa 2024
Columbus +21,9 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 23 Spa 2024

Donatas Dailidė, Audrius Vanagas
Situaciją pakomentavo „DOJUS įmonių grupės“ generalinis direktorius Donatas Dailidė ir Lietuvos „No-till“ asociacijos pirmininkas, Mažeikių r. ūkininkas Audrius Vanagas. Redakcijos nuotr.

Stasys BIELSKIS
ŪP korespondentas  

Fiksuotieji įkainiai – tik pasenusiems padargams?

2024/10/12


Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) informavo, kad nuo spalio 7 d. ūkininkams, teikiantiems paraiškas paramai gauti, bus taikomi fiksuotieji žemės ūkio technikos įkainiai. Deja, ir žemdirbiai, ir žemės ūkio technikos pardavėjai pastebėjo, kad įkainiai, ypač padargų, neatitinka realių rinkos kainų. Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas teigė, kad tik savaeigei technikai – traktoriams ir kombainams – pasiūlytų įkainių nuokrypis nuo vidurkio nėra toks didelis, bet prikabinamos technikos įkainiai maždaug trečdaliu mažesni už dabartines rinkos kainas.

„Teikiant paraiškas apraše nurodytoms išlaidoms finansuoti, nebereikės kartu su paraiška pateikti trijų komercinių pasiūlymų, atliekant šių prekių pirkimus laikytis nustatytos pirkimų tvarkos, tai ženkliai sumažins ūkininkams tenkančią administracinę naštą“, – rašoma ŽŪM pranešime. Bet panašu, kad administracinės naštos mažinimas visų problemų, ypač finansinių, tikrai neišspręs. Situaciją, „Ūkininko patarėjo“ paprašyti, komentuoja žemės ūkio technikos pardavimo įmonės vadovas ir aktyvus, šalyje žinomas ūkininkas.

„DOJUS įmonių grupės“ generalinis direktorius Donatas DAILIDĖ:

„Bendrai kalbant, dabar, matyt, yra geriau, nei buvo prieš tai. Supaprastinta tvarka yra privalumas tiek ūkininkams, tiek pardavėjams. Yra šiek tiek niuansų pačioje metodologijoje. Pirmiausia – patvirtinti įkainiai technologiškai pažangiai technikai iš tikrųjų yra per maži. Jie tiktų arba pigesnei technikai, arba mašinoms be technologijų. Lietuvos žemdirbiai nori vystyti žemės ūkį, matyt, taip ir toliau darys – jie įsigyja pažangesnę techniką, technologijas ir ūkininkauja galbūt pažangiau nei Vakarų Europos ūkininkai. O norint įgyvendinti aplinkosauginius reikalavimus, tos technologijos vėlgi reikalingos. Bet patvirtinti įkainiai neleidžia įsigyti tokios technikos.

Antroji bėda – neaišku, pagal kokį traktorių galingumą yra skaičiuojami įkainiai. Mat vieni gamintojai deklaruoja maksimalią galią, didžiausią įmanomą, o kiti deklaruoja vardinę galią. Tad apskaičiuota suma gali skirtis vien dėl gamintojų turimų skirtingų sertifikatų.

Tačiau iš esmės patvirtinti įkainiai yra žymiai geriau, nei buvusi tvarka – dabar nebereikės rinkti trijų pasiūlymų. Bet yra pačių įkainių lygio problema, nors paramos intensyvumas, esą, ir yra didesnis. Tad klausimas lieka atviras – kokio lygio paramos intensyvumas bus iš tikrųjų? Manau, kad įvairiai technikai jis gali skirtis. Traktorių ir kombainų paramos intensyvumo bei kainų skirtumas gali būti šiek tiek mažesnis negu padargų. Bet jis irgi yra. Traktorius pagal tokius įkainius galima nusipirkti be jokių technologijų, o jeigu norėsi pažangių, su įdiegtomis pažangiomis technologijomis, nustatyto įkainio tikrai nepakaks. Perkančiajam teks prisidėti daugiau.

Kiek tokia supaprastinta parama duos naudos ūkininkui? Manau, kad tik vienas „pliusas“ – nereikės rinkti trijų pasiūlymų, bet didžiausias „minusas“ – įkainiai neatitinka pažangios technikos rinkos kainos.“

Lietuvos „No-till“ asociacijos pirmininkas, Mažeikių r. ūkininkas Audrius VANAGAS:

„Paskelbti fiksuoti žemės ūkio technikos įkainiai, su kuriais susipažinę ne tik žemdirbiai, bet ir žemės ūkio technikos pardavėjai teigia, kad jie skirti įsigyti trejų, o gal ir ketverių metų senumo techniką, nors deklaruojama, jog bus galima pirkti tik naują techniką. Tokiais įkainiais įvertinta technika turi mažiau technologinių galimybių, yra be naujovių, su žemesniu taršos standartu. Dabar, aišku, taršos standartas didėja, todėl technika brangsta natūraliai. Tad įsigyti naują, aprūpintą naujausiomis technologijomis techniką net ir pasinaudojant parama bus sunku.

Paskaičiavome, kad normatyviniai naujos technikos įkainiai nuo rinkoje esančios realios technikos kainos skiriasi 30–40 proc. Tik traktorių ir kombainų kainų skirtumas yra šiek tiek mažesnis. O padargų – purkštuvų, tręštuvų, šienapjovių ir t. t. – įkainiai yra gerokai per maži.

Kyla įvairių minčių, kas tokius įkainius skaičiuoja, rengia. Iš tikrųjų, taip būti neturėtų. Gal taip atsitiko dėl skubėjimo greičiau parengti studijas, atlikti reikiamus skaičiavus. Bet, deja, tenka konstatuoti, kad apskaičiuoti įkainiai neatitinka realybės.

Tad ūkininkai nepatenkinti tokia investicine parama, kai perkant daiktą reikės pridėti nemažą trūkstamą dalį, o paramos intensyvumas sieks gal tik apie 20 proc. Žinant, kad ūkininkų finansinė padėtis nėra gera ir dar reikia papildomai skolintis lėšų, tai investicinės paramos burbulas iškart subliūkšta. Skolintos lėšos „suvalgo“ visą paramą ir lieka tik palūkanos bankams, todėl jokios paramos kaip ir nebėra. Jeigu skolinamės pinigus iš banko, mokame palūkanas per metus po 5 proc., tai per 5 metus tie 25 proc. ir sunaikins visą „paramą“. Iš to nauda tik bankininkams. O kur dar draudimai, projekto rengimo išlaidos ir kitoks popierizmas, todėl parama tampa lygi nuliui.“

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis