Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Floristės pataria, kaip pasidaryti mažą eglutę iš spyglių, hortenzijų žiedų ar notros lapelių

2023/12/11


Smagu kambaryje ant staliuko ar biure prie kompiuterio pasistatyti nedidelę kalėdinę dekoraciją. O nepirktinė puošmena, ne daug kartų matyta prekybos centre, džiugins ilgiau. Jeigu turite kantrybės arba norite išbandyti jos ribas, pamėginkite sukurti mažą stebuklą savo rankomis – floristės Sandra Mejerienė ir Asta Šlekienė patars, kaip tai padaryti. Priemonių daug nereikės ir kainuos jos nebrangiai.

Iš tiesų tokios dekoracijos labai patogios, jas galima kilnoti. Laukdami švenčių pastatykite vieną ar kelias eglutes ant komodos, židinio atbrailos, staliuko, greta elniuką, žvakę ar pamerkite bugienio šakelę, o puošdami šventinį stalą, galėsite perkelti ant jo. Eglutės neužims daug vietos, greta žvakidės taps puošnios kompozicijos dalimi, primins malonias laukimo akimirkas.

Eglutės iš spyglių

„Reikia labai norėti ir mūsų mintys materializuojasi, – įsitikusi floristė Sandra Mejerienė, jau kelerius metus gyvenanti tarp Kauno ir Londono. – Labai troškau ir šiemet padaryti eglučių iš spyglių. Visą savaitę vaikščiojau Londono gatvėmis, dairiausi į kedrines pušis ir vis galvojau, kaip jų gauti. Jau buvau besusitaikanti, kad teks pasirinkti nurudusių, ankstesniais metais nukritusių, bet vieną dieną einu ir savo akimis netikiu – ant žemės guli didžiulė krūva nugenėtų kedrinės pušies šakų. Vieną maišelį prisilaužiau, vėliau grįžau – prisirinkau kitą. Ir kaip tik tuo metu atvažiavo mašina jų išvežti – o juk jeigu nebūčiau tądien išėjusi pasivaikščioti, būčiau praradusi progą. Neįtikėtinai pasisekė atsidurti tinkamoj vietoj tinkamu laiku. Galima sakyti, išsipildė kalėdinis noras!“

Sandra Mejerienė
Floristė Sandra Mejerienė

Iš spyglių pagamintos eglutės nėra didelės, 40–50 cm, labiau tinka jaukiai kompozicijai, bet atrodo įspūdingai. Galima formuoti ir žemesnes, o greta pastatę skirtingo aukščio eglučių, sukursite gražią miško kompoziciją. Dažnai jų nuotraukų matome internete. Bet kaip pasigaminti patiems?

kalėdinė eglutė

Pasak S. Mejerienės, dalį priemonių galima rasti beveik kiekvienuose namuose, spyglių teks paieškoti savoje arba draugų sodyboje, bet daugiausiai prireiks kantrybės kaišiojant spygliukus. Įgudusi ranka medelį gali padaryti per dieną, tačiau pirmąkart greičiausiai prireiks daugiau laiko. Floristė perspėja, kad, pavyzdžiui, veimutinės pušies spygliai netiks, nes minkšti ir ploni, geriau pasidairyti tokios veslės, kurios spygliai ir ilgi, ir pakankamai kieti.

Prieš imdamiesi darbo, susiraskite lanksčios, bet pakankamai tvirtos vielos arba akyto vielos tinklo, pagaliuką eglutės kotui, lipalo, gražų indelį arba medinę kaladėlę, į kurią tvirtinsite dekoraciją.

Pirmiausia į stovelį įstatykite eglutės kotą. Jeigu pasirinksite indelį, tvirtinkite gipsu arba įsmeikite į oazę sausoms gėlėms (tik turėkite galvoje, kad indelis turi būti sunkesnis už būsimą eglutę, kitaip ji nuvirs).

Po to ant kotelio viela išraizgykite eglutės formos karkasą, palikdami akutes – pro jas vėliau kaišiosite spyglius. Jeigu naudosite vielos tinklą, bus paprasčiau, tik floristė pataria rinktis minkštesnį su mažesnėmis akutėmis. „Eglutė gali būti taisyklingo kūgio formos, tiesi arba viršūnė šiek tiek pakrypusi tarsi „linguotų“, apačia platesnė arba siauresnė – griežtų taisyklių nėra, tad galima laisvai fantazuoti“, – teigia gėlių salono „Trys pievos“ savininkė.

Turbūt sudėtingiausia dekoracijos dalis – viršūnė. Pindami karkasą ją iškart suformuokite elegantišką, kad kaišiojant spygliukus nereikėtų taisyti jau pradžioje padarytos klaidos. Užpildyti šią dalį bus nelengva, nes čia mažai vielos, todėl ją pirmą floristė atidžiai iškaišioja spygliais.

kalėdinė eglutė

Spyglius karkase reikės tvirtinti lipalu. Šie klijai gana tiršti ir ant spyglių gali sustingti blizgių lašelių. Todėl patartina šiek tiek praskiesti. Kiekvieną spyglį pamirkykite į klijus ir smeikite į karkasą. Prieš tai galite patepti ir vielos nėrinio plotelį, į kurį kišite spyglį. Nieko blogo, jeigu pradžioje spyglius kaišiosite netvarkingai, bet formuodami viršutinį eglutės sluoksnį dirbkite kruopščiau, kad išgautumėte dailų raštą.

„Galite rinktis, kaip kaišioti spyglius – rudus ar žalius smailius galiukus palikti išorėje. Žalia eglutė bus panašesnė į natūralią, tačiau labiau pašiaušta, o rudi galiukai bus maži dekoratyvūs elementai“, – pasakoja floristė ir primena, kad spyglių reikės nemažai, nes turi užsipildyti ir karkaso vidus, ir gražiai susiformuoti išorinis eglutės sluoksnis, kuris visiškai paslėps vielos karkasą.

Tokią techniką galimą taikyti ir kitoms kalėdinėms dekoracijoms: advento vainikui, vainikėliui lėkštę arba storą žvakę papuošti, girliandai, bumbului į kompoziciją.

Jeigu eglutė didesnė, galėsite ją papuošti ledinėmis lemputėmis – jas įpinkite į vielos karkasą, dar prieš pradėdami kaišioti spyglius, arba atsargiai apsukite jau užbaigtą medelį.

kalėdinė eglutė

A. Mejerienė sako, kad jai labiau patinka natūralios spalvos eglutė, bet norint galima ją ir skoningai padekoruoti:

- rudus spyglių galiukus, patepus klijais, įsmeigti į blizgučius,

- nupurkšti sniegeliu,

- ant apatinės eglutės dalies užpurkšti pusnį,

- karštais klijais pritvirtinti mažyčių žaisliukų,

- jeigu pavyks dekoraciją išsaugoti iki kitų metų, nupurkšti ją auksu arba sidabru, atrodys kaip nauja.

„Net tą patį sezoną eglutę galite atnaujinti kelis kartus, – šypsosi floristė. – Džiūstant spygliukams pamažu keičiasi jų spalva, todėl pasidžiaugus žalia eglute, vėliau ją galima apipurkšti sniegeliu, dar vėliau, papurškus plaukų lako, užbarstyti smulkių blizgučių ir dekoracija sužibės naujomis spalvomis.“

Eglutės iš lapelių ir žiedų

Floristė A. Šlekienė eglutėms gaminti gamtinės medžiagos ieško arčiau namų. Floristikos salono „Nerinė“ savininkė kviečia atidžiau pasidairyti kiemo gėlynuose – puošniai kompozicijai dekoratyvių augalų galima atrasti net ir dabar. Pernai ant baltos komodos salone rikiavosi iš džiovintų hortenzijų suformuotos eglutės, vienos šiek tiek pablizgintos, kitos natūralios spalvos, lengvai apkaišytos miskantų šluotelėmis.

Jau ne vienus metus dėmesio sulaukia iš vilnotosios notros pagamintos eglutės. Tiesa, šias floristė ruošia iš anksto, jau vasarą, nes ant karkaso klijuojami švieži lapeliai. Ji parodė, kaip nesunkiai pasigaminti karkasą, kurį galėsite padengti po ranka turima gamtine medžiaga.

kalėinė eglutė

Reikės:

  • pagaliuko koteliui
  • dekoratyvaus indelio eglutei įstatyti arba medinės kaladėlės
  • minkštesnio popieriaus (puikiai tinka perskaitytas laikraštis, bet popieriniai rankšluosčiai per minkšti)
  • samanų
  • džiovintos hortenzijos žiedynų, šviežių vilnotosios notros lapelių (šios eglutės idėją pasilikite kitiems metams) ar kitokios dekoratyvios gamtinės medžiagos
  • karštų klijų pistoleto ir klijų lazdelės
  • juodų arba samanų spalvos siuvimo siūlų

Ant kotelio nuo taško, kur bus eglutės apačia iki viršūnės, užvyniokite paglamžyto popieriaus juostelę. Jos galus patepkite klijais ir priklijuokite Popierių sukite lengvai paspausdami ir formuodami kūgį. Gražiam karkasui reikės kelių popieriaus sluoksnių.

Kai baigsite karkasą, ant popierinio sluoksnio dėkite išdžiovintų samanų. Jas prie karkaso tvirtinkite siūlu – negailėkite juo apsukti daugiau kartų, nes samanos neturi būti pasišiaušusios, bet lygiai priglusti prie karkaso.

Samanomis padengtą kūgį jau galite dekoruoti pasirinka gamtine medžiaga. „Pradėkite nuo eglutės apačios, kruopščiai padenkite ir plotą aplink kotelį, – primena floristė. – Jeigu klijuosite vilnotosios notros lapelius, klijus tepkite atsargiai, negausiai, palei visą kraštelį.“

kalėdinė eglutė

Ji pataria apačiai parinkti didesnių lapelių, o kylant aukštyn, klijuoti vis mažesnius, grakščiai viršūnei paliekant mažiausius. Raštas dažniausiai daromas klijuojant vertikalius lapelius, bet norint galima tvirtinti ir horizontalius. Šis būdas sudėtingesnis, pareikalaus daugiau kruopštumo parenkant reikiamo dydžio lapelius. Jeigu turėsite kantrybės matomus lapų kraštelius paryškinti plonyte smulkių blizgučių linija, eglutė bus tarsi papuošta girlianda.

kalėdinė eglutė

 

Lapus klijuokite šachmatų principu, ant apačioje pritvirtintų lapų užklodami naujo lapo viršūnėlę, o jo kraštą taip pat šiek tiek užklodami ant greta esančio lapo – taip visiškai padengsite plotą ir ties lapų sujungimais nesimatys karkaso.

Užbaigtą dekoraciją įtvirtinkite indelyje arba ant medinės kaladėlės, tik pasirūpinkite, kad tvirtai laikytųsi, nes netyčia nuvirtusi sugadins šventinę nuotaiką.

Autorės ir Sandros MEJERIENĖS nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...