Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 16 Bir 2024
Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 16 Bir 2024

Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Galvijų augintojams – dar viena „dovanėlė“

2024/05/06


Šiais metais žemės ūkio ministro įsakymu buvo pakeistos taisyklės paramai už nepertraukiamą pieninių ir mėsinių galvijų ganymą šiltuoju metų laiku. Todėl ūkininkai, deklaruodami pasėlius, turės ne tik pasirinkti dalyvavimą ganymo programoje, ne tik nurodyti ganomų sąlyginių gyvulių (SG) skaičių, bet ir tapti ekstrasensais, nes reikės nuspėti tikslias ganiavos dienas. Jei dėl kokių nors priežasčių gyvuliai nebus nustatytu laiku išginti ganytis į laukus ir parginti į tvartus, tai bus laikoma pažeidimu. Kad ir kaip anksti gyvuliai bus išleisti ganytis, ganiavos pradžia galės būti laikoma ne anksčiau kaip gegužės 15 d. Būsimus pareiškėjus naujos taisyklės sutrikdė. „Dėl tokių absurdiškų taisyklių labai pikta. Ministerija ir vėl nesitarė, nediskutavo, neišklausė gyvulių augintojų nuomonės. Kodėl?“ – teiravosi „Ūkininko patarėjo“ skaitytojai.

Iškalbingi skaičiai

Pasak ŪP skaitytojų, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) nėra atvira socialiniams partneriams, todėl ir sprendimai neatitinka ūkininkų lūkesčių. Skaidrėse, kurios susitikimuose pristatomos gyvulių augintojams, ŽŪM informuoja, kad taisyklės buvo pakeistos, siekiant užtikrinti sąlygų ir reikalavimų pareiškėjams laikymąsi, informacijos teikimo ir apdorojimo tvarką bei siekiant pagerinti išmokų administravimą ir reikalavimų laikymosi kontrolės efektyvumą. O kur ir kokie supaprastinimai bei palengvinimai ūkininkams? Jų nėra.

Analizuojant 2023 m. gyvulių augintojų paraiškų teikimo statistiką, matyti, kad pirmoje veikloje „Parama už galimybę pieniniams galvijams išeiti į ganyklas, įtraukiant jų ganymą laukuose šiltuoju metų laiku“ buvo pateiktos 6 972 paraiškos. Buvo prašoma paramos už 5 719 875,36 Eur, tačiau išmokėta suma siekė 368 169,4 Eur. Antroje veikloje „Parama už galimybę galvijams laisvai išeiti į atvirą erdvę / ganyklas“ buvo pateikta 3 941 paraiška. Buvo prašoma paramos už 1 712 840,58 Eur, tačiau išmokėti tik 136 637,2 Eur. Skaičiai – iškalbingi. Paramą gauna ne visi ūkininkai, dalyvaujantys programose. Kaip bus šiais metais? ŪP skaitytojai mano, kad šiais metais dėl painiavos „Gyvūnų gerovės“ priemonėse dalyvaus mažiau ūkininkų, o dalyvaujantys galimai neišvengs sankcijų.

Papiktino ūkininkus

Šių metų balandžio 3 d. išleistas ministro įsakymas „Dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano investicinės priemonės „Gyvūnų gerovė“ veiklos „Parama už galimybę pieniniams galvijams išeiti į ganyklas, įtraukiant jų ganymą laukuose šiltuoju metų laiku“ ir veiklos „Parama už galimybę galvijams laisvai išeiti į atvirą erdvę, ganyklas“ įgyvendinimo taisyklių patvirtinimas ir pakeitimas“ papiktino gyvulių augintojus. Laima P. (nenorėjusi viešinti savo pavardės) ŪP sakė, kad ji lengviau atsikvėps tik tuomet, kai pasibaigs jos įsipareigojimai ir gyvuliai bus išparduoti. „Visos šios taisyklės nepalengvina darbo. Kaip visas šis deklaravimas veiks? Esame įsprausti į rėmus, be jokių nuokrypių. Ankstesnis deklaravimas buvo normalus: patys spręsdavome, kada išleisti gyvulius, kada uždaryti. Valdininkai juk negali nuspręsti, kada žolė užaugs pavasarį ir iki kada jos bus rudenį. Kokių nesąmonių prigalvojo. Siaubas. Gyvulių laikytojai jaučiasi esantys tarsi kalėjime. Kada visa tai pasibaigs?“ – su nuoskauda balse kalbėjo Žemaitijoje besidarbuojanti ūkininkė.

Reikalavimai nenudžiugino

Taisyklių pakeitimai nenudžiugino ir Prienų r. mėsinių galvijų – limuzinų – augintojos Eligijos Drūlienės. Moteris ŪP sakė, kad anksčiau, deklaruojant pasėlius, reikėdavo pažymėti tik varnelę, kad norima dalyvauti „Gyvūnų gerovės“ priemonėje, ir pažymėti sąlyginių gyvulių (SG), kurie bus ganomi, skaičių. Šiais metais yra pakeitimų, kurie, anot redakcijos pašnekovės, yra keisti.

„Šiemet deklaruojant pasėlius reikės ne tik pasirinkti dalyvauti ganymo programoje, ne tik nurodyti ganomų SG skaičių, bet ir nurodyti tikslią ganiavos pirmą ir paskutinę dienas. Taigi, jei pasėliai bus deklaruojami iki ganymo pradžios, ūkininkui teks tapti pranašu ir numatyti, kurią konkrečią dieną gyvuliai bus išleidžiami į ganyklas. Ir jei dėl kokių nors priežasčių atėjus tai dienai, tarkime, fiziškai nebus galimybės gyvulių išleisti ganytis, tai bus laikoma pažeidimu. Tai – neteisinga“, – naujoves pakomentavo E. Drūlienė.

Įvairūs variantai

Redakcijos pašnekovė svarstė įvairius gyvulių išgynimo į ganyklas variantus. „Tarkime, deklaracija užpildyta, data nurodyta, tačiau, esant nepalankiam orui, gyvulių išginti arba suvežioti su priekaba į nutolusią ganyklą neįmanoma. Tarkime, kad belaukiant palankaus oro, ūkį aplanko ir atlieka patikrą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai. Kas toliau? Vieni tikrintojai galbūt pažymės, kad gyvuliai neišginti į ganyklas dėl blogų oro sąlygų. Tuomet dokumentais teks pagrįsti meteorologinius reiškinius, teks kreiptis į atitinkamą tarnybą. Tai atims laiko ir nervų. Kiti tikrintojai galbūt pažymės, kad ganyklos yra sausos ir pritaikys sankcijas dėl neišgintų gyvulių“, – pavyzdžius pateikė E. Drūlienė.

Kaip nuspėti konkrečią gyvulių išgynimo į laukus datą, kaip elgtis ūkininkui? Limuzinų augintoja šiais klausimais konsultavosi su ŽŪM. Ministerijos specialistai patarė „apsidrausti“ ir deklaruoti vėlesnį gyvulių išgynimo į ganyklas laiką, tačiau, esant palankioms gamtinėms sąlygoms, juos į ganyklas išginti anksčiau. „Tarkime, aš išginsiu gyvulius nuo birželio 1 dienos, bet oficialiai registruosiu, kad banda ganosi nuo birželio 15 d. Reiškia, nepriklausomai nuo to, kad pagal faktą gyvuliai bus išleisti anksčiau, jie privalės ganytis ilgiau rudenį, jei leis orai. O juk orų suplanuoti neįmanoma. Ankstesnis deklaravimas buvo teisingesnis, nes buvo deklaruojama pagal faktą, kai gyvuliai buvo išgenami ir per 7 dienas užregistruojami bei parginami ir vėl per 7 dienas užregistruojami“, – ŪP sakė E. Drūlienė.

Popierinis įstatymas

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas