Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Garsioji Nevėžninkų koplyčia turi naujus savininkus: tikimasi ją atgaivinti

2023/03/17


Panevėžys (JP.lt). Nors Panevėžio rajono Nevėžninkų koplyčia turi statusą – valstybės saugomas objektas, tačiau šis pastatas taip pat įtrauktas ir į neprižiūrimų kultūros objektų sąrašą.

Be to, kaip anksčiau rašė ir naujienų portalas JP, mauzoliejinė koplyčia skęsta šiukšlėse. Dabar šalia koplyčios atsirado smėlio karjeras, iš kurio bus kasamas smėlis, o aplink mūrinio statinio griuvėsius vis dar priversta nenaudojamų padangų ir automobilių dalių.

Išvežė šiukšles

Per metus dar kai kas pasikeitė – Nevėžninkų koplyčią ir sklypą įsigijo nauji savininkai – UAB „Kasa Group“, registruota Panevėžio rajone, Berniūnuose.

Bendrovės „Kasa Group“ savininkas Tomas Malinauskas aiškino, kad stengiasi tvarkyti koplyčios aplinką ir netgi buvo pastatę įspėjamuosius ženklus „Privati teritorija“

„Prieš keturis mėnesius, kai nusipirkome šią teritoriją drauge su koplyčia, išvežėme bene septynis sunkvežimius šiukšlių. Kad neatsakingi žmonės neprivežtų daugiau įvairiausių atliekų, dėsime šlagbaumus. Kadangi ten vyks verslas, tai neleisime vežti ir versti šiukšles. Tik labai nesmagu, kad žmonės pripratę ten vežti šiukšles ir labai sunku juos nuo to atpratinti“, – pasakojo T. Malinauskas.

Nori parengti projektą

Pasak savininko, kai kiekvieną dieną minėtoje teritorijoje vyks darbas, galbūt šiukšlintojų sumažės.

„Šiuo metu tikrai daug padaryta ir daug šiukšlių išvežta. Koplyčios viduje beveik nebėra šiukšlių ir atliekų. Baigsis žiema ir užbaigsime tvarkyti teritoriją. Bendravome su aplinkosaugininkais, tai jie pasidžiaugė, kad nebėra šiukšlių, kad tvarkome teritoriją. Beje, ateityje planuojame parengti projektą. Gal pavyks gauti finansavimą ir sutvarkyti koplyčią“, – teigia T. Malinauskas ir tikisi atgaivinti koplyčią. Dar pajuokauja, kad buvo sudėję ženklus, kad čia karjeras, kad tai privati valda, bet juos pavogė.

Koplyčiai apsauginę zoną

Kultūros paveldo departamento (KPD) Panevėžio-Utenos teritorinio skyriaus vedėjas Arūnas Giraitis pažadėjo pasidomėti problemiška Nevėžninkų koplyčios situaciją.

„Žinome paminėtą situaciją. Aiškinamės visus teisinius dalykus. Kita vertus, dėl gamtos teršimo aiškintis turi aplinkosaugininkai. Turime dirbti drauge: paveldosauga – mūsų problema, gamtos tarša – aplinkosaugos. Be to, sprendžiame, ar galima nustatyti apsaugos zoną koplyčiai. Tačiau šiuo atveju tikriausiai apsaugos zonų nėra, todėl jokie reikalavimai savininkams, nusipirkusiems šią vietą, nekeliami“, – aiškino A. Giraitis ir svarstė, gal Panevėžio rajono bendrajame plane yra numatytos ribos, saugančios valstybės saugomą objektą.

Pasak KPD Panevėžio-Utenos teritorinio skyriaus vedėjo, buvo susitikta su teritoriją nusipirkusiais savininkais.

„Bendraujame su jais, konsultuojamės. Tačiau reikės papildomai pasidomėti, kas ten vyksta ir koks karjeras atsirado šalia koplyčios. Beje, karjeras jau ne mūsų kompetencija“, – kalbėjo paveldosaugininkas ir sakė, kad pabandys inicijuoti Nevėžninkų koplyčios apsaugos zoną.

 

Raimonda MIKUČIONYTĖ / JP.lt

Živilės VEČIORKUTĖS nuotraukos

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...