Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 29 Rgs 2023
Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 29 Rgs 2023

Gegužės darbai gėlyne

2014/05/10


*Kad ilgiau žydėtų tulpės ir kitos svogūninės gėlės, pailgėtų jų vegetacija ir užaugtų didesni svogūnai, augalus purkškime nuo ligų ir kenkėjų kas savaitę insekticidais bei fungicidais.

*Prižiūrėkime šiltnamiuose auginamus gėlių daigus, dauginkime chrizantemas. Praėjus šalnų pavojui vienmetes gėles sodinkime į gėlynus.

*Kardelių gumbasvogūnius prieš sodinimą beicuokime pusę valandos nuo ligų 0,05 proc. kalio permanganato arba 0,4 proc. topsino tirpale, o nuo kenkėjų mirkykime tris valandas česnakų ištraukoje (iš 1 kg česnakų išspausti sultis ir atskiesti 10 l vandens). Kadangi maži gumbapumpuriai sunkiai sudygsta, prieš sodinimą juos parą laiko pamirkykime šiltame vandenyje (temperatūra 30-35 0C), o vėliau sumaišykime su durpėmis ir apdenkime medžiaga, taip jie greičiau sudygs. Sudygusius gumpapumpurius nedelsdami pasėkime.

*Kerelio dalijimu dauginkime vasarą žydinčias daugiametes gėles: lijatrius, astilbes, pūstataurius, šluotelinius flioksus, daugiamečius astrus, rykštenes, baltagalves, saulakius ir kt.

*Gegužės pabaigoje sodinkime jurginus, kanas.

*Gėlynuose dažnai purenkime žemę, naikinkime piktžoles, tręškime augalus.

*Gėlynuose ir apie dekoratyvinius krūmus dažnai purenkime žemę, naikinkime piktžoles, tręškime augalus, nepamirškime ir vejos.

*Šiltnamyje puoselėkime gėlių daigus, kuriuos, kai praeis šalnų pavojus, sodinsime gėlynuose, o vasarą grožėsimės spalvų jūra.

*Dabar pats svogūninių gėlių žydėjimas: krokai, žydrės, sniegžydrės, hiacintai, narcizai, tulpės ir kt. Kad svogūninės gėlės ilgiau žydėtų ir jų svogūnėliai užaugtų didesni, augalus tręškime kalcio salietra (20–30 g/kv. m). Nuo ligų ir kenkėjų svogūninės gėlės purškiamos kas savaitę insekticidais ir fungicidais, taip pailgės jų vegetacija ir augalai bus sveiki.

*Jau laikas sodinti kardelius. Prieš sodinimą svogūnai pusvalandį beicuojami nuo ligų: 0,05 proc. kalio permanganato ar 0,3 proc. fundazolo tirpale, o nuo kenkėjų mirkomi tris valandas česnakų ištraukoje (iš 1 kg česnakų išspausti sultis ir atskiesti 10 l vandens). Kadangi maži gumbapumpuriai sunkiai sudygsta, prieš sodinimą juos parą laiko reikia pamirkyti šiltame vandenyje (30–35 0C), o vėliau juos sumaišyti su durpėmis ir apdengti medžiaga, taip jie greičiau sudygs, o tuomet nedelsiant sodinti.

*Mėnesio pabaigoje sodinkime jurginus. Didelius kerus dalykime į smulkesnius, tada jie žydės stambesniais žiedais. Pakanka ir vieno gumbo su gerai išsivysčiusiu pumpuru ir sveiku šaknies kakleliu. Duobė jurginams kasama 40 cm gylio. Į jos dugną pripilama trąšios žemės. Gumbą reikia sodinti 15–20 cm gylyje taip, kad jo pumpuras būtų apie duobės vidurį.

*Šiltnamyje dauginkime chrizantemas. Jau paaugusius jų daigus persodinkime į didesnius vazonus, tręškime 0,2 proc. kompleksinių trąšų tirpalu.

*Kai atšyla oras, gegužės pabaigoje, į lauką arba balkoną išneškime kambarinius augalus. Vazonus su augalais geriau įkasti į žemę, mažiau reikės laistyti vasarą. Kai kurios gėlės: kalijos, ciklamenai, meileniai ir Amarilės, sodinami tiesiai į žemę, šiek tiek pavėsingoje vietoje.

*Į balkono lovelius ar gėlines sodinkime vienmetes gėles ar jų kompozicijas. Dažniausiai balkonuose auginamos fuksijos, begonijos ir gebenės sodinamos šiek tiek pavėsingoje, o pelargonijos, surfinijos, verbenos, lantanos – saulėtoje vietoje.

Dalintis
2023/09/28

UAB „Pieno tyrimai“ – jau 30 metų

UAB „Pieno tyrimai“ šie metai yra ypatingi – spalio mėnesį sukanka 30 metų. 1993 m. spalio 15 d. įregistruota „Valstybinė eksperimentinė pieno kokybės tyrimo laboratorija“, nuo 1994 metų vadinama Pieno tyrimais.
2023/09/28

Lietuvoje degalų kainų augimo tempai lėtėja

Per savaitę degalų vidutinės kainos Lietuvoje nežymiai padidėjo: benzinas pabrango 0,04 proc., dyzelinas 0,7 procento. Nors mūsų šalyje degalų kainos yra 0,11–0,21 Eur/l mažesnės nei Latvijoje ir Estijoje, tačiau benzino vidutinė kain...
2023/09/28

Seime skinasi kelią siūlymas branginti mėgėjų žvejybą

Seimas pradėjo svarstymus, ar du–keturis kartus pabranginti mėgėjų leidimus žvejoti valstybiniuose vandens telkiniuose.
2023/09/28

Ekonomikos vargo indeksas: šalies ekonomikos atsparumas ir toliau išlieka esminiu uždaviniu

2023 m. Lietuva pradėjo didžiausią ekonomikos vargą patiriančių valstybių trejetuke, skelbia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).
2023/09/28

Įsisiautėjo mėlynojo liežuvio liga

Rugsėjo pradžioje keturiuose Nyderlandų avininkystės ūkiuose buvo patvirtinta mėlynojo liežuvio liga. Šiandienos oficialiais duomenimis, užkratas pateko jau į 319 ūkių. Padėtis rimta: kol kas nėra vakcinos, prekyba sustabdyta, ūkiai skaičiu...
2023/09/28

Europos Komisija skelbia rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų

Šiandien Europos Komisija (EK) paskelbė rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų. Jais EK imasi teisinių veiksmų prieš valstybes nares, nevykdančias ES teisėje nustatytų prievolių.
2023/09/28

Demencija: kai žodis išties žeidžia

Kalbiname asociacijos „Demencija Lietuvoje“ pirmininkę Ievą Petkutę apie bendravimo iššūkius su demencija sergančiais pacientais. Ji akcentuoja, kad visų pirma turėtume jausti pagarbą žmogui. Dažnai žeminančios replikos a...
2023/09/28

Ministras K. Navickas: „Jau dabar turime pradėti kalbėti ir galvoti, ką mums reikš Ukrainos ir jos žemės ūkio sektoriaus priėmimas į ES šeimą“

Paryžiuje vykusiame septintajame leidinio „Politico“ organizuotame aukšto lygio susitikime politikai, ūkininkai, maisto pramonės lyderiai, mokslininkai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai diskutavo, kas laukia Europos maist...
2023/09/28

Pateiktos paraiškos dėl paramos apsisaugoti nuo plėšrūnų

Iki rugsėjo 22 d. Nacionalinėje mokėjimo agentūroje buvo priimamos paraiškos dėl paramos įsigyti priemones, reikalingas apsaugoti ūkinius gyvūnus nuo plėšrūnų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonė...