Jau pati šventės įžanga liudijo, kad smetoninės Lietuvos dvasios netrūks. Svečius pasitiko pats prezidentas Antanas Smetona su savo svita. O ir kai kurie ūkininkai – vyrai ir moterys – prisiminė anuos Lietuvos laikus „parėdniais ar prizūromis“. Energingosios prezidentinės svitos buvo pilna visur. Vieni svečiai, skambant gramofono muzikai, vaišinosi gardžiais užkandžiais, o kiti stojo įsiamžinti prie „Žemaitijos pieno“ sienelės.
Šventė prasidėjo plojimų lavina, kurių kūrybiškiems ir muzikaliems ritmams, įtraukęs gausiai prie stalelių susėdusius svečius, vadovavo pats prezidentas, akylai stebintis, kas ir kaip ploja. Tokioje nuo plojimų įkaitintoje atmosferoje į sceną įžengė charizmatiškasis televizijos laidų ir renginių vedėjas Mindaugas Stasiulis, kurio ūkininkai jau buvo pasiilgę, nes jis – įsimintinas anksčiau Klaipėdoje vykusių nuotaikingų švenčių vedėjas.
„Džiaugiuosi ir vėl Jus matydamas „Žemaitijos pieno“ šventėje „Geriausias pieno ūkis 2023“. Smagu, kad Jūs savo gyvenime pasirinkote svarbią misiją – gaminti maistą žmonėms. Jūsų dėka ant mūsų visų stalo atsiranda pieno produktai, be kurių didžioji dalis žmonių neįsivaizduoja savo dienos“, – sveikindamas šventės dalyvius įmonės 100-mečio proga, sakė M. Stasiulis. Jis į sceną pakvietė „Žemaitijos pieno“ generalinį direktorių Robertą Pažemecką ir žaliavos pirkimo direktorę Jurgitą Vaičiulę.
R. Pažemeckas padėkojo visiems, siekiantiems tik geriausio rezultato, ir palinkėjo įmonės 100-mečio proga, kad visuomet vienytų bendrystės jausmas, o šventėje lydėtų puiki nuotaika. Jam antrino J. Vaičiulė, kuri taikliai įvertino ūkininkų svarbą: „Be Jūsų nebūtų mūsų.“
Paskelbus „Žemaitijos pieno“ ir Lietuvos pieno ūkių asociacijos nominacijas, įmonės generalinis direktorius R. Pažemeckas ir žaliavos pirkimo direktorė J. Vaičiulė pirmąja nominacija „Už tiekiamą aukščiausios kokybės ekologišką pieną“ apdovanojo Vygantą Jokubaitį. Toliau sekė 10 nominacijų „Už tiekiamą aukščiausios kokybės pieną“, taip pat viena nominacija „Už didžiausią pristatyto pieno kiekį“. Ja nominuotas Mindaugas Beniušis.
Šventės vedėjas pasiūlė atsikvėpti ir nusikelti į 1924 m., kai įmonė dar tik kūrėsi. Būtent tą metą atspindėjo trumpas vaidinimas apie pienininko Stasio ir jo išrinktosios Onytės meilę, kur netrūko gražiausių jaunystės akimirkų, išsiskyrimo kartėlio, pavydo ir klaidų. Vis tik nugalėjo meilė ir vaidinimo pabaigoje Stasys Onytę laikė iškėlęs aukštai ant rankų. Viso vaidinimo metu skambėjo operos solistų Liudo Mikalausko ir Egidijaus Bavykino dainuojamos gražiausios tarpukario autorių dainos, o po sceną lengvai skrajojo Kauno muzikinio teatro šokėjai.
Pasistiprinus gardžiais patiekalais, renginio vedėjas M. Stasiulis pakvietė pamiklinti smegenis. Tam geriausiai tiko protmūšis apie Lietuvos ir „Žemaitijos pieno“ kai kuriuos istorinius momentus. Vieni atspėjo, o kiti daug naudingo sužinojo, pavyzdžiui, kad 1924 m. ne tik pieninė Telšiuose įkurta, o ir pirmąkart Lietuvoje leista balsuoti moterims, kad per Antrąjį pasaulinį karą pieninės darbuotojai patys buvo išardę ir paslėpę įrenginius, jog besitraukdami vokiečiai jų neišsivežtų, kad 2010 m. tuometis Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus ir pirmoji ponia Alma tapo sūrio „Džiugas“ „krikštatėviais“ ir t. t. Visi teisingai atsakiusieji buvo apdovanoti.
Po to vėl pasipylė nominacijų gausa: kiekvienoje po 10 nominantų – „Už itin aukštą karvių bandos produktyvumą“, „Už ilgametį bendradarbiavimą su „Žemaitijos pienu“, „Už ryžtą investuoti į pieno ūkį“.
Apdovanojimus pakeitė visų laukiama ištvermės rungtis – sūrio „Džiugas“ laikymo varžybos. Vyrai turėjo pečių plotyje ištiestose rankose kuo ilgiau išlaikyti po sūrio galvą, sveriančią 4,5 kg. Moterims užduotis buvo kiek lengvesnė – jos sūrio galvą turėjo laikyti ištiestose į priekį rankose. Galynėjosi 4 vyrai ir 4 moterys, o, ilgiausiai išlaikę sūrį, susirungė finale. Tarp vyrų nenugalimas buvo žemaitis Domas, o tarp moterų – aukštaitė Rūta. Jiems atiteko puikūs prizai – po sūrio galvą.
Pasibaigus nuotaikingam šurmuliui, vėl sekė nominacijų dešimtukai: „Už visapusiškai geriausią pieno ūkį“ ir „Už įgyvendintas investicijas“. Pastarosios nominacijos dešimtuko laukė ypatinga dovana – kelionė į Sakartvelą.
„Žemaitijos pieno“ bendrovę jubiliejaus proga pasveikino Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos viceprezidentas, Griškabūdžio žemės ūkio bendrovės vadovas Petras Puskunigis ir palinkėjo toliau sėkmingai bendradarbiauti. Jis „Žemaitijos pieno“ generaliniam direktoriui R. Pažemeckui įteikė padėkos raštą ir atminimo dovaną, o žaliavos pirkimo direktorei J. Vaičiulei – įspūdingą gėlių puokštę.
Kad nenusloptų gera nuotaika, renginio vedėjas M. Stasiulis toliau mankštino šventės dalyvių protą – šįkart laukė muzikinė rungtis. Ir kaip nustebo, kai vos po vieno ar dviejų akordų atsirasdavo sėkmingai dainą atspėjančiųjų. Muzikinė dvasia įsisiūbavo visu smarkumu, kai scenoje pasirodė energingasis Saulius Prūsaitis su grupe. Niekas tokiam koncertui neliko abejingas, todėl šalia scenos atlaisvintoje vietoje sukosi poros, o kai kas ir dainą kartu su atlikėjais traukė. Braukė prakaitą S. Prūsaitis, rasojo džiaugsmu švytinčių ir dainininką palaikančių šventės dalyvių veidai.
Visi džiaugėsi puikiai pavykusia švente, nes kiekvienas iš jos namo išsivežė po geros nuotaikos gūsį.
Algirdas Dačkevičius
Užs. Nr. 87/7
Viršelio nuotr.: už įgyvendintas inovacijas apdovanoti ūkininkai.