Columbus +9,8 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 26 Spa 2024
Columbus +9,8 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 26 Spa 2024

Gimnazisčių gaminys garsina Lietuvą

2017/07/29

Briuselyje surengtame Europos mokinių verslų konkurse tarp 38 komandų buvo Daugų Vlado Mirono gimnazijos dešimtokės – jos pristatė inovatyvų produktą. Mokinės gamina nerūdijančiojo plieno rutuliukus, kurie karštą gėrimą akimirksniu atšaldo iki tinkamos gerti temperatūros. „Pagaminsime 34 milijonus vėsinančių rutuliukų“, – turi ambicingų planų Daugų gimnazistės.

Keičia gėrimo būdą Grįžusios iš Belgijos mokomosios mokinių bendrovės „C&te“ gimnazistės Greta Jar­ma­lavičiūtė, Gabija Za­­polskaitė, Gabija Mickonytė, Al­vi­ta Kel­me­lytė, Karolina Jaku­ba­vičiūtė, Lukrecija Ma­čio­nytė tryško entuziazmu. „Pa­darėme viską, ką galėjome geriausio“, – įspūdžiais dalijasi „C&te“ prezidentė Greta Jarmalavičiūtė. Pasitikėjimu spinduliavo ir jų prisistatymas konkurse, kuriame mokiniai turėjo parengti savo veiklos ataskaitą, dalyvauti interviu su investuotojų komisija, supažindinti su idėja ir pademonstruoti savo sugebėjimus pristatant gaminį. Lietuvių komanda jautė auditorijos palaikymą, kai karštą 82 laipsnių gėrimą per kelias minutes atvėsino iki 52 laipsnių. Beje, vėsinantys rutuliukai skirti ne tik arbatai. Juos galima naudoti kavai ar net sriubai. O gimnazisčių marškinėlių nugarėles puošė šūkis: „Mes keičiame gėrimo būdą.“ G. Jarmalavičiūtė paaiškina, kad drąsus iššūkis – pagaminti 34 milijonus rutuliukų – pagrįstas paprasta formule: „Žinome, kiek pasaulyje gyvena žmonių, koks procentas jų geria arbatą. Nesunku suskaičiuoti, kiek reikia tokių rutuliukų – 34 milijonų.“

Sukilo ambicijos Mokomoji mokinių bendrovė „C&te“ gali didžiuotis laimėjimais: per šešis mėnesius iškovota 17 apdovanojimų. „Per tokį trumpą laiką pasiekėme tikrai daug“, – džiaugiasi Greta. Sėkmė atėjo ne iš karto. Praėjusiais metais gimnazistės ėmėsi renginių organizavimo, tačiau tokia veikla Alytaus rajone nieko nesudomino. „Metus kaupėme patirtį, bet negalėjome pasigirti realiais pasiekimais. Kai dalyvaudavome konkursuose, nieko nelaimėdavome. Ne vieną mėnesį blaškėmės tarp kelių idėjų. Sugalvojome daryti dulkių bombas – spalvotus dūmus, tačiau nei pati idėja, nei jos įgyvendinimas nebuvo tobuli. Pagaliau nusprendėme, kad laikas padaryti ką nors naujo ir laimėti nominaciją“, – pasakoja Greta.Per ekonomikos pamoką merginos svarstė, koks produktas būtų naudingas ir reikalingas joms pačioms. Po diskusijų atrado objektą: problemą, su kuria susiduria daugelis, – rytinis vėlavimas. Skubėdami į darbą, pamokas ar paskaitas daug žmonių nespėja išgerti kavos ar arbatos puodelio. Dažnai pritrūksta kelių minučių palaukti, kol gėrimas atvės. Taip mokinės sugalvojo gaminti rutuliukus, kurie sugertų šilumą ir greičiau atvėsintų gėrimą. Greta sako, kad jai kilo pirminė idėja, o ją įgyvendinti ėmėsi visa komanda. Prie rutuliuko pritvirtinama grandinėlė su bendrovės logotipu, kad visi atpažintų kaip „C&te“ prekę.

Idėją palaikė mokytojas Bendrovę „C&te“ per „Lietuvos Junior Achievement“ programas, padedamos ekonomikos mokytojo Modesto Raudonio, įkūrė šešios Daugų Vlado Mirono gimnazijos antrokės. „Padėjau organizuoti išvykas į muges, renginius, koordinavau visą veiklą, kitaip sakant, atlikau vadybininko, patarėjo vaidmenį. Ir morališkai palaikiau šią idėją, nes iš pradžių to labai reikėjo. Daugelis skeptiškai vertino, ką galima padaryti iš metalinio rutuliuko. Niekas į tai rimtai nežiūrėjo, bet laikėmės kaip komanda ir ėmėmės veiklos“, – pasakoja mokytojas. Šių metų pradžioje „C&te“ dalyvavo „Litexpo“ parodoje ir laimėjo pirmąją nominaciją. Tai paskatino mokines tikėti savo gaminio sėkme. Merginos ėmėsi tobulinti produktą ir jo pristatymą. Per pusmetį „C&te“ dalyvavo 20 renginių ir pelnė daug prizinių vietų. Dėl geriausio verslo prizo Daugų Vlado Mirono mokomoji mokinių bendrovė varžėsi su 170 kitų komandų ir laimėjo pagrindinį apdovanojimą.

Komandoje vien merginos Vėsinančių rutuliukų gamybai reikalingas kruopštus darbas. Pasak Gretos, optimalus komandos skaičius – 4–5 žmonės. „Mes buvome šešios, bet nenorėjome skirtis, esame draugės nuo pradinės mokyklos laikų. Tai privalumas, nes galime generuoti verslo idėją daugiau laiko negu kiti, kurie susitinka tik darbe. Be to, mums lengviau rasti bendrą kalbą, nes vienija tokie patys poreikiai“, – tvirtina prezidentė. Merginos išbandė gaminį – įsitikino, kad jis atlieka savo funkciją. „Rutuliukų veikimą lemia fizikos dėsnis, o jo negalima paneigti. Visi metalai yra geri šilumos laidininkai“, – teigia Greta. Kamuoliukams gaminti neatsitiktinai pasirinktas plienas. Pirmiausia ši medžiaga yra ilgaamžė, tinka sąlyčiui su maistu. Iš nerūdijančiojo plieno gaminami stalo įrankiai. Rutuliukus prižiūrėti paprasta: kaip ir kitus stalo įrankius, panaudojus juos reikia nuplauti ir nusausinti.

Geriausia Europoje G. Jarmalavičiūtė tvirtina, kad turi daug užsakymų. Ši idėja klestės ir kitais metais, rutuliukus dar būtų galima patobulinti, atnaujinti. Pasak Gretos, jų produkto, neturinčio analogų pasaulyje, galimybės begalinės: „Man atrodo, kad gaminio patentuoti nereikia, nes jo logotipas taip išpopuliarintas, jog visi apie mus jau žino. Kad ir kur nuvyktume – į mugę ar renginį, mus atpažįsta. Tai maloniai stebina. Manau, kad ateityje toks verslas turėtų perspektyvą.“ Moksleivės planuoja gaminti skirtingų dydžių ir spalvų rutuliukus ir išplėsti jų panaudojimo galimybes. Be to, jei kamuoliukai vėsina, jie gali ir šildyti. „Galbūt tai irgi nauja verslo niša?“ – svarsto gimnazistė Greta Jarmalavičiūtė, per iškilmingą renginį Briuselyje apdovanota kaip geriausia šių metų Europos jaunoji verslininkė. „Prisipažinsiu, man šis apdovanojimas tikrai buvo netikėtas. Visada labiau orientavausi į komandą ir nesireiškiau kaip individuali asmenybė, todėl laimėjimas – atpildas už visą darbą“, – sako jaunoji verslo lyderė.

Rita Šemelytė Gretos Jarmalavičiūtės nuotraukos

Dalintis