Ashburn +5,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023
Ashburn +5,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023

„Granmax“ trąšos – Lietuvos ūkininkų laukams

2020/10/08

Amonio sulfatas – viena populiariausių trąšų, skirtų žemės ūkio kultūroms, kurioms reikia azoto ir sieros, tręšti. Patogiausia ir efektyviausia naudoti granuliuotą šių trąšų formą, nes tai leidžia ūkininkams tolygiai jas paskleisti lauke, o augalai tokios formos trąšas įsisavina iš lėto, todėl veikimas yra ilgalaikis.

Patarimas neapsigauti

Galbūt ne visi ūkininkai žino, kad tokios trąšos gaminamos Klaipėdoje, UAB „Granmax“. Kaip ir visur, atsiranda nesąžiningų pardavėjų, kurie yra bandę pasinaudoti „Granmax“ užsitarnautu geru vardu ir galėjo pasiūlyti amonio sulfatą ūkininkams teigdami, kad prekės yra pagamintos UAB „Granmax‘‘.

UAB „Granmax“ generalinis direktorius Vincas Gaučius ŪP paaiškino, kaip ūkininkams neapsigauti ir kaip atskirti produkciją, pagamintą jų bendrovėje.

„Mūsų produkcija, skirta Lietuvos, Latvijos bei Estijos rinkoms, fasuojama išskirtinai į didmaišius po 500 kg, ant kurių yra mūsų įmonės logotipas, didmaišiai visada yra paženklinti lietuvių bei anglų kalbomis. Pervežimo dokumentuose būtinai turi būti nurodyta pakrovimo vieta Nevėžio g. 5, Klaipėda, o prie pervežimo dokumentų pridedama naudojimo ir saugojimo instrukcija. Kilus abejonėms dėl prekių autentiškumo, ūkininkas gali susisiekti tiesiai su mūsų gamykla“, – pasakojo bendrovės vadovas.

Populiarios pasaulyje

Granuliuotą amonio sulfatą UAB „Granmax“ gamina nuo 2013 m. Trąšos gaminamos kompaktavimo metodu, t. y. panaudojant tik mechaninį suspaudimą. Po suspaudimo gautas pusgaminis yra laužomas, šlifuojamas, sijojamas ir, tik praėjęs per daugybę sietų, kurie ir reguliuoja bendrą granuliometriją, patenka į maišus.

„Žaliava į mūsų gamyklą atkeliauja miltelinio-kristalinio pavidalo, kristalų dydžiai gali svyruoti nuo 0,1 iki 1 mm. Žaliavas atsigabename iš Belgijos, Olandijos, Suomijos, Lenkijos, Kinijos, Rusijos. Mūsų pagamintos kompaktuotos amonio sulfato granulės yra nuo 2 iki 5 mm dydžio, jos parduodamos įvairiose pasaulio šalyse – maždaug pusė pagaminamo kiekio keliauja į ES šalis, likusi dalis laivais išvežama į tolimąsias rinkas – Braziliją, JAV, Karibų regiono valstybes ir kitur. Didžiausia laivinė partija (27,5 tūkst. t mūsų pagamintos produkcijos) buvo pakrauta į laivą, skirtą Brazilijai“, – sakė V. Gaučius.

Bendrovės krovos ir logistikos grandinė – vienas iš didžiausių įmonės pranašumų. Krova į laivus vykdoma UAB „Birių krovinių terminalas“, kuris yra vos kilometro atstumu nuo įmonės, o už pusantro kilometro esantis didžiausias Klaipėdos uosto konteinerių terminalas sudaro sąlygas išvežti produkciją jūriniais konteineriais. Nemaža dalis produkcijos išgabenama  autotransportu – „Granmax“ pajėgi per parą pakrauti iki tūkstančio tonų fasuotos produkcijos.

Pasiteiravome, kuo ūkininkus turėtų patraukti „Granmax“ produkcija.

„Mūsų gaminamų trąšų privalumas prieš kitas yra galimybė tolygiai išbarstyti jas visame tręšimo plote (iki 36 m). Kadangi granulės yra nuo 2 iki 5 mm dydžio, barstytuvai gali jas išbarstyti tolygiai, ko neįmanoma pasiekti su žirnio formos amonio sulfatu. Išbarstymo tolygumas yra didelis privalumas ir prieš „kristalinį“ amonio sulfatą. Kadangi granulės tvirtumas yra apie 3,0 kgF/gr. (granulės stiprumo matavimo vienetas), tokio tvirtumo granulės dirvoje tirpsta tolygiai ir neleidžia lietaus vandenims jos greitai nuplauti į gruntinius vandenis, o augalai turi galimybę ilgesnį laiką būti maitinami azotu ir siera“, – aiškino UAB „Granmax“ generalinis  direktorius.

Siekia ekologiškumo

Įmonės generalinis direktorius neabejoja, kad Lietuvos ūkininkai lygiuojasi į pasaulines ekologines tendencijas, todėl juos, kaip ir visus sąmoningus pasaulio piliečius, turėtų motyvuoti švarūs gamintojai.

„Bendrovė „Granmax“ stengiasi savo gamybą orientuoti taip, kad po savęs paliktų kuo mažiau atliekų, mūsų technologiniame procese aspiraciniais filtrais surenkamos ir į gamybą grąžinamos net dulkės. Visas pasaulis dabar stengiasi saugoti gamtą, manau, ūkininkai siekia to paties, juos turėtų motyvuoti švarūs gamintojai“, – įsitikinęs įmonės vadovas.

Žieminių rapsų ir žieminių javų sėja jau baigėsi, ūkininkai puikiai žino amonio sulfato poreikį pavasariui.

„Amonio sulfato kaina iki Naujųjų metų visada yra patrauklesnė, nei prasidėjus sezonui, todėl šiuo metu yra palankiausios sąlygos įsigyti mūsų gaminamas trąšas. Jų garantinis laikotarpis – 12 mėnesių. Lietuvos rinkai bendrovė savo produkciją fasuoja išskirtinai į 500 kg didmaišius. Šių trąšų galima įsigyti UAB „Scandagra“, AB „Linas agro“, AB „Kauno grūdai“, UAB „Agrokoncernas“, UAB „Agrochema“, – sakė įmonės vadovas.

 
Vytautas LIAKAS VDU Žemės ūkio akademijos docentas

Pirkdami trąšas, pirmiausia augintojai dėmesį atkreipia į kainą, o vėliau į maisto medžiagų kiekį jose bei santykį, tik kokybės rodikliams (dalelių didumui, tirpumui, birumui) skiria mažiau dėmesio. Maisto medžiagų kiekis trąšose, tarpusavio derinimas ir kaina – tik trąšų kelio pradžia link derliaus. Praktikoje augintojai pirmiausia susiduria su trąšų transportavimu, laikymu (ypač įsigydami trąšas, naudodamiesi nuolaidomis) ir galiausiai išbėrimu. Ne kartą teko matyti, kaip išmaniosios trąšų barstyklės „atsisakė“ berti trąšas dėl blogos kokybės. Barstyklės „nesupranta“, kodėl vienos granulės 1 mm, o kitos 5–7 mm. Šiuo atveju turimos trąšų barstyklės kaltinti negalima, nes turime problemą – trąšas. Tarkime, kad paskleidėme nekokybiškas trąšas, bet bręstant derliui pastebime, kad laukai pasidarė dryžuoti, vieni kaltins barstykles, kiti vėją ir tik vienas kitas supranta, kad klaida buvo įsigytos nekokybiškos trąšos. Siekiant maksimalaus augalų produktyvumo, reikia išmanyti ne tik chemines, bet ir fizines bei mechanines trąšų savybes. Nuo jų priklausys trąšų pokyčiai transportuojant bei laikant sandėliuose, o nuo šių savybių tiesiogiai – trąšų efektyvumas.

               

Tekstą parengė Juozas SKRIPKAUSKAS

ŪP korespondentas

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/07

Žemės ūkio ateitis neaiški, tai šiandien paaiškėjo dar kartą

Šiomis dienomis Vilniuje yra susirinkęs gražus būrys prekinės žemės ūkio produkcijos gamybos lyderių: žemės ūkio bendrovių vadovai, vyriausieji finansininkai, specialistai. Gruodžio 7–8 d. vyksta Lietuvos žemės ūkio bendrovių aso...
2023/12/07

VMVT ragina atsisakyti gyvūnų demonstravimo „gyvose prakartėlėse“

Į gyvais gyvūnais apgyvendintą prakartėlę per šventę Druskininkuose dar vakar dėmesį atkreipė gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė ir kėlė klausimą, kodėl Valstybinės maisto ir veteri...
2023/12/07

„Auga Group“ kitąmet tikisi 23,3 mln. eurų EBITDA pelno

Verslininko Kęstučio Juščiaus netiesiogiai kontroliuojama viena didžiausių Baltijos šalyse žemės ūkio investicijų grupių „Auga Group“ 2024 metais planuoja uždirbti 23,3 mln. eurų pelno prieš palūkanas, mokesčius ir...
2023/12/07

Ar medijos paverčia politiką pigiu šou?

Įprasta kritikuoti tiek ats­kirus politikus, tiek ir po­li­­­tiką bendrai – piktintis jos neprofesionalumu, pa­vir­šu­tiniškumu bei sa­va­nau­­diš­kumu. Šiuo met...
2023/12/07

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/07

LSMU Veterinarijos akademijoje – pokyčiai

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) praneša apie pokyčius universiteto Veterinarijos akademijoje – LSMU Senatas penkerių metų kadencijai patvirtino naujus dviejų fakultetų dekanus.
2023/12/07

Lietuvoje vidutinės degalų kainos mažesnės nei Lenkijoje

Vidutinės degalų kainos per savaitę Lietuvoje pakito skirtingai: benzino kaina sumažėjo 0,7 proc., o dyzelino padidėjo 0,2 proc. Skirtumas tarp šių degalų kainų padidėjo iki 0,04 Eur/l. Pirmą kartą šiais metais vidutinės degalų kaino...
2023/12/07

COVID-19 ir medus: bičių produktai kovoje su virusine infekcija ir jos padariniais

Pasaulį užklupus SARS-CoV-2 viruso sukeltai COVID-19 pandemijai sveikatos sistema susidūrė su nauju iššūkiu – ligos diagnostika ir gydymu. Sergantiems pacientams gydyti buvo naudojami įvairūs vaistai, tačiau tikslios terapijos ...
2023/12/07

Augalinės produkcijos eksporto į Jungtinę Karalystę naujovės

BTOM taikomas augalams ir augaliniams produktams, gabenamiems į Jungtinę Karalystę (JK) suprantamas kaip jų tiekimas į Angliją, Škotiją ir Velsą. Tuo tarpu Šiaurės Airija išlaiko vietą vidinėje Europos Sąjungos (ES) rinkoje ir...