Ashburn +19,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 26 Geg 2024
Ashburn +19,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 26 Geg 2024

Grūdų aruodai nebus pilni

2022/08/06


Šią savaitę javapjūtė įsibėgėjo visuose šalies regionuose. Grūdų užderėjo mažiau, nei buvo tikimasi pavasaryje. Aukštų rezultatų nepasieks ir pagrindiniai Lietuvos grūdinių kultūrų aruodai, išsiskiriantys derlingais dirvožemiais. Tam koją pakišo prastos meteorologinės sąlygos.

grudu kainos, rapsu kainos, kvieciu kainos Laukuose klimpsta technika.

Kainų pasiutpolkė

grudu kainos, rapsu kainos, kvieciu kainos Ūkininkas Romualdas Kubaitis sakė, kad šiemet rapsų derlius yra menkesnis nei ankstesniais metais.

Planuodami šių metų derlių, žemdirbiai didelį dėmesį skyrė žieminiams rapsams. Jais buvo apsėta 325,9 tūkst. ha plotas, kuris net 10 proc. didesnis nei pernai. Teigiama, kad ūkininkai rapsų plotus išplėtė dėl itin aukštų supirkimo kainų. Tačiau šiandiena yra kitokia. Nuo gegužės vidurio rapsų supirkimo kaina sumažėjo 20–25 proc. Todėl  ūkininkai kalba, kad jų nedžiugina situacija, nes rapsų derlius yra menkas. Su „Ūkininko patarėju“ bendravę Anykščių rajono ūkininkai sakė, kad iki gegužės vidurio žieminių rapsų supirkėjai siūlė gražesnius supirkimo skaičius, kurie buvo realesni žemdirbiškai savikainai. „Dėl kainų neraudosime. Yra taip, kaip yra“, – sakė pašnekovai.

Rapsus šią savaitę baigė kulti stambus Anykščių r. ūkininkas Romualdas Kubaitis. Šiemet jo rapsų derlius yra menkesnis nei ankstesniais metais. „Ūkiai, kurie spėjo susitvarkyti su rapsais, džiaugsis geresniu derliumi. Į mano pasėlius dėl drėgmės pertekliaus buvo įsimetusios ligos, todėl derlius yra 15–20 proc. mažesnis nei pernai. Jau pradedu kulti ir kviečius, o vėliau kulsiu vasarinius miežius. Kviečiai atrodo normaliai. Išgulusių yra 1–2 proc. Dar ir šerniukams reikės palikti“, – humoro jausmo nestokojo R. Kubaitis.

VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, Lietuvos grūdų supirkimo įmonėse šių metų liepos viduryje 10,05 proc. sumažėjo ir kviečių supirkimo kaina. Išaugo tik II klasės pašarinių miežių supirkimo kaina. Liepos viduryje ji buvo 68,14 proc. didesnė negu pernai tuo pačiu laikotarpiu.

Nepilnai sunokę

Alio Vėjelio pasėliams žalos padarė praūžusi kruša, labiausiai nuketėjo kanapės.

Darbų savo ūkyje dar nepradėjo Rokiškio r. ūkininkas Alis Vėjelis. „Dar laukiame, dar javai nesunokę, jie – labai minkšti. Šią savaitę kombainas dar ilsisi. Ankstesniais metais javus kuldavau rugpjūčio 10 d. Vidurio Lietuvoje javus kulia šiek tiek anksčiau“, – ŪP sakė vyras. Jis mano, kad šiųmetinis derlius bus prastesnis, nes yra išgulusių javų. Derlių ūkyje praretino ir praūžusi kruša. Nuo vyšnios dydžio ledų nukentėjo ne tik javai, bet ir kanapės, linai. „Ledukai nukapojo, nudaužė kanapes, iš 8 ha sveikesni liko tik 3 ha. Gerai, kad ledukai visai nenukirto linų, jie atsigavo. Iš javų stebuklų taip pat nebus, imant vidurkį, turėčiau prikulti apie 5 t/ha. Manau, kad gal kokią I klasę ištrauksiu. Situaciją vertinsiu tuomet, kai javai pradžius“, – atviravo A. Vėjelis.

Joniškio ūkininkų sąjungos pirmininkė Lilijana Šermukšnienė redakcijai sakė, kad žieminiai kviečiai jų rajone bus pradėti kulti savaitgalį. „Žieminiai miežiai jau nukulti, rapsus nusikūlė beveik visi ūkininkai. Rapsų derlius nelabai koks, nors pasėliai atrodė gražūs, ūkininkai kūlė tik 2–2,5 t/ha“, – pasakojo L. Šermukšnienė.

Javai nevienodai subrendo Molėtų r. ūkininko Andriaus Arlausko ūkyje. „Į laukus išvažiavau trečiadienį. Valandą ieškojau, kur važiuoti ir kur darbus pradėti. Vieniems pasėliams trūksta to, kitiems – ano. Šaltas pavasaris padarė savo darbą, todėl ant kalvelių ir lygumose viskas yra gerai, o slėniuose javų branda vėluoja. Ketvirtadienį į laukus išriedėjo ir darbus pradėjo antras kombainas. Kurie javai nesubrendę, jų dabar nekulsime, juos paliksime ir nuimsime vėliausiai. O dabar, kiek įstengsime, dirbsime, kad rugpjūčio pabaigoje nereikėtų graužtis. Kol oras leidžia dirbti, suvešime grūdus ir džiovinsime. Geriau jau bus drėgnesni, bet po stogu, o ne lauke“, – apie savo sprendimus redakcijai kalbėjo Andrius. Jis neprognozavo, koks bus kviečių derlius. Visgi vizualiai atrodo, kad kviečiai neištrauks geros klasės, nes grūdų svoris mažas.

Darbai vėluoja

grudu kainos, derlius Ūkininko Valentino Genio auginami kmynai atseikėjo 40 proc. mažesnį derlių.

Kultūras savo laukuose kibinti pradėjo Ukmergės r. ūkininkas Valentinas Genys. Dabar ūkyje kuliami kmynai, kurie iš hektaro atseikėjo tik apie 600 kg. Palyginus su ankstesniais metais, kmynų derlius yra 40 proc. mažesnis. Ketvirtadienį V. Genys pradėjo nuiminėti senovinę, laukinių kviečių veislę ‘Spelta’. „Nors laukai ir šlapoki, tačiau viskas kol kas yra proto ribose. Žemės darbai stovi, nes šlapia, matyt, ir sėja vėluos. Jei lietus pliaups, bus liūdna. Gal Dievas duos sausesnį rugpjūtį. Tuomet čiupsime ir padarysime visus darbus. Matysime, kaip viskas klostysis, šiandien nieko negaliu pasakyti. Girdžiu, kad įvairiuose regionuose situacija skirtinga. Aną savaitgalį vienur iškrito daugiau nei 60 mm kritulių, kitur – 20 mm“, – svarstė ekologinio ūkio šeimininkas.

Klausimai apie javapjūtę sugraudino Pasvalio r. ūkininką Alių Rapkevičių. „Ar galima lengvesnių klausimų? Kaip javapjūtė? Didžioji dalis pasėlių sugulę, dalis – po vandeniu. Štai taip. Labiausiai nukentėjo žieminiai kviečiai, kol kas nieko nenuėmėme, nes į laukus neįmanoma įvažiuoti. Labai šlapia. Kitas dalykas, javai dar nesubrendę. Savo darbo praktikoje dar neturėjau tokių metų, dar taip baisiai laukai neatrodė. Tačiau neprarandu vilties, dirbu, juk gyventi ir ūkininkauti vis tiek reikės. Aišku, metai bus sunkūs, tačiau labai tikiuosi, kad pavyks išlaviruoti be nuostolių. Kaip jau yra, taip ir bus. Gal kiti metai bus geresni“, – nepraranda vilties A. Rapkevičius. Šią savaitę pasvalietis planuoja kulti rapsus, kurie kol kas nesugulę, tačiau atrodo ne stebuklingai.

To paties rajono ūkininkas Arvydas Arlauskas ŪP sakė, kad javapjūtė yra sudėtinga. Trečiadienį į laukus su technika išriedėjęs vyras teigė, kad pasėliuose stovi balos. „Rapsuose – vanduo, kviečiai šiek tiek sausesni. Jie atrodo normaliai, gal kokios 5 t/ha byrės. Nėra aišku, kokia bus jų klasė. Jei orai leis, darbai bus baigti iki Žolinių“, – prognozavo A. Arlauskas.

Dirvą girdo lietus

Pasvalio ūkininkų sąjungos pirmininkė Lina Židonienė redakcijai sakė, kad situacija dėl gausių kritulių jų rajone yra nepavydėtina. Rajone yra nemažai pasėlių plotų, kuriuose telkšo balos. Sugulę javai mirksta vandenyje. Kiek procentaliai yra tokių plotų, pašnekovė negalėjo įvardyti. Pasak L. Židonienės, yra nemažai laukų, kuriuose išgulusi ‘Skagen’ kviečių veislė. Ji tarp ūkininkų – populiari. Nors ‘Skagen’ kviečių veislė yra derlinga, ji nėra atspari išgulimui.

Šiųmetinė javapjūtė Pasvalio r. ūkininkams yra sudėtinga, jiems teks pavargti. „Grūdus reikės džiovinti, bus visko. Šie metai pilni iššūkių. Kviečiai, kurie yra išgulę, jei jie bus paimti, nebus aukštos klasės, gali būti ir sudygusių. Iš neišgulusių kviečių taip pat aukštos klasės nesitikima, nes lietus bus išplovęs kokybę. Taigi, kaip sakoma, jei tarp kokybiškesnių grūdų pateks sudygusių, šaukštas deguto sugadins visą statinę. Mano vyras kūlė rapsus, jie buvo nesugulę, tai kederis braukė per vandenuką. Tokia mūsų rajono realybė“, – pasakojo L. Židonienė. Ji teigė, kad aną savaitgalį kai kuriose Pasvalio r. seniūnijose iškrito labai daug kritulių. Ūkininkai, turintys lietaus  matuoklius, užfiksavo net 70 mm kritulių. „Mūsų ūkyje iškrito 44 mm. Taigi, vandenėlis pagirdė dirvožemį. Jo buvo tiek daug, kad drenažas nespėjo susrėbti. O pas mus dirvožemis – sunkus, vanduo lėtai geriasi. Meldžiame, kad tik daugiau nebelytų ir duotų tą derlių, koks jis yra, nuimti“, – rajono situaciją apibūdino Pasvalio r. ūkininkų lyderė, pabrėždama, kad šiųmetinės žemdirbių nuotaikos yra liūdnos. Nuotaikos prastos ne vien dėl javapjūtės, bet ir dėl būsimos sėjos, žemės dirbimo darbų.

 

Autorės ir Linos ŽIDONIENĖS nuotraukos

2022.08.06

Susijusios temos - skaitykite: meteorologinės sąlygos, žieminiai rapsai, rapsų supirkimo kainos, Romualdas Kubaitis, Valentinas Genys

Dalintis
2024/05/26

Migruojančių paukščių daroma žala žemdirbiams: valdininkams – per kietas riešutas

Pastaraisiais metais pasėlius siaubiančių migruojančių paukščių problema vis labiau aštrėja. Paukščiai ne tik išlesa, bet ir ištrypia nemažus pasėlių plotus, o ūkininkams belieka tik pasibėdoti. Žemės ūkio minist...
2024/05/26

Parama jauniesiems ūkininkams – geriausia investicija

Nuo gegužės 31 iki birželio 28 d. priimamos paraiškos dotacijai ir lengvatinei paskolai gauti pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas&ldqu...
2024/05/26

Ant Gedimino kalno – inovatyvus garso ir vaizdo gidas su virtualiosios realybės integracija

Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM) ant Gedimino kalno pristato naujovę lankytojams – garso ir vaizdo gidą su virtualiosios realybės integracija. Šia pažangia technologija siekiama transformuoti lankytojų patirtį muziejuje, kviečiama...
2024/05/25

Svečiams pasiūlo žemaitiškų valgių – ruošia iš savo ūkyje užaugintų gėrybių

Kaimo turizmo sodyba ar ekologinis ūkis – kas svarbiau? Toks klausimas Žemaitijos širdyje, Telšių rajone, įsikūrusiai Gražinai Gaižauskienei ir sūnaus Manto šeimai veikiausiai nekyla. Abi veiklos gražiai papildo viena ki...
2024/05/25

Kaip saugiai naudoti augalų apsaugos produktus?

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (Augalininkystės tarnyba) vertina augalų apsaugos produktų (AAP) riziką ir juos registruoja, vykdo AAP naudojimo kontrolę.
2024/05/25

Mūšis dėl Agrocheminių tyrimų laboratorijos išlikimo

Praėjusį trečiadienį įvykusiame Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) posėdyje virė karštos diskusijos dėl Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) sprendimo likviduoti Agrocheminių tyrimų laboratoriją – vienintelę tokio ...
2024/05/25

Šalis, kurioje miškai neša laimę žmonėms – įspūdinga Pietų Korėjos miškų politika

Per pastaruosius 30 metų Pietų Korėjos vyriausybė įgyvendino įspūdingą miškų politiką. Čia veikia 147 vaikų darželiai miškuose, 9 miškų edukaciniai centrai, 166 poilsio rekreaciniai miškai, 47 miško terapijos cen...
2024/05/25

Degalai Lietuvoje išlieka pigesni nei Lenkijoje

Pastarąją savaitę benzino kainos Lietuvoje sumažėjo 0,3 proc., tuo tarpu dyzelino – 0,9 procento. Tai ketvirta savaitė iš eilės, kai vidutinės degalų kainos mūsų šalyje mažėjo. Per šį laikotarpį benzinas atpigo 0,04 Eur/...
2024/05/25

Vienija pajėgas – organizuos jungtines ugdymo įstaigų maitinimo organizavimo patikras

Siekiant stiprinti ugdymo įstaigų maitinimo organizavimo kokybės priežiūrą, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ir Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Susitarimo pagrindu bus organizuojami ...