Kaunas -2,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 7 Grd 2024
Kaunas -2,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 7 Grd 2024

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Grūdų derlius ant kainų svarstyklių

2024/10/22


Europoje kviečių kainos pastarąją savaitę šiek tiek krenta, tačiau kyla kitų grūdų kainos. Rinkoje brangsta ir rapsai – tarptautinėje biržoje jie jau peržengė 500 Eur/t ribą. Ko galima tikėtis toliau?

Europos Sąjungoje kviečių kainos per savaitę šiek tiek sumažėjo: penktadienio išankstinių sandorių rinkos sesija „Matif“ biržoje baigėsi nedideliu kritimu – gruodžio mėnesio išankstiniai sandoriai atpigo 2,50 Eur/t ir buvo įvertinti 226,50 Eur/t.

Ekspertai sako, jog ES grūdų kainos konsoliduojasi beveik kelių mėnesių aukštumose dėl oro sąlygų, padidėjusios importuotojų paklausos ir grėsmės laivybai Juodojoje jūroje. Visa tai paskatino kainų augimą.

„Matif“ biržoje šiek tiek krito kukurūzų išankstinių sandorių kainos: lapkričio mėnesio pristatymo sutartys buvo 3,50 Eur/t pigesnės nei savaitę anksčiau arba 211,50 Eur/t. Dėl dabar vykstančio derliaus nuėmimo didėjanti kukurūzų pasiūla riboja kainų augimą.

Tačiau „Matif“ biržoje pabrango rapsų ateities sandoriai: lapkričio mėn. kainos per savaitę padidėjo 1,75 Eur/t ir šoktelėjo iki 501 Eur/t lygio. Tai aukščiausias lygis nuo dabartinio 2024/25 m. sezono pradžios. Teigiama, jog rapsų kainoms augti padėjo ir kylančios augalinio aliejaus kainos. Tačiau ES rapsų kainų šuolio mastą kiek ribojo pigusios sojos pupelių ateities sandorių sutartys.

Grūdų kainų pokyčius rinkoje galima sekti čia.

Vis tiek kainų augimo tendencija

Kainos tarptautinėje biržoje svyruoja, tačiau kainų augimo tendencija išlieka. Pagrindinė priežastis – ES prognozuojamas mažėsnis grūdų ir rapsų derlius nei 2023 m.

Jungtinių Amerikos Valstijų žemės ūkio departamentas (USDA) dar kartą sumažino kviečių derliaus prognozes Europos Sąjungai iki 123,0 mln. Tai 12 mln. tonų mažiau nei 2023 m. 

Tiesa, tai ne visai sutampa su pačios ES prognozėmis. ES grūdų prekybos asociacija (Coceral) numato, kad ES šalyse minkštųjų kviečių derlius turėtų sudaryti 114,93 mln. t (7,71 mln. t mažiau nei buvo prognozuota birželio mėn. ir 11,46 mln. t mažiau nei buvo 2023 m.). Minkštųjų kviečių derliaus prognozė sumažinta Prancūzijoje, Vokietijoje, Danijoje ir Belgijoje. 

Taip pat sumažintos miežių, kukurūzų, rugių, rapsų derliaus prognozės.

Žieminių pasėlių augimą pavasarį Vakarų Europoje paveikė lietūs ir saulės trūkumas, o drėgmės perteklius pernai rudenį nulėmė mažesnius žieminių javų pasėlių plotus. Pietryčių Europoje vasarinių javų derlius nukentėjo, nes augalų apdulkinimo metu vyravo sausi ir karšti orai.

Kainų svarstyklės Lietuvoje

Kaip pažymima Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) naujausiame leidinyje „AgroRINKA", Lietuvoje rugsėjo mėnesio pabaigoje – spalio mėnesio pradžioje daugumos grūdų ir rapsų supirkimo kainos padidėjo.

Lietuvos grūdų supirkimo įmonės kviečius pirmąją spalio savaitę supirko vidutiniškai po 207,30 Eur/t – tai apie 4 proc. daugiau palyginti su prieš mėnesį mokėta supirkimo kaina, tačiau apie 2,9 proc. mažesnė nei prieš metus. Kvietrugiai Lietuvoje buvo superkami vidutiniškai po 156 Eur/t. Kaina apie 6,8 proc. didesnė nei rugsėjo pradžioje, bet dešimtadaliu menkesnė nei prieš metus. Už rugius supirkėjai spalio pradžioje mokėjo net apie 15,5 proc. brangiau nei prieš mėnesį – vidutiniškai po 137,55 Eur/t. Vis dėlto ji buvo beveik 7 proc. mažesnė prieš metus.

Tuo metu pašarinių miežių (II klasės) vidutinė supirkimo kaina siekė apie 157 Eur/t ir buvo 5,5 proc. mažesnė nei prieš mėnesį, o pernykštei kainai nusileido net 31 proc.

Rapsų vidutinė supirkimo kaina siekė 467 Eur/t. Rapsų grūdai buvo superkami 2,8 proc. brangiau negu prieš mėnesį bei apie 9 proc. – nei prieš metus.

 

Parengė ŪP portalas

Dalintis