Columbus +20,3 °C Lietus
Šeštadienis, 28 Rgs 2024
Columbus +20,3 °C Lietus
Šeštadienis, 28 Rgs 2024


Vida TAVORIENĖ
ŪP korespondentė  

Gynybos mokestis – ant žemdirbių kupros?

2024/06/05


Ieškant papildomų lėšų šalies apsaugai, siūloma didinti degalų akcizą. Finansų ministrės Gintarės Skaistės pristatytame Gynybos fondo pakete, be kitų pasiūlymų, norima įvesti 6 ct/l gynybos dedamąją benzino, dyzelino ir ūkininkams skirto žymėtojo dyzelino akcizuose. Iš viso gynybos finansavimą siekiama padidinti iki 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Dauguma „Ūkininko patarėjo“ kalbintų ūkininkų kategoriškai nepritarė, kad būtų branginami žymėtieji degalai, ir žadėjo naują protestą.

Tvirčiau protestuotų?

Žemės ūkio ir aplinkos ministrai Kęstutis Navickas ir Simonas Gentvilas pritarė siūlymui didinti degalų akcizą. Aplinkos ministras naujienų agentūrai BNS sakė, kad niekas neprognozavo, jog reikės skirti 3 proc. BVP gynybai, „turime nusipirkti tą „Kasko“ draudimą valstybei ir investuoti“.

K. Navickas teigė manąs, kad prisidėti prie didesnio gynybos finansavimo turi visi. Jis BNS aiškino nebijantis, kad dar šių metų sausį dėl degalų akcizo protestavę ūkininkai išreikš pasipiktinimą: „Jeigu protestuosime dabar, ar ginti valstybę, tai aš tikrai nebijau.“ Tačiau dauguma ŪP kalbintų įvairių kraštų ūkininkų nebuvo solidarūs su ministrais, kurių sprendimai turi vis didesnę įtaką kasdieniam žemdirbių gyvenimui ir jų veiklos perspektyvoms. „Tiedu „pelkių“ ministrai vienas už kitą gudresni, jie lengvai pritaria tam, kas smukdo žemės ūkį, nes jiems žemdirbiai ir žemės ūkio gamyba, panašu, mažai terūpi“, – tokias ir panašias replikas laidė ŪP pašnekovai.

Biržų r. grūdininkas Henrikas Bertulis sakė nesižavintis tokiu sumanymu ir tikrai negalėtų tam pritarti: „Mums ir taip jau labai nelengva, geras dirbamas žemes turime apleisti, jau ir pagriovius reikės užleisti žolėmis ir piktžolėmis. Per daug jau visko ant mūsų kariama. Dabar vėl į žymėtuosius degalus nusitaikė.“

Jis tikino manąs, kad jeigu žaliąjį dyzeliną pabrangintų, kiltų rimtesni ūkininkų protestai. „Žiemą buvo tik linksmas pasivažinėjimas, dabar jau, manau, būtų tvirčiau. Jie, matyt, tikisi, kad mes panirsime į darbus ir užmiršime, ką jie čia yra sumanę, bet nieko panašaus – nepamiršime ir rudenį rimčiau padarysime“, – redakciją tikino ūkininkas. Jis pridūrė, kad jau ir taip viskas yra pabrangę dėl karų ir geopolitinių nesutarimų, žemės ūkio produkcijos gamybos išlaidos auga, tad jas dar didinti būtų pražūtinga.

Dūrė į bankų pelną

Biržiečiui antrino kolega iš Rokiškio r. Stasys Jasiūnas: „Jokiu būdu negalima didinti degalų akcizų, nes jau ir taip numatyta kasmet juos kelti. Dar nepamirškime ir CO2 dedamosios. Be to, padidėjus degalų kainai, viskas vėl brangs – ir paslaugos, ir prekės. Tikrai tam nepritarčiau, degalų negalima liesti. Nemanau, kad Seimas balsuotų už tai, negi ten kvailiai sėdi...“

Ūkininkas siūlė kitur ieškoti papildomų lėšų valstybės gynybos reikmėms – didinti pridėtinės vertės mokestį (PVM), galbūt labiau apmokestinti pelną. Rokiškėnas užsiminė apie rekordinį Lietuvos komercinių bankų pelną, siekiantį kone 1 mlrd. Eur. „Štai kur stora kišenė, bankai pelną susirinko iš Lietuvos žmonių, bet juos, matyt, bijo pajudinti, geriau – imti iš žemdirbių“, – Vyriausybės planais nusivylimo neslėpė javų augintojas.

S. Jasiūnas svarstė, kad jeigu jau visai rimtai grėstų degalų akcizų didinimas, žemdirbiai dar kartą sukiltų protestuoti. „Situacija žemės ūkyje tikrai prasta, pervažiavau vos ne per visą Lietuvą, tai beveik visur pasėlius degina kaitra, nieko nereiškia, kad kur nors protarpiais palyja. Jau dabar matyti, kad derlius bus sumažėjęs 20–30 proc. Mes labai priklausome nuo gamtos ir kenčiame nuo jos, jau kelinti metai vos išgyvename, o mums dar nori nudirti paskutinį kailį. Mato mūsų traktorius ir mano, kad mes visi turtuoliai. Bet traktorius – mūsų darbo priemonė, už kurią reikia bankams procentus mokėti“, – ŪP kalbėjo Rokiškio r. ūkininkas.

Kategoriškai nepritaria

Dėl degalų akcizo didinimo kategorišką nuomonę išsakė ir Vilkaviškio r. ūkininkė Alvytė Valuckienė. „Žinoma, kad nepritariu, nes dabar žemės ūkio reikalai – stipriai komplikuoti. Gamtos sąlygos labai nepastovios, ir iš valdžios nežinia ko gali sulaukti. Nepastovu ir neaišku dėl žaliojo kurso ir visokių kitokių spalvų krypčių. Jeigu dar pabrangins degalus, tai man asmeniškai visai neliks nuotaikos dėl darbo žemės ūkyje perspektyvų ir tikrai nedrįsiu raginti savo vaikus labai investuoti. Neapsiverčia liežuvis tai siūlyti, nes jie tik vargo gali patirti“, – tiesiai šviesiai rėžė žinoma ūkininkė.

Ką besvarstyti apie tolimą ateitį, jeigu jau dabar žemdirbių rankos nuleistos. Apie tai kalbėjo modernaus ūkio, kur viskas sustyguota, taikomos šiuolaikiškos technologijos ir sukurta pažangi infrastruktūra, savininkė. „Iš mano varpinės žiūrint, nematau perspektyvos, nes jau dabar daugiau pradirbam, nėra jokio optimizmo. O darbo, neaiškumo ir ypač streso – labai daug. Nors esu žemės ir gamtos žmogus, bet jau ir man visko – per akis. Viską, ką buvo galima geriausio padaryti, mes jau atlikome, o dabar dar duoda per galvą“, – nusivylimo neslėpė A. Valuckienė.

Ji apgailestavo, kad nenuspėjama ne tik gamta, bet ir valdžia, nesuprantanti, kaip užauginama duona ir gyvuliai. „Tie žmonės visai nesuvokia, kas yra žemės ūkis, ir nenutuokia, kaip čia yra sudėtinga. Kai pagalvoji, tai ūkininkai, protingi, kvalifikuoti ir sumanūs, yra dar labai kantrūs“, – konstatavo ŪP pašnekovė.

Negali eiti prieš gynybą

Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys nebuvo toks kategoriškas, tačiau mąstė, kad didelio žemdirbių pritarimo degalų akcizo didinimui nebūtų. „Juk kiekvienas pabrangimas mažina ūkininkų pajamas. Aišku, kad tai nelabai sveikintina. Bet kol kas tik svarstoma, nėra aišku, kokio dydžio tas padidinimas būtų, todėl negalėčiau vienareikšmiškai vertinti. Reikėtų turėti daugiau informacijos, norint plačiau komentuoti. Manau, kad žemdirbių reakcija, matyt, priklausys nuo to, kiek brangtų degalai – keliais centais ar daugiau“, – samprotavo žemaitis.

Šakių r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Ignas Duoba svarstė, kad šalies gynybai reikia lėšų, o pinigai stebuklingame krepšyje nesimėto, juos reikia iš kažkur paimti. „Bent jau savo bendruomenėje buvome išdiskutavę, kad negalime eiti prieš gynybą. Svarbu, ar būtų didinamas tik žemdirbiams skirtų žaliųjų, ar visų degalų akcizas. Jeigu brangintų keliais centais ir visiems vienodai, tai neliktų argumentų, kodėl mes, žemdirbiai, turime būti išskirtiniai. Jei neskirsime pakankamai lėšų gynybai, tada nereikės nieko – nei investicijų, nei ko kito“, – redakcijai kalbėjo jaunas ūkininkas.

Kur nukeliaus pinigai?

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Algimanto SNARSKIO piešinys

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis