Ashburn +25,9 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023
Ashburn +25,9 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023

Gyventojai smulkius centus dažniau pameta nei išleidžia – pasekę slovakų pavyzdžiu, galėtume sutaupyti

2023/03/26


Lietuvos bankas (LB) skaičiuoja, kad nuo euro įvedimo pamestų 1 ir 2 euro ct monetų vertė siekia 2,4 mln. eurų. Tik trečdalis į apyvartą išleistų šių monetų yra naudojamos mokėjimams. Tai tik viena priežasčių, skatinančių apsvarstyti tokių monetų atsisakymo galimybes. Apklausos rodo, kad beveik du trečdaliai Lietuvos gyventojų pritartų 1 ir 2 euro ct monetų atsisakymui bei galutinės pirkinių krepšelio sumos apvalinimui. Apie tai ketvirtadienį Lietuvos bankas kvietė diskutuoti verslo ir visuomenės grupių atstovus.

Lietuvos bankas kovo 23 dieną kvietė vartotojus, verslo atstovus, aplinkosaugos ir tvarumo organizacijas diskutuoti renginyje „Ar mums reikalingos 1–2 euro ct monetos?“.

„Viena iš Lietuvos banko funkcijų – užtikrinti visuomenės aprūpinimą grynaisiais pinigais, kad pinigų ciklas vyktų sklandžiai ir niekada nenutrūktų. Tačiau iš grynųjų pinigų statistikos matome, kad 1 cento ir 2 centų monetos, priešingai nei kitos, iškrinta iš apyvartos rato vos į jį patekusios. Paprastai kitos monetos yra naudojamos 20–30 metų.

Kasmet prarandame trečdalį milijono eurų – tokia išmėtomų monetų vertė. Be to, dar 0,5 mln. eurų kasmet išleidžiame vos vieną kartą panaudojamų monetų gamybai. Prarandame ne tik finansines lėšas, bet ir laiką, kurį skiriame smulkioms monetoms suskaičiuoti“, – tardama sveikinimo žodį kalbėjo Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi.

Žinant šiuos faktus, pasak A. Kuniyoshi, kyla ir tvarumo klausimų dėl skiriamų išteklių monetoms kaldinti, transportuoti ir tvarkyti bei kiekviename etape susidarančios taršos.

Airija, Belgija, Italija, Nyderlandai, Suomija ir Slovakija – šios šešios euro zonos valstybės jau yra išsprendusios 1 ir 2 euro ct monetų naudojimo keliamas problemas. Šiose šalyse tais atvejais, kai atsiskaitoma grynaisiais pinigais, taikomas galutinės pirkinių krepšelio sumos apvalinimas. Taip nebelieka poreikio atiduoti grąžą smulkiomis monetomis. Slovakijos patirtis ketvirtadienį pristatyta Lietuvos banko organizuotoje diskusijoje.

Kasmet prarandame trečdalį milijono eurų – tokia išmėtomų monetų vertė. Be to, dar 0,5 mln. eurų kasmet išleidžiame vos vieną kartą panaudojamų monetų gamybai.

Slovakijos vartotojų apsaugos asociacijos (S.O.S.) atstovė Petra Čakovská pastebi, kad Slovakijos vartotojams ir prekybininkams toks apvalinimas nesukėlė jokių problemų.

„Slovakijoje įsigaliojus įstatymo pataisai, pradėta apvalinti galutinė pirkinių krepšelio suma ir eliminuotas poreikis atiduoti grąžą smulkiomis monetomis. Praktika rodo, kad matematinis apvalinimo metodas, kurį taikome, yra neutralus ir teisingas būdas abiem šalims – ir prekybininkui, ir pirkėjui.

Dar prieš šį pokytį prekybininkai turėjo problemų su mažo nominalo monetomis, nes jų pertekliaus neturėjo kur dėti, o bankuose už jų iškeitimą taikomas papildomas mokestis. Be to, vartotojai skundėsi, kad šios monetos yra nepatogios ir sunkios.

Mūsų ekonomistai įvertino, kad poveikio kainoms įstatymo pakeitimas neturėjo. O vartotojai, norėdami išvengti pirkinių krepšelio galutinės sumos apvalinimo, visuomet turi pasirinkimą tiesiog atsiskaityti kortele ar mobiliuoju telefonu. Slovakijoje šios alternatyvos yra labai populiarios, palyginti su mokėjimais grynaisiais“, – patirtimi dalijosi P. Čakovská.

Europos Komisijos užsakymu atlikta „Eurobarometro“ apklausa atskleidė, kad 63 proc. Lietuvos gyventojų pritartų 1 euro cento ir 2 euro centų monetų atsisakymui euro zonoje bei galutinės pirkinių krepšelio sumos apvalinimui, 34 proc. – nepritartų, likę 3 proc. neturėjo nuomonės.

Diskusijos įrašą galite pamatyti ir su renginio metu skelbta medžiaga susipažinti čia.

Daugiau informacijos apie 1 ir 2 ct naudojimą rasite čia.

 

LB informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/01

Europos ūkininkai – prieš Gamtos atkūrimo įstatymą

Šiandien, birželio pirmąją, Briuselyje buvo surengta greita akcija (flešmobas). Ja norėta parodyti, kad pagal siūlomą reglamentavimą Europos paveiksle ūkininkui nelieka vietos.
2023/06/01

Girdiškės pasididžiavimas – unikalūs bažnyčios altoriai

Šilalė („Šilalės artojas“). Vos kelias dešimtis gyventojų turinti Girdiškė nuo se­no garsėja Švenčiausiosios Mergelės Marijos Snieginės baž­nyčia. Legendomis api­pintas ne tik jos pavadini...
2023/06/01

Baltijos valstybių užgrobimo byla JAV Kongrese 1953 metais – ką prisimename?

Prieš 70 metų Jungtinėse Amerikos Valstijose valstybiniu lygiu buvo plačiai tirta komunistinės SSRS įvykdyta Baltijos valstybių okupacija 1940 m. ir jos aplinkybės. Apie tai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos inst...
2023/06/01

Vaikų apsauga socialiniuose tinkluose: 5 moksliniais tyrimais paremti patarimai

Birželio 1 d. minima Tarptautinė vaikų gynimo diena kasmet primena pareigą ginti mažųjų interesus ne tik realiame, bet ir virtualiame pasaulyje. Ekspertai sako, kad vaikų auklėjimo sėkmės receptas slypi pusiausvyroje tarp švietimo ir protin...
2023/06/01

Nuo birželio 1 d. įmokos „Sodrai“ grynaisiais pinigais – tik „Perlo“ terminaluose

Nuo birželio 1 d. nebelieka galimybės įmokų „Sodrai“ mokėti grynaisiais pinigais Lietuvos pašte. Įmokas „Sodrai“ grynaisiais pinigais galima sumokėti „Perlo“ terminaluose.
2023/06/01

Seimas pradeda apkaltos procesą Seimo nariui P. Gražuliui

Seimas nusprendė pradėti apkaltos procesą Seimo nariui Petrui Gražuliui ir kreiptis į Konstitucinį Teismą išvados, ar šio parlamentaro konkretūs veiksmai, nurodyti Seimo specialiosios tyrimo komisijos išvadoje, prieštar...
2023/06/01

VDU Žemės ūkio akademija ir AB „Kauno grūdai“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį

Siekiant abipusiškai naudingos strateginės partnerystės verslo, mokslo, studijų srityse Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida Miceikienė ir AB „Kauno Grūdai“ generalinis direktorius...
2023/06/01

Lenkų ūkininkams apmaudu, kad kaip lietuviai negaus subsidijų už pieną

Lenkijos agrosektoriaus žiniasklaida jau rašo apie šalies ūkininkų apmaudą išgirdus, kad Europos Komisija ruošia pagalbos schemą Lietuvos ir Latvijos pieno gamintojams, tačiau Lenkija yra paliekama už borto.
2023/06/01

„BIOVELA Group“ augino rinkos dalį ir pardavimų pajamas

Mėsos perdirbimo įmonių grupė „BIOVELA Group“ praėjusiais metais ir toliau augino pardavimo pajamas, kurios didėjo 36 proc. ir pasiekė 234 mln. eurų.