Columbus +10,1 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025
Columbus +10,1 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025

Vyriausiasis Lietuvos veterinaras Vaidotas Kiudulas pristatė gyvūnų ligų situaciją. Autoriaus nuotr.

Ūkinių gyvūnų ligos: kokios grėsmės?

2024/12/10


Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) metinėje konferencijoje vyriausiasis Lietuvos veterinaras Vaidotas Kiudulas pristatė gyvūnų ligų paplitimo situaciją.

Vyriausiasis Lietuvos veterinaras Vaidotas Kiudulas pristatė visą organizacijos struktūrą ir skundėsi veterinarijos gydytojų trūkumu – pasak jo, visoje sistemoje trūksta mažiausiai 100 veterinarijos inspektorių. V. Kiudulo manymu, didžiausia problema – menki atlyginimai tarnyboje, kurie vos viršija minimumą.

Be to, po kelių metų daugiau nei 70 proc. veterinarų bus pensinio amžiaus – daugelis jaunų veterinarų nenori dirbti su stambiais gyvuliais, jie pageidauja darbuoti su kačiukais ir šuniukais...

„Kita vertus, atėję į tarnybą jauni specialistai, iš esmės nežino, kaip dirbti valstybės tarnyboje, juos praktiškai reikia apmokyti tarnybos viduje. Netinkamai dirbančius sunku atleisti dėl įvairių garantijų, o ir nėra kuo juos pakeisti – tikriausiai, niekam ne paslaptis, kad valstybės tarnyba yra puiki vieta tinginiams...“, - akcentavo pranešėjas.

Pasiutligė

Pasak vyr. veterinaro, mėginiai dėl gyvūnų ligų imami, siekiant įvertinti padėtį, nustatyti „laisvos nuo ligos šalies situaciją – pirmiausia reikia laiku rasti teigiamą atvejį ir laiku reaguoti į naujus protrūkius, stebėti ligos paplitimą ir pasiskirstymą, o tuomet reikia įrodyti, kad liga išnaikinta ir šalis arba konkreti teritorija yra laisva nuo ligos“.

Pavojingiausia ir žmogui mirtina liga – pasiutligė – kol kas mūsų šalį aplenkia.

Lietuva šiuo metu turi „laisvos šalies statusą“ nuo pasiutligės – per 10 metų mūsų šalyje nebuvo nustatyta nė vieno atvejo. Tačiau, pasak V. Kiudulo, kaimyninėje Lenkijoje ši liga jau atsirado, nes iš kariaujančios Ukrainos ten įvežė užkrėstus šunis ir kates. Pakanka vos vieno infekuoto gyvūno, kad liga atsinaujintų.

Dar 2004 m. kasdieną buvo fiksuojami 4-5 pasiutligės atvejai, iš viso Lietuvoje mirė 9 žmonės, o pasaulyje kas minutę kažkas užsikrečia.

Afrikinis kiaulių maras (AKM) Lietuvoje

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) neseniai pranešė apie septintąjį AKM atvejį šiemet kiaulių ūkyje – smulkiame kiaulių ūkyje Vidzgailų kaime, Lazdijų rajone. Skelbiama, jog aplink viruso židinį nustatyta priežiūros zona, į kurią patenka ir didelis kiaulių kompleksas, kuris dėl griežtų apribojimų neišvengs nuostolių.

Ligos diagnozė buvo patvirtinta Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, kai ūkininkas apie nugaišusį gyvūną pranešė veterinarijos gydytojui. Ūkyje iš viso laikytos trys kiaulės, kurios nebuvo registruotos. Šis ūkis yra apie 3 km nuo ribos su Kalvarijos savivaldybe, kurios teritorijoje esančiame Sūsninkų miške šią vasarą AKM nustatytas sumedžiotiems šernams ir jų gaišenoms. 

O pasak vyr. veterinaro, spalio 7 d. beveik toje pačioje teritorijoje Lazdijų r. užfiksuotas ir 8-as AKM atvejis – šįkart užsikrėtė 8 kiaulės. „Vis dėlto, gerai, kad antrinių židinių visais šiais atvejais nebuvo nustatyta“, - konstatuoja V. Kiudulas.

Paukščių gripas

Pasak pranešėjo, vienas didžiausių iššūkių šiuo metu yra labai pavojingas paukščių gripas (LPPG), nors didesnis protrūkis paukščių ūkyje Lietuvoje buvo pernai.

„Praėjusių metų gruodį ir Lietuvoje turėjome sunkų atvejį, kai buvo užkrėstas 6000 kalakutų Marijampolės rajono Sūduvos ūkis, - sako V. Kiudulas. - Gavome pranešimą dieną, atvažiavome vakare, tačiau buvo likęs tik vienas gyvas kalakutas... Tai itin patogeniškas H5N1 viruso potipis, ką patvirtino ir paimti mėginiai.“

Pasak specialisto, liga persiduoda ir žinduoliams, paukščių gripas buvo nustatytas kiaulėms, rizika užsikrėsti yra žmonėms: „Todėl reikėtų vengti kontakto su paukščiais, nors liga gali persiduoti ir netiesiogiai, net per pašarus ar nuo batų...“.

Lietuvoje šiemet nustatytas vienas atvejis, kai Kėdainiuose rastai nugaišusiai gulbei nebylei patvirtintas didelio patogeniškumo (LPPG) paukščių gripo virusas.

Tačiau, pasak vyr. veterinaro, nusiraminti nereikėtų, nes pastaruoju metu Europoje itin sparčiai plinta LPPG. Dėl šio agresyviai plintančio viruso ūkiuose jau buvo sunaikinta daugiau kaip 1,5 milijono naminių paukščių.

LPPG plitimo pasekmės

Prancūzija viena iš šalių, kurias labiausiai paveikė precedento neturintis LPPG paplitimas. Baimė, kad virusas gali mutuoti į virusą, kuris gali būti perduodamas žmonėms, paskatino vyriausybę pradėti privalomos vakcinacijos kampaniją, todėl ji tapo pirmąja tokia šalimi Europos Sąjungoje (ES). Skiepyti privaloma visus ančių ūkius, kuriuose yra daugiau nei 250 paukščių.

Jungtinės Valstijos nuo spalio 1 d. įvedė Prancūzijos paukštienos importo apribojimus, motyvuodamos viruso įvežimo į šalį pavojumi. Be to, nepaisant intensyvių derybų, Kanada, Japonija, Taivanas ir Čilė taip pat laikinai uždarė naminių paukščių importą iš Prancūzijos, nepaisant vakcinacijos.

V. Kiudulas sako, jog vakcinuoti paukščiai gali neturėti infekcijos požymių, o tai reiškia, kad neįmanoma nustatyti, ar individai turi virusą. Šiuo metu, Lietuvoje vakcinacijos galimybė nuo paukščių gripo nėra svarstoma, kadangi šalyje nėra tankios komercinių paukščių laikymo teritorijos, o paukščiai laikomi uždaryti.

Nauji ligų iššūkiai

Pranešėjas sako, kad Europoje atsirado ir sąlyginai naujos ligos. Antai smulkiųjų atrajotojų maras nustatytas Rumunijoje, Bulgarijoje ir Graikijoje. Liga plinta per vabzdžius, kurių rūšių yra ir Lietuvoje. Avių ir ožkų raupai nustatyti Graikijoje ir Rumunijoje. Kontrolės priemonės taikytos nedelsiant, vakcina nuo šių ligų jau prieinama, bet kol kas nenaudojama.

Tačiau pasak, V. Kiudulo, didžiausią nerimą kelia plintanti mėlynojo liežuvio liga, kurią platina uodai. Vien šiemet Europoje užfiksuota 514 protrūkių (3 serotipo). 

Neseniai pranešta apie šios ligos atvejį Lenkijoje, netoli Wroclawo – iki Lietuvos liko 700 km. „Ačiū dievui, dabar šalta, uodai neskraido, tačiau iki mūsų ne taip jau toli, tie židiniai gali artėti, o ir šalčiai anksčiau ar vėliau praeis“, - nerimauja veterinaras, - vis dėlto, Lietuva šiuo metu turi statusą šalies, neapimtos mėlynojo liežuvio ligos“.

Tačiau, pasak jo, kiekvienoje blogybėje galima rasti ir tam tikro pozityvo: Lietuva dabar gali užimti jautienos eksporto nišą į Turkiją, mat lenkams jau taikomi apribojimai. Nustačius bent vieną atvejį, apribojimai taikomis visai valstybei.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis