Ashburn +18,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +18,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Hidroponinė technologija galvijų ūkiuose – mažesnės sąnaudos ir aukštesnė kokybė

2023/01/27


Europos politikai sutaria, kad esant dabartinei situacijai būtina siekti, jog Europos maisto sistema taptų kuo tvaresnė ir atsparesnė būsimoms krizėms, o tai galima pasiekti bendradarbiaujant verslui ir mokslininkams. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) mokslininkų vadovaujama ir dešimt partnerių sutelkusi Europos inovacijų partnerystės (EIP) grupė vykdė projektą, kuriuo siekė padėti žemės ūkio produktų gamintojams mažinti ūkių kaštus ir kelti produktyvumą, taip padidinant atsparumą krizėms ir konkurencingumą.

Žalias sveikas pašaras – visus metus

VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakulteto mokslininkė, projekto „Konkurencingas ūkis“ vadovė doc. dr. Jurgita Baranauskienė pasakoja, kad ši idėja kilo iš žemdirbių poreikių.

„Dalyvaujame bendrose veiklose su ūkininkais – seminaruose, parodose, konferencijose. Pokalbių metu jiems kyla pagrindiniai klausimai – kaip sumažinti produkcijos gamybos kaštus ir pakelti produkcijos kokybę. Siekdami padėti atsakyti į šiuos klausimus ir turėdami hidroponikos specialistų, pasiūlėme išbandyti hidroponinę technologiją ir užsiauginti žalią sveiką pašarą gyvuliams, atlikti šėrimo bandymus – pasižiūrėti, kaip keičiasi produkcijos kiekis, kokybė ir įvertinti viską ekonomiškai“, – apie projekto idėją kalba doc. dr. J. Baranauskienė.

Kviečių želmenys mažina sąnaudas ir gerina kokybę

VDU ŽŪA Mokomojo ūkio Gyvulininkystės padalinio vadovas Vitas Riškevičius atkreipia dėmesį į hidroponinės technologijos taikymo galvijų ūkiuose ekonominę naudą.

„Iš kilogramo grūdų užauginame 6–7 kilogramus daigų. Manau, kad tai labai aiški ekonominė vertė. Galvijai suėda visus daigus nepalikdami net šaknų. Pastebėjome, kad su želmenimis ir kitas kartu gaunamas pašaras įsisavinamas geriau, gaunama daugiau pieno. Keičiasi ir pieno kokybė – pieno riebalų vidurkis yra: riebalai 4,6, baltymai – 3,6, koeficientas išeina 1,388. Tai reiškia, kad uždirbame daug pieno – parduodami 100 tonų pieno, papildomai gauname 35 tonas“, – pasakoja V. Riškevičius ir pastebi, kad želmenys keičia ir skonines pieno savybes – juntamas vasariniam pienui įprastas skonis.

Atlikti tyrimai parodė, kad nors kviečių želmenys duoda daug naudos, tačiau jie negali tapti pagrindiniu pašaru – gyvuliams būtinas subalansuotas racionas.

„Pastebėjome, kad želmenų kiekį reikėtų riboti iki 2 kilogramų, nes pakyla natrio kiekis piene ir didėja įmitimas, tuomet pradeda mažėti pieno kiekis, nes karvė pradeda auginti priesvorį vietoje pieno gamybos. Jau aštuntus metus auginame želmenis ir manau, kad darome gerą darbą“, – patirtimi dalijasi V. Riškevičius.

Bendradarbiaujant sukuriami geriausi sprendimai

VDU ŽŪA Mokomojo ūkio direktorius Vilius Venskutonis sako, kad mokslininkų ir praktikų sinergija duoda puikius rezultatus.

„Sukurta ir praktikoje įdiegta hidroponinė žaliųjų pašarų auginimo technologija leidžia gauti didelį kiekį maistingų ir vitaminingų pašarų gyvuliams su minimaliu grūdų suvartojimu. Žaliuosius pašarus galima auginti iš avižų, miežių, rugių, žirnių, vikių, taip pat iš ankštinių augalų ir javų mišinio, naudojant grynus grūdus, kurių daigumas ne mažesnis kaip 90%. Ūkyje želmenys derinami su kitais pašarais, pritaikant prie atskirų karvių grupių raciono“, – pasakoja V. Venskutonis ir atkreipia dėmesį, kad žaliuoju pašaru gali mėgautis ne tik raguočiai. Šis viduržiemio „delikatesas“ puikiai tinka ir kiaulių bei paukščių racionui.

 

VDU ŽŪA pranešimas

Dalintis

2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...
2023/03/22

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio ministrai vienija pastangas dėl Ukrainos ir skatina šalių bendradarbiavimą

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikime su Jungtinės Karalystės maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministru Marku Spenceriu Londone aptartos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, prekyba kalio trąšomis ir kiti svarbūs klausimai.
2023/03/22

Neplaninis patikrinimas UAB „Ekologistika“

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) šiuo metu atlieka neplaninį UAB ,,Ekologistika“ patikrinimą dėl aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi. Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad įmonė per kelis metus...