Columbus +10,1 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025
Columbus +10,1 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025

Į ankstyvesnį pomidorų derlių nusitaikė ir anksčiau atkutę kenkėjai bei ligos

2024/07/04


Netoli Grigiškių, Vilniaus rajone, sodyboje pomidorus auginanti Asta Skomskytė tikisi gausaus šiųmečio derliaus. Trijuose dideliuose šiltnamiuose su nano danga auga apie 200 skirtingų veislių pomidorų, vaisius terasoje ir balkone nokina dar keletas įdomių veislių. „Tradicinių veislių nemėgstu, ieškau tokių, kurios išsiskirtų savu „cinkeliu“, pasižymėtu kitokiu poskoniu, – prisipažįsta augintoja. – Daugiausia auginu bikolorines (dvispalves) veisles, mėgstu gelsvai rausvus, oranžinius, įvairių formų vaisius.“

Jos sąraše tokie pomidorai, kokių nei parduotuvėje, nei greičiausiai ir turguje neįsigysi. Itin mėgstami svyrantys smulkiavaisiai ‘Maskotka‘ veislės pomidorai. Juos kartu su kitais, taip pat svyrančiais ir mažais pomidoriukais – ‘Whippersnapper‘, ‘Thousand and hungry‘, ‘Alure‘, ‘Cherry fontaine‘, ‘Borgese Van Roman‘, ’Pendulina red‘, ‘Pendulina orange‘, ‘Tumbling tiger‘, – augina terasoje.

Balkone vazonuose tarsi mažos eglutės įsiteisę ‘Zimmertomate‘, ‘Tartufo Nero‘, ‘Tigerette‘, ‘Rosy Finch‘, ‘Yellow Canary‘. Jų sėklų pasilieka kasmet, nes, pasak Astos, šie pomidorai išsiskiria tuo ypatingu skonio „cinkeliu“.

pomidorų veislės
‘Dancing the Fingers‘

„Auginu tik veislinius, todėl pasilieku sėklų kitam sezonui. Hibridiniai – ne mano skonio. Mano nuomone, jie labiau skirti prekybai, nes yra kietesni, atsparūs transportavimui. O veislinių nelabai pavežiosi, nebent iš šiltnamio tiesiai į virtuvę arba pas bičiulius, kaimynus. Tokie man patys skaniausi“, – tvirtina A. Skomskytė.

Anksčiau prabudo ligos ir kenkėjai

Pomidorus auginantys daržininkai puikiai žino, kiek rūpesčių pavasarį būna su daigais ant palangės, žiūrint, kad jie neperaugtų, kiek galvos skausmo, nerimaujant, ar gerai prigis šiltnamyje, daržo lysvėje. Ne mažiau rūpesčių ir vasarą, kai augalai išaugę, krauna žiedus ir nokina vaisius, nes ateina laikas kovai su ligomis ir kenkėjais. Tik šiltnamiuose pomidorus auginanti Asta primena, kad būtina reguliariai apžiūrėti lapus, stiebus – jie pirmieji išduoda, kad augalui kažkas negerai arba kažko trūksta.

„Jeigu besivystančio pomidoro galiukas juoduoja – tai signalas, kad trūksta kalcio, – sako pašnekovė, teigdama, kad yra pastebėjusi, jog bene dažniausiai kalcio prašosi slyviniai pomidorai. – Jeigu ant vaisiaus atsiranda baltos dėmės, vadinasi, jis nudegė nuo karštų saulės spindulių ir reikia pasirūpinti pridengti šiltnamį.“

Pamačiusi pranašiškus ženklus, augintoja purškia augalų lapus reikiamais preparatais, bet jeigu jie jokių trūkumo požymių nerodo, leidžia augti natūraliai, be papildomos pagalbos.

pomidorų veislės
‘Tigerette‘

Vis tik sudėtingiausia, kai pomidorus puola ligos arba kenkėjai. O šiemet jie kaip niekad ankstyvi. Pašnekovė primena pagrindinę daržininko pareigą, kurios nė vienas neturi teisės pamiršti – laiku ir teisingai sutvarkyti bei naujam sezonui paruošti šiltnamį. Dar rudenį svarbu kruopščiai surinkti ir iš šiltnamio išnešti augalų liekanas, per kastuvo geležtės dydį perkasti žemę, užsėti sideratinių augalų, gerai išvalyti ir dezinfekuoti vidų.

„Nesu mėgėja nuskinti pomidorų lapus, nes jie reikalingi fotosintezei, todėl pasibaigus derliaus sezonui, nemažai žaliosios masės tenka iš šiltnamio išgabenti. Beje, saugumo dėlei, rudenį dezinfekuotą šiltnamį dar kartą išplaunu pavasarį“, – patirtimi dalijasi Asta ir džiaugiasi, kad jos pomidorų nei ligos, nei kenkėjai nevargina.

Tiesa, ligos augalus puola dažniau, kai, gailėdami vietos, daržininkai juos susodina per tankiai – pomidorai, pasak jos, nemėgsta liestis vieni su kitais, augami erdviau geriau vėdinasi, ne taip greitai nuo vieno ant kito augalo plinta ligos.

Netikėtai anksti šiemet pasirodė fitoftorozės, dar vadinamos pomidorų maru, požymiai. Anksčiau ši grybelinė liga daugiau nuostolių padarydavo vėlyvoms pomidorų veislėms, bet šį sezoną daržininkai forumuose jau dalijasi pažeistų augalų nuotraukomis.

pomidorų veislės
‘Iva’s Red Berry‘

Fitoftorozė tarp augalų išplinta labai greitai. Ant stiebų ir lapkočių atsiranda pailgų, kartais susiliejančių, o ant lapų – netaisyklingų pilkai rudų dėmių. Kai liga persimeta ant žiedynų, šie pajuoduoja ir nudžiūva. Jeigu jau yra užsimezgusių vaisių, pažeidžia ir juos.

Dažniausiai, A. Skomskytės teigimu, tai nutinka, kai šiltnamis iš rudens tinkamai neišvalytas, nedezinfekuotas, mat neišnaikinus užkrato, kitą sezoną pasodinti daigai taip pat užsikrečia.

Tai klastingas susirgimas, greitai įgyjantis imunitetą įvairiems preparatams. Ligą sukeliantis grybas labai gyvybingas, jo yra visur: žemėje, ant sodo įrankių, augalų liekanose, daiguose.

Fitoftorozės plitimas ir kenksmingumas priklauso nuo oro sąlygų vegetacijos laikotarpiu, todėl geriau pomidorus laistyti pirmoje dienos pusėje – per dieną drėgmė spėja įsigerti į dirvą arba išgaruoja. Jeigu oras drėgnas ir apniukęs, verčiau visai nelaistyti. Yra pastebėta, kad ligai itin palankios sąlygos, kai šiltnamyje būna dideli temperatūros svyravimai – taip dažniausia nutinka vasaros pabaigoje. Todėl dienos metu šiltnamį būtina vėdinti.

„Šiemet įnirtingai puola baltasparniai. Pas mane, laimei, jų nėra, bet nemažai daliai augintojų jau tenka su šiuo kenkėju kovoti, – apie dar vieną grėsmę užsimena A. Skomskytė. – Jie be vargo peržiemoja šiltnamyje ir labai sunku juos išnaikinti. Todėl nurovus augalus, naudinga iškart užsėti sideratinių augalų, po to gerai dezinfekuoti šiltnamio vidų ir dar kartą išplauti pavasarį.“

 

Astos SKOMSKYTĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis