Ashburn +16,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +16,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Į ką atkreipti dėmesį renkantis biocidinius produktus – apklausos rezultatų įvertinimas

2023/05/23


Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) autorizuodamas biocidinius produktus, susiduria su atvejais, kai gamintojai nori įteisinti etiketes su žodžiais, kurie gali klaidinti vartotoją. Todėl NVSC atliko vartotojų apklausą internetu, norėdamas įsitikinti, kokie biocidinių produktų etiketėse esantys žodžiai ar jų santrumpos galėtų klaidinti dėl produkto rizikos ir efektyvumo, t. y. sudaryti klaidingą įspūdį, kad taip pažymėtas produktas yra efektyvesnis arba saugesnis aplinkai, gyvūnams.

Primename, kad visi produktai, skirti naikinti, atbaidyti ar kitaip kontroliuoti organizmus, kurie kenkia mūsų sveikatai, gyvūnams, turtui ar aplinkai, ir yra vadinami biocidiniais produktais. Biocidinių produktų reglamentas draudžia tokių produktų etiketes ženklinti taip, kad jos klaidintų vartotojus dėl produkto keliamos rizikos žmonių, gyvūnų sveikatai ar aplinkai ar jo efektyvumo. Etiketėse draudžiami tokie žodžiai kaip „mažos rizikos biocidinis produktas“, „netoksiškas“, „nekenksmingas“, „natūralus“, „nesukeliantis žalos aplinkai“, „nekenkia gyvūnams“ ir panašūs teiginiai.

NVSC įvardijo keletą kitų galimų teiginių (žodžių, jų santrumpų), kurie tiesiogiai neminimi reglamente, tačiau gali klaidinti vartotojus. Apklausos dalyvių buvo klausiama, ar tokie žodžiai (ar jų santrumpos) kaip eko, bio, vaikiškas, med, organinis, gamtinis, medicininis, sudaro įspūdį, kad šie produktai yra saugesni aplinkai, gyvūnams, mažiau kenksmingi ar efektyvesni.

Apklausos rezultatai parodė, kad šie žodžiai iš tiesų sudaro įspūdį, kad produktai yra saugesni, mažiau žalingi arba efektyvesni. Daugiau kaip pusė atsakiusiųjų į anketos klausimus nurodė, kad rinktųsi produktą su tokiais žodžiais ar trumpiniais produkto pavadinime ar kitur etiketėje. Atsakydami į klausimą, „kodėl rinktumėtės tokį produktą“, 20–50 proc. apklausos dalyvių atsakė manantys, kad toks produktas yra draugiškesnis aplinkai, gyvūnams ir mažiau pavojingas sveikatai arba efektyvesnis (apklausos rezultatus galite rasti čia).

Kas būtent klaidina

NVSC specialistai primena, kad biocidiniai produktai naikina, atbaido ar kitaip kontroliuoja kenkėjus – gyvus organizmus. Dauguma biocidiniių produktų yra pavojingos cheminės medžiagos ir jų junginiai, kenkiantys gyviems organizmams. Todėl ant tokių produktų pakuočių negali būti jokios savarankiškos reikšmės neturinčių (visų apklausoje paminėtų) žodžių, galinčių klaidinti vartotoją dėl produkto saugos ar efektyvumo.

Pavyzdžiui, žodžiai „vaikiškas“ , „vaikams“, „children“, „kids“ ir panašūs klaidintų vartotojus sukeldami įspūdį, kad produktas yra saugesnis, sveikesnis. Pabrėžiame, kad biocidinių produktų, skirtų specialiai vaikams, nėra. Be to, nė vieno biocidinio produkto vaikai savarankiškai naudoti negali. Svarbu įsidėmėti ir tai, kad šių produktų pakuotė negali būti patraukli vaikams, o patrauklios suaugusiems pakuotės nedraudžiamos. Tiesa, tam tikrus biocidinius produktus, pavyzdžiui, atbaidančius uodus ir erkes, galima naudoti ant vaikų odos (jei etiketėje toks naudojimas nurodytas), bet tai nereiškia, kad produktas yra saugesnis už kitus panašius produktus.

Žodžiai „medicininis“, „medical“, „med“ taip pat reikalauja išsamesnio paaiškinimo. Autorizuojant biocidinį produktą, nustatomos ir vartotojų kategorijos, kuriems jis skirtas. Kai kurie dezinfekantai yra skirti naudoti tik profesionaliesiems naudotojams medicinos įstaigose. Visgi tai nereiškia, kad jie yra saugesni ar efektyvesni už tuos dezinfekantus, kurie skirti naudoti buityje – paprasčiausiai skiriasi kenksmingi mikroorganizmai, aptinkami buityje ir sveikatos priežiūros įstaigose, taip pat skiriasi reikalingas dezinfekcijos lygis, naudojimo būdas bei asmens saugos priemonių naudojimo poreikis. Todėl didelė tikimybė, kad buityje panaudojus dezinfekantą, kuris skirtas naudoti tik profesionaliesiems naudotojams medicinos įstaigose, bus ne tik nepasiektas norimas efektas, bet gali būti pakenkta savo bei aplinkinių sveikatai bei turtui.

Į ką atkreipti dėmesį skaitant etiketę

Visi biocidiniai produktai prieš tiekiant rinkai Lietuvoje privalo būti autorizuoti. Autorizacijos metu įvertinamas produkto poveikis aplinkai, gyvūnams, sveikatai, efektyvumas, nepageidaujamas poveikis. Autorizacijos liudijimas išduodamas tik tiems biocidiniams produktams, kurie pripažįstami kaip saugūs ir efektyvūs, kai jie naudojami pagal paskirtį.

Todėl NVSC specialistai pataria renkantis biocidinį produktą, pirmiausiai įsitikinti, ar jo etiketėje nurodytas biocidinio produkto autorizacijos liudijimo numeris. Vartotojams patariama biocidinius produktus naudoti tiksliai taip, kaip nurodyta etiketėje, nes tik tokiu atveju galima tikėtis, kad produktas bus ir saugus, ir efektyvus, ir nekreipti dėmesio į apklausoje pateiktus žodžius ar paveiksliukus etiketėse, jei jų pasitaikytų.

 

NVSC informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...