Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Iki Prezidento rinkimų 75 dienos: ne visų būsimųjų kandidatų sąskaitos pilnėja

2024/02/27


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kad iki gegužę vyksiančių Respublikos Prezidento rinkimų likus 75 dienoms visi juose kandidatuojantys asmenys bendrai jau yra gavę daugiau kaip 560 tūkstančių eurų.

VRK duomenimis, didžiausią dalį šios sumos – beveik 400 tūkst. eurų sudaro lėšos, kurias pervedė kandidatus keliančios ar juos rinkimuose remiančios politinės partijos.

Dar daugiau kaip 150 tūkst. eurų būsimiesiems kandidatams yra suaukoję fiziniai asmenys. Dar 10 tūkst. eurų iš savo asmeninių lėšų savo politinei kampanijai yra skyrę kandidatuojantys į Prezidentus asmenys.

Dauguma rinkėjų būsimuosius kandidatus remia mažomis aukomis, kurios neviršija 50 eurų. Tačiau VRK suskaičiavo, kad jau yra net 58 aukotojai, pervedę didesnes kaip 50 eurų sumas.

Kandidatuojančius asmenis gausiau remia vyrai (39), nei moterys (19). Kandidatų finansinių įplaukų duomenys rodo, kad yra net 4 vyrai, kurie būsimiesiems kandidatams paaukojo daugiau kaip 10 tūkst. eurų.

Daugiausia lėšų Respublikos Prezidento rinkimų politinei kampanijai finansuoti yra šių pretendentų į kandidatus sąskaitose:

Aurelijus Veryga (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos keliamas kandidatas) – 202 000 eurų;

Ingrida Šimonytė (Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų keliama kandidatė) – 150 000 eurų;

Ignas Vėgėlė (išsikėlęs kandidatas) – daugiau kaip 73 tūkst. eurų;

Gitanas Nausėda (išsikėlęs kandidatas) – daugiau kaip 47 tūkst. eurų;

Giedrimas Jeglinskas (Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos" keliamas kandidatas) – beveik 39 tūkst. eurų;

Eduardas Vaitkus (išsikėlęs kandidatas) – daugiau kaip 28 tūkst. eurų;

Dainius Žalimas (Laisvės partijos keliamas kandidatas) – beveik 16,5 tūkst. eurų;

Valdas Tutkus (išsikėlęs kandidatas) – beveik 4 tūkst. eurų;

Andrius Mazuronis (Darbo partijos keliamas kandidatas) – 2 tūkst. eurų.

Iš viso informaciją apie tai, kiek lėšų jau yra gavę, VRK jau yra pateikę 9 iš 14 politinės kampanijos dalyvių.

Save keliantys Zenonas Andrulėnas, Raimundas Kniukšta, Arūnas Rimkus, Žilvinas Treigys ir Remigijus Žemaitaitis kol kas jokių duomenų apie gautas aukas nėra pateikę VRK.

Tam, kad būtų užtikrintas politinės kampanijos dalyvių finansų skaidrumas, jų iždininkai duomenis apie gautas aukas politinei kampanijai finansuoti ir aukotojus turi suvesti VRK informacinėje sistemoje ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo aukos gavimo dienos. Per tokį patį terminą VRK taip pat turi būti informuota apie politinės kampanijos dalyvio patirtas išlaidas ar prisiimtus finansinius įsipareigojimus, įskaitant ir sudarytų sutarčių tekstus. Apie mažų aukų rinkimo kitomis priemonėmis sutartis VRK turi būti informuota ne vėliau kaip per 3 darbo dienas.

Jeigu rinkėjas nėra deklaravęs pajamų, vienam politinės kampanijos dalyviui paaukoti jis gali pervesti iki 50 eurų dydžio sumą.

Verta žinoti, kad skaičiuojama visų pervestų aukų suma, pavyzdžiui, paaukojus du kartus po 30 eurų, bendra aukos suma būtų jau 60 eurų, todėl prieš pervesdamas antrą auką, rinkėjas jau turėtų būti deklaravęs savo pajamas VMI. Jei antra auka vis tiek būtų pervesta, tokiu atveju politinės kampanijos dalyvio iždininkas ją privalėtų grąžinti.

Labai svarbu, kad rinkėjai, nusprendę paaukoti daugiau kaip 50 eurų, kartu su pavedimu nurodytų savo asmens kodą. Kitu atveju, kandidato iždininkas negali užregistruoti gautos aukos, patikrinti, ar gali ją priimti ir turi grąžinti aukotojui, o nespėjus to padaryti, perveda į valstybės biudžetą. Todėl VRK ragina kandidatuojančius asmenis priminti rinkėjams šį svarbų aspektą, kad paaukota suma sėkmingai pasiektų kandidatą. Taip pat svarbu paminėti, kad kiekvienas aukotojas turi aukoti asmeniškai, negalima pervesti lėšų už kitą asmenį.

Tokiais atvejais, kai rinkėjas yra deklaravęs pajamas, jis gali aukoti didesnes sumas. Svarbu, kad vienam politinės kampanijos dalyviui jis bendrai per visą politinę kampaniją paaukotų ne daugiau kaip 10 vidutinių darbo užmokesčio (17 990 eurų) dydžių ir kad bendra visų aukotojo aukų suma per metus neviršytų 10 proc. jo deklaruotų pajamų. Kandidatai į Prezidentus savo kampanijai gali skirti dvigubai daugiau lėšų (iki 35 980 eurų).

Juridiniams asmenims (išskyrus kandidatus remiančias politines organizacijas) aukoti draudžiama.

 

VRK informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komi...
2024/04/23

Martynas Tyla. Sutvarkykime įstatymą, kad neliktų absurdiškų situacijų (papildyta Seimo pranešimu)

Šiuo metu LR Seime svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su galimybe mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 15 laipsnių, nepaisant to, kokiu būdu jie yra pagaminti. Priimti pakeit...
2024/04/23

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2024

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.
2024/04/23

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius.
2024/04/23

Reguliuojama pieno kaina. Kodėl ne?

Ūkininkai deda nemažai vilčių į Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo, vadinamąjį Pieno, įstatymą, kurio projektą Seimas paskyrė tobulinti Ekonomikos komitetui (EK). Iškelta mintis, kad pieno sek...
2024/04/23

Sužinokite, kiek institucijų dirba, kad rinkėjai gautų patikimą informaciją apie kandidatus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje viešai paskelbtus kandidatų į Respublikos Prezidentus duomenis analizuojantys rinkėjai ne visada susimąsto, kiek tarnybų ir institucijų dirba, kad pagrindinio Lietuvos rinkimų organizatoriaus ...
2024/04/23

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/23

Šiandien – nacionalinių parkų ir Viešvilės rezervato gimtadieniai

Prieš 33 metus (1991 m. balandžio 23 d.) Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos nutarimu įsteigti Dzūkijos, Kuršių nerijos, Žemaitijos nacionaliniai ir Trakų istorinis nacionalinis parkai, o pirmajam Lietuvos nacionaliniam parkui su...