Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Inkstų sveikata: ką svarbu žinoti?

2024/03/14


Žmonės turi du inkstus, kurių kiekvienas yra kumščio dydžio. Jie yra abipus stuburo, apatinių šonkaulių lygyje. Žinoma, kad žmogaus kraujagyslėmis teka apie 5 litrus kraujo, kurį inkstai per dieną filtruoja ir valo net 300 kartų. „Inkstai atlieka svarbias organizmui funkcijas. Lėtinės inkstų ligos – klastingos, dažnai asmenys nesupranta, kad blogos savijautos atsiradimas gali būti sukeltas inkstų funkcijos sutrikimo“, – teigia prof. Inga Arūnė Bumblytė, Kauno klinikų Nefrologijos klinikos vadovė.

Minint kovo 14-ąją, Pasaulinę inkstų dieną, kalbamės su prof. I. A. Bumblytę apie inkstų svarbą mūsų organizmui ir jų sveikatą.

bumblyte

Už ką yra atsakingi inkstai?

Inkstai atlieka organizmui svarbias funkcijas: filtruodami kraują, gamina šlapimą – su šlapimu iš organizmo pašalinamos nuodingos medžiagos, vandens bei druskų perteklius. Inkstai reguliuoja kraujo spaudimą, padeda išsaugoti sveikus ir stiprius kaulus (aktyvuoja vitaminą D) taip pat gamina hormoną eritropoetiną, kuris skatina raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) gamybą ir taip apsaugo organizmą nuo mažakraujystės.

Kokie simptomai gali parodyti, kad inkstai funkcionuoja netinkamai?

Kai inkstai pradeda nesveikuoti, pirmiausia sutrinka organizmo valymas. Tada organizme pradeda kauptis nuodingos medžiagos, vadinamieji ureminiai šlakai (šlapalas, kreatininas, šlapimo rūgštis), todėl pacientas gali pradėti blogiau jaustis.

Dažniausi simptomai, kurie išduoda inkstų veiklos sutrikimus: padidėjęs kraujo spaudimas, jaučiamas bendras silpnumas, nuovargis, kamuojantis šleikštulys, kartais pykinimas, vėmimas, varginantis viso kūno niežulys, sutrikęs miegas (dieną ryškėja mieguistumas, naktį vargina nemiga), sutrikęs skysčių šalinimas iš organizmo (atsiranda kūno tinimai ypatingai blauzdų bei apatinių akių vokų srityje), putojantis šlapimas.

Kur reikėtų kreiptis pajutus, šiuos simptomus?

Deja, dažnai net stipriai sutrikus inkstų veiklai, žymaus savijautos pablogėjimo nejaučiama, todėl nustatyti diagnozę galima tik atlikus tam tikrus tyrimus: kreatinino kiekį kraujyje, šlapimo bei ultragarsinį inkstų tyrimus. Dėl tyrimų turėtumėte kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Dėl kokios priežasties dažniausiai sutrinka inkstų funkcija?

Dažniausios priežastys, sukeliančios lėtinę inkstų ligą, yra cukrinis diabetas ir hipertenzija. Kauno klinikų Nefrologijos klinikoje per metus gydome daugiau nei 2000 pacientų. Dažniausiai hospitalizuojami pacientai dėl inkstų funkcijos ūminio ar lėtinio sutrikimo, kuris susijęs su skysčių trūkumu ir šlapimo takų infekcija arba su piktybiniais augliais , kurie blokuoja šlapimo takus. Inkstų funkcija labai susijusi su širdies veikla, todėl blogėjant širdies veiklai, vystantis širdies nepakankamumui, sutrinka inkstų veikla. Dalis medikamentų – pavojingi inkstams, todėl visada prieš pradedant vartoti, reikia įvertinti inkstų funkciją.

Kaip galime išlaikyti gerą inkstų sveikatą?

Yra 8 auksinės taisyklės: būkite aktyvūs ir palaikykite normalų kūno svorį, kontroliuokite gliukozės kiekį kraujyje, sumažinkite druskos vartojimą, kontroliuokite kraujospūdį, sveikai maitinkitės, vartokite pakankamai skysčių, nerūkykite. Jeigu jūsų šeimoje yra sergančių inkstų liga – būtinai pasitikrinkite savo inkstų sveikatą. Lėtinė inkstų liga – klastinga, anksti ją diagnozavus, galima sustabdyti ar sulėtinti ligos progresavimą ir inkstų nepakankamumo vystymąsi.

inkstu diena

 

Kauno klinikų informacija

123rf nuotr.

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

Pirmąją balsavimo iš anksto dieną balsuoti atvyko 41,5 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia pirmosios išankstinio balsavimo dienos antrajame Respublikos Prezidento rinkimų ture aktyvumą.
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Po svarstymo pritarta siūlymui griežtinti atsakomybę už nusikaltimus valstybei

Seimas po svarstymo pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pa...