Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

INVEGA: ūkininkams paskolų naštą gali palengvinti palūkanų kompensavimas

2024/01/01


Žemės ūkio sektorius gali pasinaudoti INVEGOS priemonėmis, kurios leidžia pasiskolinti neturint tinkamo užstato ir dalį paskolų palūkanų kompensuoti. Galima skolintis tiek investicijoms, tiek apyvartinėms lėšoms.

Nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) pagalbą žemės ūkiui galima skirstyti į tris kategorijas: paskolas, garantijas ir kompensacijas. Dainius Vilčinskas, INVEGOS generalinis direktorius, pažymi, jog šiuo metu populiariausia priemonė yra už paskolas ir lizingą teikiamos individualios paskolų garantijos.

„Garantijų priemonė išlieka viena populiariausių, nes ji padeda išspręsti nepakankamo ir nepatrauklaus finansų įstaigai užstato problemą ir tokiu būdu leidžia gauti finansavimą patrauklesnėmis sąlygomis“, – pabrėžia INVEGOS generalinis direktorius. INVEGA finansų įstaigoms garantuoja iki 80% neatgautos paskolos dalies grąžinimą. Individualios garantijos paskoloms ir lizingo sandoriams yra teikiamos jau nuo 1998 m. Per visą šį laikotarpį buvo sudaryta daugiau kaip 7.400 sutarčių už daugiau kaip 625,9 mln. Eur. Nuo priemonės pradžios individualiomis garantijomis pasinaudojo beveik 4.600 šalies ūkininkų, žemės ūkio bendrovių, kooperatyvų bei kitų įmonių kaimo vietovėse. Susidomėjimo ūkininkų tarpe sulaukia dar viena susijusi priemonė – garantinių įmokų kompensacijos. Pastarąja priemone per laikotarpį nuo 1998 m. pasinaudojo daugiau kaip 3.300 žemės ūkio subjektų, kuriems neatlygintinai buvo skirta daugiau kaip 22,5 mln. Eur.

Gali kompensuoti palūkanas

Rinkoje padidėjus palūkanoms auga susidomėjimas palūkanų kompensacijomis už paskolas ir lizingo paslaugas.

„Palūkanos gali būti kompensuotos ir toms paskoloms, kurias imant jau buvo suteikta INVEGOS garantija“, – atkreipia dėmesį D. Vilčinskas. Kompensuojama iki 80% finansų įstaigai ar lizingo bendrovei sumokėtų palūkanų už ne ilgesnį kaip 36 mėn. laikotarpį, tačiau maksimali metinė palūkanų norma, nuo kurios skaičiuojama kompensacija, negali viršyti 4%. Pavyzdžiui, jeigu metinės palūkanos siekia 4%, bus kompensuojami 3,2 procentiniai punktai (p.p.) palūkanų.

Palūkanų kompensavimu nuo priemonės pradžios 1998 m. pasinaudojo daugiau kaip 3.400 žemės ūkio subjektų, kuriems buvo skirta beveik 24,8 mln. Eur. Anot INVEGOS direktoriaus, visos paminėtos priemonės yra ilgalaikės. Joms nėra numatyta termino ar maksimalios lėšų sumos, todėl žemės ūkio subjektai gali naudotis šiomis priemonėmis nenutrūkstamai.

Nukentėjusiems nuo krušos

Didžioji dalis INVEGOS priemonių yra susijusios su terminais. Šiuo metu aktuali yra palūkanų kompensavimo priemonė nukentėjusiems nuo audros ir krušos. Ši kompensacija skiriama ūkio subjektams, kurie nukentėjo nuo 2023 m. rugpjūčio 7 d. praūžusios audros ir krušos. Bus padengiama 80% palūkanų, sumokėtų už imamas ar anksčiau paimtas paskolas, skirtas ūkinių pastatų stogų remontui ar trumpalaikiam turtui įsigyti. Paraiškos gauti kompensaciją priimamos iki 2024 m. sausio 31 d.

dainiua vilcinskas
Dainius Vilčinskas, INVEGOS generalinis direktorius.

Daliai paskolos – nulinės palūkanos

Tarp INVEGOS priemonių yra ir lengvatinės paskolos. Jos teikiamos žemesnėmis nei rinkos kainomis.

„Pasinaudoti lengvatine paskola verta, nes ne didesnei nei 75% paskolos daliai iš priemonės lėšų taikomos nulinės palūkanos, o likusiai, finansų tarpininko lėšų daliai – finansų tarpininko taikomos palūkanos“, – privalumą įvardina D. Vilčinskas. Tiesa, norint pretenduoti į šias lengvatines paskolas, pirmiausia žemės ūkio subjektai turi dalyvauti Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos kvietime „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“.

Su visomis šiuo metu aktualiomis žemės ūkiui taikomomis INVEGOS priemonėmis galima susipažinti čia.

Paskolos jauniems ūkininkams

INVEGA pagalbą teikia tiesiogiai arba per finansų tarpininkus, su kuriais INVEGA yra sudariusi sutartis. Viena iš jų yra Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU).

Mindaugas Vijūnas, LCKU administracijos vadovas, pažymi, jog pastaruoju metu didelio populiarumo sulaukia lengvatinės paskolos ūkininkams, nukentėjusiems nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą – šių paskolų Lietuvos kredito unijų grupėje suteikta už 6 mln. Eur. Lietuvos centrinės kredito unijos specialistai nuolat primena klientams apie galimybę kreiptis į INVEGĄ dėl palūkanų kompensavimo.

„Ne viena kredito unija buvo įkurta ūkininkų, todėl savo plačiame veiklos spektre skiriame ypatingą dėmesį ūkininkų finansavimą lengvinančių priemonių paieškai. Dalyvaujame visose INVEGOS finansų tarpininkų atrankose, kad galėtume pasiūlyti kuo daugiau patrauklių finansavimo alternatyvų“, – pažymi Lietuvos centrinės kredito unijos administracijos vadovas.

Ne viena kredito unija buvo įkurta ūkininkų, todėl savo plačiame veiklos spektre skiriame ypatingą dėmesį ūkininkų finansavimą lengvinančių priemonių paieškai

Netrukus LKU grupė teiks paraišką dalyvauti naujoje priemonėje „Paskolos jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“. Pastaroji skirta skatinti jaunųjų ūkininkų, siekiančių užsiimti žemės ūkio produktų gamyba ir perdirbimu, įsikūrimą ir paspartinti sklandžią kartų kaitą Lietuvos žemės ūkio sektoriuje.

Pagal individualią situaciją

„Dažnai mūsų unijų specialistai susiduria su klientų lūkesčiu gauti greitus sprendimus čia ir dabar. Vis dėlto individualios situacijos analizė ir garantijos suteikimas gali pareikalauti laiko bei kantrybės, kartais procesas gali užtrukti ir iki mėnesio laiko“, – komentuoja M. Vijūnas. Ūkininkams, ieškantiems papildomo finansavimo galimybių, LCKU pirmiausia rekomenduoja kreiptis į finansų įstaigos specialistus.

„Finansavimo priemonių gali būti daug ir įvairių, todėl mūsų specialistai pasirengę padėti susigaudyti kredito unijų bei INVEGOS finansavimo tvarkose. Įvertinę individualią situaciją, jie pasiūlys labiausiai tinkančius finansavimo instrumentus bei pagalbą atsakant į klausimus. Esame suinteresuoti savo klientų sėkme“, – kalba M. Vijūnas.

Finansavimą perėmė INVEGA

Nuo 2023 m. rugpjūčio 1 d., praėjus daugiau kaip metams po sprendimo turėti vieną nacionalinę plėtros įstaigą, INVEGA pradėjo veikti nauja sudėtimi. Prie jos buvo prijungtos Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA), Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA) ir Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF). Pastarasis anksčiau teikė finansines priemones žemės ūkiui, o dabar tai daro INVEGA.

„Esminių pokyčių ūkininkams dėl reorganizacijos neįvyko – visos priemonės yra toliau nuosekliai teikiamos, įsipareigojimai klientams išliko. Vienintelis pokytis – nuo šiol dėl paslaugų reikia kreiptis į INVEGĄ“, – pažymi jos direktorius. Anot jo, paslaugų teikimas vienoje vietoje visiems ekonominiams sektoriams užtikrins, kad visos paslaugos būtų teikiamos pagal vienodą standartą.

„Tikimės, kad efektyviai veikianti įstaiga padės visiems ekonominiams ūkio subjektams, o taip pat ir žemės ūkio sektoriui, greičiau bei didesne apimtimi realizuoti savo investicinius planus bei sukurti didesnę vertę įmonių darbuotojams, vietos bendruomenėms ir visai šalies ekonomikai“, – pažymi D. Vilčinskas.

Pagrindinė priežastis, kodėl buvo nuspręsta jungti nacionalines plėtros įstaigas, yra ta, kad Lietuvoje trūksta investicijų į strategines valstybei svarbias sritis, kaip kad žaliasis kursas, skaitmenizacija, infrastruktūra. Kita problema – verslas, ūkininkai daug finansuojasi iš nuosavų išteklių ir tuo Lietuva išsiskiria Europos Sąjungoje.

 

INVEGOS informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/02/27

Traktorių manifestacijos prablaivė politikus: EK žemės ūkyje siūlo permainas

Vakar, pirmadienį, vykusiam Europos Sąjungos (ES) Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos svarstymui Europos Komisija (EK) pateikė visą pluoštą siūlymų, kaip nuraminti piktus žemės ūkio sektoriaus protestus – pasiūlė sušvelninti ka...
2024/02/27

NŽT kreipėsi į prokuratūrą dėl nuosavybės teisių atkūrimo dokumentų klastojimo

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) struktūrinė pertvarka ir sustiprinta vidaus procesų kontrolė leido atskleisti įžūlų nusikaltimą klastojant nuosavybės teisių atkūrimo dokumentus. Pirminiais duomenimis nustatyta, kad dalyvaujant buvusiems NŽT darb...
2024/02/27

Žiemą žydėjusios svogūninės gėlės pražys ir kitais metais: kaip tai padaryti?

Žiemą aplink mus žiedų negausu, todėl smagu anksčiau laiko pražydinti tulpių, hiacintų ar narcizų. Bet jiems nužydėjus, gaila išmesti dar gyvybingus svogūnėlius. Pasilikime juos ir, jeigu viską teisingai padarysime, žiemą jie vėl padovanos ...
2024/02/27

Ar smulkiesiems Europos pieno gamintojams pavyks įveikti besitęsiančią pieno krizę?

Didžiausia pasaulyje pieno gamintoja yra Europos Sąjunga (ES). Tik ar pavyks išlaikyti lyderės pozicijas? Naujausioje USDA Pasaulio rinkų ir prekybos ataskaitoje nedviprasmiškai teigiama, kad 2024 m. ES perspektyvos prastos – p...
2024/02/27

Išsaugota vertinga pelkė

Sunaikinimo vos išvengusi Juodymų pelkė nuo 2023 m. tapo 371,9 ha ploto valstybės saugomu telmologiniu draustiniu, o daliai pelkės suteiktas „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklo buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) s...
2024/02/26

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/26

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/26

Protestuojantys Lenkijos ūkininkai tikrins, kas vežama per Lietuvos-Lenkijos sieną (papildyta ŽŪM komentaru; KRK reakcija)

Protestuojantiems Lenkijos ūkininkams ketinant nuo kovo 1 dienos savaitę blokuoti kelią Lietuvos-Lenkijos pasienyje, protesto organizatorius Karolis Pieczynskis (Karolis Piečynskis) sako, kad Lenkijos protestuotojai tikrins, kas vilkikais vežama p...
2024/02/26

V. Janulevičius: Vienintelis kelias nugalėti rusiją

Vakar Ukrainos prezidentas V. Zelenskis paskelbė, kiek ukrainiečių gyvybių nusinešė jau dvejus metus trunkantis plataus masto karas su rusija. 31 tūkstantis žmonių aukų.