Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Iš kelionės parsivežė dengė karštligę

2022/12/10


Vilniečiui, grįžusiam iš kelionės Rytų Afrikoje, patvirtinta dengė karštligė – ūmi virusinė uodų pernešama infekcija, priskiriama prie ypač pavojingų įvežtinių užkrečiamųjų ligų. Šiemet tai jau septintasis atvejis Lietuvoje. Pernai registruotas vienas, užpernai – penki tokie atvejai. Visi jie įvežtiniai, rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologinių tyrimų duomenys.

Specialistai primena, jog dengė karštligė yra ūmi virusinė uodų pernešama liga. Nors dauguma pacientų savaime pasveiksta, patiria tik lengvus simptomus (pykinimą, vėmimą, bėrimą ir skausmą), daliai pacientų liga progresuoja ir gali išsivysti sunki jos forma.

Pavojingus virusus dažniausiai platina Aedes aegypti uodai. Dengė karštligę platinantys uodai būna aktyviausi dienos metu ir dažniausiai gyvena bei veisiasi netoli žmonių būstų. Pagrindinis infekcijos šaltinis – sergantys žmonės ir beždžionės. Žmogus nuo žmogaus šia liga neužsikrečia.

Dengė karštligė paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose pasaulio kraštuose. Kad ši uodų platinama liga nesugadintų kelionės įspūdžių, specialistai pataria laikytis šių taisyklių:

  • Venkite lankytis vietovėse, kuriose paplitusi dengės karštligė, ypač po liūčių sezono.
  • Vykdami į endemines zonas naudokite priemones, apsaugančias nuo uodų įgėlimų.
  • Dėvėkite tokius drabužius, kurie uždengtų kuo daugiau odos.
  • Patalpose geriau naudokitės kondicionieriais, jei visgi atidarote langus, naudokite nuo uodų apsaugančius tinklelius ant langų, durų, lovų.
  • Po kelionės 3–14 dienų laikotarpiu pajutę ligos požymius, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją. Jeigu sunegaluojate kelionės metu, taip pat nedelskite ieškoti medikų pagalbos.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, per pastaruosius 50 metų sergamumas dengė karštlige visame pasaulyje padidėjo 30 kartų ir siekia 50–390 mln. atvejų per metus. Liga paplitusi 128 pasaulio šalyse, daugiausiai Rytų ir Pietryčių Azijoje, kur ši liga yra endeminė (būdinga tik tam tikrai vietovei) arba epideminė (teritorijoje plinta dideliu greičiu).

Europoje dažniau registruojami įvežtiniai atvejai, tačiau galimas ir vietinis plitimas vietovėse, kuriose paplitę Aedes albopictus uodai. 2010 m. jų užfiksuota Prancūzijoje ir Kroatijoje. 2012 m. ligos protrūkis buvo Madeiroje (Portugalija), susirgo daugiau nei 2000 žmonių.

 

NVSC pranešimas

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Tarptautinį narkotikų gabenimo verslą organizavusiam panevėžiečiui – teismo nuosprendis

Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...
2023/01/27

Radviloms priklausęs dvaras laukia naujų šeimininkų

Turto bankas paskelbė istorinių Buivydiškių dvaro rūmų aukcioną. Kelis šimtmečius garsiajai Lietuvos didikų Radvilų giminei priklausiusio dvaro dalis aukcione bus parduodama kovo pradžioje.