Ashburn +23,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 17 Lie 2024
Ashburn +23,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 17 Lie 2024

Išretėjusi veja – dar ne pasaulio pabaiga

2024/04/14


Išretėjusi veja – nemažas galvos skausmas. Tokia nei graži, nei smagi vaikščioti basomis vasarą. Ne mažiau rūpesčių ir pamačius dėmių, kurios atsirado mylimam augintiniui pamėgus „kilnoti koją“ netinkamoje vietoje. Suprantama, kiekvienai problemai yra savas sprendimas, bet kartais kompromisą rasti ne taip lengva.

Naudokite panašios sudėties sėklų mišinį

Sodybą žaluma puošianti veja išretėti gali dėl kelių priežasčių. Galbūt buvo pasėtas tai augavietei netinkamas žolių mišinys arba veja buvo pernelyg intensyviai mindžiojama. Neauga bei skursta ir netręšti ar netinkamai tręšiami žolynai. Be to, nereikėtų pamiršti, kad dažnai žalos pridaro ir ligos.

Pamatę išretėjusią veją, turbūt pirmiausia pagalvojame apie jos tankinimą. Pasak doc. dr. Evaldo Klimo, tankinti ją geriausia anksti pavasarį, atlikus vertikalią aeraciją. „Jei veja buvo sėtinė, paruoškite panašios sudėties žolių mišinį, – pataria VDU Žemės ūkio akademijos mokslininkas. – Metaliniu grėbliu išpurenkite praretėjusius vejos plotelius ir pabarstykite sėklų mišinio, 10–15 g/1 kv. m.“

Specialistas patikslina, kad negana sėklų vien pabarstyti, jas reikia įterpti grėbliu, o jei puraus dirvožemio joms įterpti nepakanka, paviršius mulčiuojamas lengvo dirvožemio (bet ne durpių) substratu ir suvoluojamas.

Didesnius nurudusios vejos plotus nieko nelaukdami galite atsėti arba „užlopyti“.

Galite išbandyti ir „lopymo techniką“

„Sportinėse ir parterinėse vejose nedideli defektai taisomi „lopant“ velėnos gabalėliais, – teigia pašnekovas. – Gabalėliai defektams taisyti gali būti paruošiami specialiais taisyklingos geometrinės formos velėnos paruošimo įrankiais.“ Išretėjusioje vietoje tuo pačių įrankiu padaroma taisyklinga duobutė, į kurią įdedamas tokios pačios formos velėnos gabalas.

Smalsu, kodėl tinkamiausias šešiakampės formos „lopas“? Tokių gabalų privalumas, pasak VDU Žemės ūkio akademijos mokslininko, yra tas, kad iš jų patogu dėlioti taisyklingą mozaiką.

Tikriausiai ne kiekvienas įrankių sandėliuke turime specialius, velėnos gabalams ruošti skirtus įrankius. Pašnekovas ragina nenusiminti ir tinkamų „lopų“ defektams taisyti pasiruošti paprasčiau:

  • Paimkite taisyklingos formos stačiakampę dėžutę su maždaug 3 cm aukščio sienelėmis.
  • Plotelyje, kurį reikia taisyti, dėkite dėžutę ant „žaizdos“ (jei ją uždengia iš karto) arba dėliokite kelis kartus, kol uždengsite visą taisomą plotą.
  • Dėžutės sienelių pakraščiuose įpjaukite velėną 6–8 cm gyliu ir išverskite kartu su bloga dalimi.
  • Paruoškite maždaug 4 cm gylio vietą sveikam velėnos gabalui;
  • Tą pačią dėžutę panaudodami vietoje trafareto, išpjaukite sveikos velėnos gabalą (prieš tai žoliapjove nupjaukite žolę).
  • Išpjautą velėnos gabalą paguldykite šaknimis aukštyn į dėžutę su 4 cm aukščio sienelėmis.
  • Ilgu peiliu nupjaukite velėnos dalis, kyšančias virš vienodo aukščio sienelių – taip suvienodinsite gabalo storį.

Taip namų sąlygomis paruošite taisyklingų, vienodo dydžio ir storio gabalų ir jais sėkmingai pataisysite reprezentacinėje sodybos vietoje išretėjusią veją.

Vejoje šlapimo dėmės!

Tokios dėmės išdavikės dažniausiai atsiranda, kai nedideliame vejos plote laksto stambus palaidas šuo. Šių keturkojų šlapimas problemų pridaro ne tik vejoms, bet ir dekoratyviniams krūmams: tujoms, puskiparisiams, miniatiūrinėms eglutėms. „Žymėdami teritoriją augintiniai „kelia koją“ tose pačiose vietose, todėl patarimai tas vietas gausiai palieti neduoda norimo rezultato, – problemos esmę atskleidžia specialistas. – Kompromiso rasti, deja, beveik neįmanoma. Turite apsispręsti, kas svarbiau – veja ar šuns laisvė.“

Žaliasis sodybos kilimas nuo šlapimo tikrai nenukentės, jeigu stambų augintinį laikysite voljere, o pasivaikščioti išvesite į didesnius plotus. Bet jei norite, kad numylėtinis visada galėtų džiaugtis laisve, pasvarstykite, kuo galėtumėte pakeisti žolyną jo pamėgtose vietose arba vejos kokybė bus neišvengiamai paaukota.

 

 

„Rasų“ inf.

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis