Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024
Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024

Išrinkti konkurso „Išskirtinis bendruomenės pavasario projektas“ nugalėtojai

2024/07/05


4 km ilgio stalas, sujungęs du kaimus, atgaivinta „Įstricos zacirkos“ sriuba, 200 mamų, močiučių ir tetų skarelių minint Motinos dieną bei šiaudinių skulptūrų simpoziumas – tai unikalios kaimo bendruomenių idėjos, pripažintos nugalėtojomis Žemės ūkio agentūros (ŽŪA) organizuotame konkurse.

Konkurse „Išskirtinis bendruomenės pavasario projektas“ dalyvavo 36 bendruomeninės organizacijos iš skirtingų Lietuvos savivaldybių. Dalyviai buvo kviečiami teikti šį pavasarį įgyvendintas bendruomenių veiklas ar projektus, kurie atnešė pozityvius pokyčius, skatino tarpusavio bendradarbiavimą, dalijimąsi gerąja patirtimi, įkvėpė kūrybiškai ir aktyviai garsinti savo kaimą, stiprinti bendruomeniškumą.

Tris geriausius projektus išrinko komisija, sudaryta iš Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos ir Žemės ūkio agentūros atstovų. Tai Šakynos bendruomenės (Šiaulių r.) projektas „Europos kaimynų dienos proga – ilgiausias stalas“, Įstricos bendruomenės (Panevėžio r.) „Įstricos zacirka“ ir Ruzgų bendruomenės (Mažeikių r.) idėja „Mamos dienai – skarelių paroda“.

Minint kaimynų dieną – neeilinis rekordas

Šakynos ir Piktuižių bendruomenės pasiekė neeilinį rekordą – gegužės mėnesį minimos Europos kaimynų dienos proga pastatė 4 km ilgio stalą. Prie stalo gamybos 3 savaites savanoriškai ir be atlygio darbavosi abiejų bendruomenių nariai.

Stalas, tarsi solidarumo ir bendruomeniškumo simbolis, buvo nutiestas šalia kelio, jungiančio du kaimus – Šakyną ir Piktuižius. Prie jo pakviesti apylinkių žmonės bendravo, dalinosi istorijomis ir mėgavosi laiku kartu.

Tradicinės sriubos sugrįžimas

Pasak Įstricos bendruomenės senjorų, „Įstricos zacirkos“ sriuba neatsiejama nuo jų kartos vaikystės. Sriubai, verdamai iš miltų, kiaušinio bei pieno, šių metų pradžioje bendruomenės iniciatyva buvo suteiktas tautinio paveldo produkto sertifikatas. Ta proga pavasarį suorganizuotas amžių sandūroje jau primirštos, tačiau bendruomenės senbuviams puikiai žinomos „Įstricos zacirkos“ pristatymas plačiajai visuomenei.

zacirkos gamyba

Magiška skarelių diena

Ruzgių bendruomenei šiais metais kilo idėja paminėti Motinos dieną kitaip bei bendruomenės kiemelyje surengti močiučių, mamų, tetų skarelių parodą. Parodoje buvo iškabinta apie 200 skarelių, iš kurių kiekviena turi savo istoriją.

Pasak bendruomenės atstovų, buvo tikrai magiška diena, kai bendruomenės moterys, iškabinusios suneštas skareles, dalinosi prisiminimais, su kokia skarele ir kur eidavo mūsų pramotės, kurią skarelę labiausiai mėgo.

ruzgų skarelės

Šiaudinių skulptūrų simpoziumui – bendruomenių simpatijos

Tuo tarpu Žemės ūkio agentūros administruojamos Facebook grupės „Kaimui ir bendruomenei“ narių simpatijos atiteko Joniškio bendruomenės (Molėtų r.) organizuotam šiaudinių skulptūrų simpoziumui.

Kovo mėnesį Arino ežero paplūdimyje vykusio simpoziumo metu bendruomenės nariai, mokyklos moksleiviai kartu su profesionaliais menininkais rišo ir kūrė šiaudines skulptūras. Likusios po simpoziumo skulptūros, skirtos miestelio 470-osioms metinėms, puoš Joniškį iki pat rudens.

Joniškio simpoziumas

Žemės ūkio agentūra dėkoja bendruomenėms už vykdomus projektus, kurie puošia Lietuvos kaimus ir miestelius bei stiprina bendruomeniškumą.

 

ŽŪA informacija

Viršelyje: Šakynos bendruomenės projektas „Europos kaimynų dienos proga – ilgiausias stalas“

Dalintis
Verslas