Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Išsaugota vertinga pelkė

2024/02/27


Sunaikinimo vos išvengusi Juodymų pelkė nuo 2023 m. tapo 371,9 ha ploto valstybės saugomu telmologiniu draustiniu, o daliai pelkės suteiktas „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklo buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) statusas.

Ši vertinga Šiaurės Lietuvos regiono ir ypač Vakarų Aukštaičių plynaukštės šiaurinės dalies ekologiniam stabilumui aukštapelkės ekosistema plyti pačiame Lietuvos–Latvijos pasienyje, Rokiškio rajono šiaurinėje dalyje. Kartu su Latvijos teritorijoje esančia pelkės dalimi ir pas kaimynus plytinčiais miškais sudaro vientisą miškų ir pelkių kompleksą.

Jei dar prieš keletą metų pelkę planuota paversti durpynu, šiuo metu čia ir aplinkiniuose miškuose jau saugomos tokios gamtinės vertybės kaip lūšys, baltieji kiškiai, šermuonėliai, juodieji gandrai, mažieji ereliai rėksniai, vapsvaėdžiai, vištvanagiai, sketsakaliai, tetervinai, kurtiniai, žvirblinės pelėdos, pilkosios meletos, pelkiniai satyrai, tamsiosios šaškytės, šarvuotosios skėtės, įvairialapės usnys, inventorizuotos Europos Bendrijos svarbos natūralios gamtinės buveinės – 7110 Aktyvios aukštapelkės, 7120 Degradavusios aukštapelkės, 9010 Vakarų taiga, 91D0 Pelkiniai miškai.

Draustinio vakariniame pakraštyje auga įspūdingas medis gamtos paminklas – Kebelių gluosnis. Aukštapelkei žavesio ir įvairovės suteikia joje stūksančios trys nedidelės beveik apskritos formos miško salos. Salose medžiai kur kas didesni nei aplinkui esančioje pelkėje, o jų ir augalijos įvairovė – tarsi įprasto miško.

Juodymų pelkė priskirta Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijai. Šalies mokslininkų ir direkcijos specialistų ateityje šioje pelkėje laukia nemažai biologinės įvairovės tyrimų darbų, kad nustačius ir inventorizavus gamtines vertybes bei taikant reikalingas priemones, būtų užtikrinta jų apsauga.

Šiuo metu Juodymų pelkėje dar vyrauja tyla ir ramybė – sniego danga vietomis siekia ir blauzdų vidurį, o vandenį sukaustęs ledas dar ganėtinai tvirtas, tačiau jau jaučiami pavasario ženklai.

 

VSTT pagal Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos informaciją

Dalintis
2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Medžiotojų bilietai bus skaitmeniniai, reglamentuojamas naktinių taikiklių naudojimas

Aplinkos ministerija (AM) parengė Medžioklės taisyklių ir susijusių kitų teisės aktų pataisas, kuriose būtų atsisakyta šiuo metu galiojančių popierinių medžiotojų bilietų naudojimo, o juos pakeistų skaitmeniniai.
2024/04/23

Petro Auštrevičiaus veiklos Europos Parlamente ataskaita 2019-2024 m.

Detektyvų mėgėjams: mano 5-mečio darbų Europos Parlamente ataskaitoje sužinosite, kokiomis aplinkybėmis ir kieno paliepimu nebuvau įleistas į vieną svarbų skrydį iš Vilniaus. O taip pat, kodėl veto teisės atsisakymas keliose svarbiose ES po...
2024/04/23

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komi...
2024/04/23

Martynas Tyla. Sutvarkykime įstatymą, kad neliktų absurdiškų situacijų (papildyta Seimo pranešimu)

Šiuo metu LR Seime svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su galimybe mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 15 laipsnių, nepaisant to, kokiu būdu jie yra pagaminti. Priimti pakeit...
2024/04/23

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2024

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.
2024/04/23

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius.
2024/04/23

Reguliuojama pieno kaina. Kodėl ne?

Ūkininkai deda nemažai vilčių į Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo, vadinamąjį Pieno, įstatymą, kurio projektą Seimas paskyrė tobulinti Ekonomikos komitetui (EK). Iškelta mintis, kad pieno sek...
2024/04/23

Sužinokite, kiek institucijų dirba, kad rinkėjai gautų patikimą informaciją apie kandidatus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje viešai paskelbtus kandidatų į Respublikos Prezidentus duomenis analizuojantys rinkėjai ne visada susimąsto, kiek tarnybų ir institucijų dirba, kad pagrindinio Lietuvos rinkimų organizatoriaus ...