Gero nesitikėjo
Balandžio pradžioje Seimas nepatvirtino Žemės ūkio ministerijos parengto Pieno įstatymo projekto ir įpareigojo EK jį peržiūrėti bei patobulinti. „Aš ir Kupiškio r. Rudikų kaimo ūkininkė Sigita Stančikienė, melžianti apie 30 karvių, į EK, pakviestos aptarti Pieno įstatymo projektą ir padiskutuoti, vykome nusiteikusios pesimistiškai. Nesitikėjome išgirsti nieko gero. Galvojome, kad nesąmonė yra įpareigoti EK tobulinti Pieno įstatymo projektą. Bet, kai jį pateikė, krūtinę užliejo šviesos banga, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) pirmininkė Renata Vilimienė iš Migonių kaimo, Šimonių sen., Kupiškio r. – Mūsų asociacija įkurta 2018 m. Nuo to laiko mes, jos nariai, aktyviai siekėme, kad pieno supirkimo kaina būtų teisingesnė – ji būtų nustatoma pagal pieno pristatymo būdą, o ne pagal kiekį.“
Neliko kiekio kriterijaus
Dabar, pasak R. Vilimienės, pieno ūkių savininkai suskirstyti į grupes. Jei ūkininkas per dieną parduoda perdirbėjui arba kooperatyvui, uždarajai akcinei bendrovei iki 100 kg pieno, jo kaina yra apie 15 ct/kg. Jei parduoda nuo 100 kg iki 300 kg pieno, už jį gauna apie 17 ct/kg. Jei parduoda nuo 300 kg iki 500 kg pieno, jo kaina – apie 21 ct/kg. Pieno supirkimo kaina dar didėja, kai ūkininkas jo parduoda nuo 500 kg iki 1 t, nuo 1 t iki 2 t ir t. t. Tokį kainų skirtumą lemia priedų dydžiai. Dėl jų superkamo pieno kaina skiriasi iki 150 proc. Pavyzdžiui, vienas ūkininkas už 100 kg pieno, parduoto per dieną, gauna po 15 ct/kg, o kitam už parduoto 1 t pieno mokama po 30–35 ct/kg.
„Priedai nėra reglamentuoti, mokami už bet ką. Pieno supirkėjai jais manipuliuoja, apeidami įstatymą, draudžiantį žemyn aukštyn kilnoti supirkimo kainą“, – ŪP aiškino R. Vilimienė ir pasidžiaugė, kad dabartiniame Pieno įstatymo projekte neliko teisės už superkamą pieną mokėti atsižvelgiant į jo kiekį, yra reglamentuoti ir priedų dydžiai.
Lems pristatymo būdas
Pasak ŪP pašnekovės, šiame Pieno įstatymo projekte numatyta tai, ko visada siekė LVPŪA – kad pieno supirkimo kainą lemtų jo pristatymo būdas. Jei pienas nuvežamas iki supirkėjo vartų, jo kaina yra vienokia. Ji kitokia, jei pieną supirkėjas pasiima iš ūkininko šaldytuvo. Dar kitokia, jei pienas nuvežamas į supirkimo punktą. Nesvarbu, kiek pieno ūkininkai parduoda supirkėjui tuo pačiu pristatymo būdu, už jį reikia mokėti po tiek pat. Pavyzdžiui, jei vienas ūkininkas nuveža supirkėjui 5 kg, o kitas – 100 kg pieno, už jį privalu mokėti po tiek pat.
Pieno įstatymo projekte taip pat teigiama, kad, nepaisant to, koks yra pieno pristatymo būdas, priedas už jį negali būti didesnis nei 20 proc. Už šios nuostatos pažeidimą siūlomos baudos siekia 1–2 proc. nuo gamyklos apyvartos. Papildytame projekte bus nurodyti kriterijai, dėl kurių už superkamą pieną mokėtinas priedas.
Įstatymas skaudžiai vėluoja
Pieno įstatymo projekto aptarime dalyvavo, pasiūlymus teikė ir kitų žemdirbių organizacijų, taip pat pieną superkančių žemės ūkio kooperatyvų (ŽŪK) vadovai, pieno perdirbėjų atstovai, žemės ūkio viceministrai. Visi dalyviai po savaitės vėl susitiks EK aptarti patikslinto Pieno įstatymo projekto.
„Nė vienoje ES valstybėje nėra pieno gamintojų grupių, kaip Lietuvoje. Ten pieno supirkimo kaina nepriklauso nuo jo kiekio. Nuo 2015 m., kai mūsų šalyje įteisino tokias grupes, ir nyksta smulkieji ūkiai. Būčiau laiminga, jei Seimas patvirtintų Pieno įstatymą tokį, koks yra projekte, – skelbiantį, kad pieno supirkimo kaina nustatoma pagal jo pristatymo būdą ir ribojamas priedo dydis. Toks Pieno įstatymas atitiktų jo tikslą – apgintų smulkiuosius ir vidutinius pieno gamintojus“, – vylėsi R. Vilimienė ir apgailestavo, kad kai kurie pieno ūkių savininkai nepasidžiaugs naujuoju Pieno įstatymu, mat laukia liepos 1 d., kai, gavę išmokas už pienines karves, galės jas parduoti.
Pasak LVPŪA vadovės, yra daug tarpininkų, lenkams parduodančių Lietuvos ūkių karves. Jai vienas vyras, lenkams parduodantis šienainio ritinius, prasitarė pažįstąs tarpininką, kuris su 30 Lietuvos ūkininkų jau sutarė po liepos 1 d. nupirkti ir į Lenkiją išvežti jų karves su visu prieaugliu.
R. Vilimienė teigė esanti dėkinga EK pirmininkui Kaziui Starkevičiui už tai, kad jis, balandžio viduryje dalyvaudamas Kupiškyje vykusiame Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) išplėstiniame posėdyje ir apsilankęs pieno ūkiuose, gilinosi į jų rūpesčius.
Didžiausia problema lieka
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Seimo EK ir Renatos VILIMIENĖS nuotraukos
Viršelio nuotr.: Seimo EK aptariamas Pieno įstatymo projektas.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.