Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė 

Įstatymo projekte į prekybininkų apetitą dar nesikėsinama

2024/06/14


Seimo Ekonomikos komitete (EK) buvo aptartas patobulintas naujojo Ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo (vadinamojo Pieno įstatymo) projektas. Jis nudžiugino aptarime dalyvavusius smulkiųjų ir vidutinių pieno ūkių savininkus. Vis dėlto kai kurie dalyviai nusivylė projektu, mat, jam virtus įstatymu, viena problema, kurią siekiama juo spręsti, virstų kita.

Gero nesitikėjo

Balandžio pradžioje Seimas nepatvirtino Žemės ūkio ministerijos parengto Pieno įstatymo projekto ir įpareigojo EK jį peržiūrėti bei patobulinti. „Aš ir Kupiškio r. Rudikų kaimo ūkininkė Sigita Stančikienė, melžianti apie 30 karvių, į EK, pakviestos aptarti Pieno įstatymo projektą ir padiskutuoti, vykome nusiteikusios pesimistiškai. Nesitikėjome išgirsti nieko gero. Galvojome, kad nesąmonė yra įpareigoti EK tobulinti Pieno įstatymo projektą. Bet, kai jį pateikė, krūtinę užliejo šviesos banga, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) pirmininkė Renata Vilimienė iš Migonių kaimo, Šimonių sen., Kupiškio r. – Mūsų asociacija įkurta 2018 m. Nuo to laiko mes, jos nariai, aktyviai siekėme, kad pieno supirkimo kaina būtų teisingesnė – ji būtų nustatoma pagal pieno pristatymo būdą, o ne pagal kiekį.“

Neliko kiekio kriterijaus

Dabar, pasak R. Vilimienės, pieno ūkių savininkai suskirstyti į grupes. Jei ūkininkas per dieną parduoda perdirbėjui arba kooperatyvui, uždarajai akcinei bendrovei iki 100 kg pieno, jo kaina yra apie 15 ct/kg. Jei parduoda nuo 100 kg iki 300 kg pieno, už jį gauna apie 17 ct/kg. Jei parduoda nuo 300 kg iki 500 kg  pieno, jo kaina – apie 21 ct/kg. Pieno supirkimo kaina dar didėja, kai ūkininkas jo parduoda nuo 500 kg iki 1 t, nuo 1 t iki 2 t ir t. t. Tokį kainų skirtumą lemia priedų dydžiai. Dėl jų superkamo pieno kaina skiriasi iki 150 proc. Pavyzdžiui, vienas ūkininkas už 100 kg pieno, parduoto per dieną, gauna po 15 ct/kg, o kitam už parduoto 1 t pieno mokama po 30–35 ct/kg.

„Priedai nėra reglamentuoti, mokami už bet ką. Pieno supirkėjai jais manipuliuoja, apeidami įstatymą, draudžiantį žemyn aukštyn kilnoti supirkimo kainą“, – ŪP aiškino R. Vilimienė ir pasidžiaugė, kad dabartiniame Pieno įstatymo projekte neliko teisės už superkamą pieną mokėti atsižvelgiant į jo kiekį, yra reglamentuoti ir priedų dydžiai.

Renara Vilimienė
LVPŪA pirmininkė Renata Vilimienė – aktyvi kovotoja dėl teisingų pieno supirkimo kainų. Praėjusią gegužę jų reikalavo ir Briuselyje.

Lems pristatymo būdas

Pasak ŪP pašnekovės, šiame Pieno įstatymo projekte numatyta tai, ko visada siekė LVPŪA – kad pieno supirkimo kainą lemtų jo pristatymo būdas. Jei pienas nuvežamas iki supirkėjo vartų, jo kaina yra vienokia. Ji kitokia, jei pieną supirkėjas pasiima iš ūkininko šaldytuvo. Dar kitokia, jei pienas nuvežamas į supirkimo punktą. Nesvarbu, kiek pieno ūkininkai parduoda supirkėjui tuo pačiu pristatymo būdu, už jį reikia mokėti po tiek pat. Pavyzdžiui, jei vienas ūkininkas nuveža supirkėjui 5 kg, o kitas – 100 kg pieno, už jį privalu mokėti po tiek pat.

Pieno įstatymo projekte taip pat teigiama, kad, nepaisant to, koks yra pieno pristatymo būdas, priedas už jį negali būti didesnis nei 20 proc. Už šios nuostatos pažeidimą siūlomos baudos siekia 1–2 proc. nuo gamyklos apyvartos. Papildytame projekte bus nurodyti kriterijai, dėl kurių už superkamą pieną mokėtinas priedas.

Įstatymas skaudžiai vėluoja

Pieno įstatymo projekto aptarime dalyvavo, pasiūlymus teikė ir kitų žemdirbių organizacijų, taip pat pieną superkančių žemės ūkio kooperatyvų (ŽŪK) vadovai, pieno perdirbėjų atstovai, žemės ūkio viceministrai. Visi dalyviai po savaitės vėl susitiks EK aptarti patikslinto Pieno įstatymo projekto.

„Nė vienoje ES valstybėje nėra pieno gamintojų grupių, kaip Lietuvoje. Ten pieno supirkimo kaina nepriklauso nuo jo kiekio. Nuo 2015 m., kai mūsų šalyje įteisino tokias grupes, ir nyksta smulkieji ūkiai. Būčiau laiminga, jei Seimas patvirtintų Pieno įstatymą tokį, koks yra projekte, – skelbiantį, kad pieno supirkimo kaina nustatoma pagal jo pristatymo būdą ir ribojamas priedo dydis. Toks Pieno įstatymas atitiktų jo tikslą – apgintų smulkiuosius ir vidutinius pieno gamintojus“, – vylėsi R. Vilimienė ir apgailestavo, kad kai kurie pieno ūkių savininkai nepasidžiaugs naujuoju Pieno įstatymu, mat laukia liepos 1 d., kai, gavę išmokas už pienines karves, galės jas parduoti. 

Pasak LVPŪA vadovės, yra daug tarpininkų, lenkams parduodančių Lietuvos ūkių karves. Jai vienas vyras, lenkams parduodantis šienainio ritinius, prasitarė pažįstąs tarpininką, kuris su 30 Lietuvos ūkininkų jau sutarė po liepos 1 d. nupirkti ir į Lenkiją išvežti jų karves su visu prieaugliu. 

R. Vilimienė teigė esanti dėkinga EK pirmininkui Kaziui Starkevičiui už tai, kad jis, balandžio viduryje dalyvaudamas Kupiškyje vykusiame Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) išplėstiniame posėdyje ir apsilankęs pieno ūkiuose, gilinosi į jų rūpesčius.

Didžiausia problema lieka

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Seimo EK ir Renatos VILIMIENĖS nuotraukos

Viršelio nuotr.: Seimo EK aptariamas Pieno įstatymo projektas.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Žvėrys mieste

Meškos pasilakstymas Vilniaus gatvėse sukėlė nemažą šurmulį ir įplieskė plačias diskusijas visose žiniasklaidos priemonėse. Žinoma, Lietuvai tai buvo neeilinis įvykis, turint galvoje, kad tik pastaraisiais metais gauruotosios vis daž...
2025/07/19

Nuo darbo „Michelin“ restoranuose iki gelbstinčių gyvybes projektų

Darbas geriausiuose, net į „Michelin“ gidą įtrauktuose restoranuose, galimybė prisidėti prie vitaminų, skirtų besivystančioms šalims, formulių tobulinimo, naujų maisto produktų kūrimas – tik keletas tarptautinės produktų r...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.
2025/07/19

Garbanoti persikų lapai signalizuoja pavojingą ligą

Pavasarį sprogstant persikų lapams galima pastebėti, kad jauni lapeliai garbanojasi, keičia spalvą, sustorėja, formuojasi pūslės. Tai – tafrinozė. Ši liga gali pažeisti ir besiformuojančius vaisius, o pats kaulavaisis kitais metais ne...
2025/07/19

NMA: svarbu nuo plėšrūnų siekiantiems apsisaugoti ūkininkams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ pla...
2025/07/19

„S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio 92-osios metinės: lenkų pagarba mūsų herojams – lyg saviems didvyriams“

Lietuvai minint Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą sukaktį, ypatingą pagarbą šiam istoriniam įvykiui kasmet atiduoda ir Lenkijos visuomenė. Lakūnų žūties vietoje Pščelniko miške surengtas tradicija tapęs atm...
2025/07/18

Nei bėgti, nei rėkti. Daržovių auginimo lietuviški ypatumai

Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas, pasidžiaugęs, kad viskas, ko reikia mūsų organizmui, užauga Lietuvoje, teigė: „Visos ligos – nuo nervų, nuraminti juos gali padėti tik daržovės.&ldq...