Ashburn +15,5 °C Rūkas
Pirmadienis, 20 Geg 2024
Ashburn +15,5 °C Rūkas
Pirmadienis, 20 Geg 2024

Ištiesė pagalbos ranką ukrainiečiams

2022/05/21

 Šiauliuose neseniai įregistruotas ukrainiečių integracijos centras „Malva“. Jis įsikūrė Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos patalpose P. Višinskio g. 25. Kasdien čia įvairiais reikalais užsuka apie pusšimtį lankytojų.

karas, ukrainieciu centras, pagalba ukrainai Centro sekretorė M. Adamovič (kairėje) padeda užpildyti dokumentus.

Simboliu pasirinko gėlės žiedą

Savo simboliu ukrainiečių integracijos centras pasirinko malvos (dedešvos) gėlės žiedą. Pasak centro direktoriaus, Sergejaus Achmetovo,  užaugusio totoriaus ir lietuvės šeimoje, malvos žiedas turi magišką galią, mat tuos žiedelius kaip apsaugą ant galvos nešioja nykštukai, be to, žodis „malva“ turi ir kitą prasmę – tai malda, padėka aukštosioms jėgoms už suteiktą pagalbą.

Naujai įkurto ukrainiečių integracijos centro vadovui talkina jo pavaduotoja Regyna? Stulginskienė, kuri net 17 metų yra gyvenusi Ukrainoje, Kryme. Sekretorė – iš karo baisumų siaubiamos Ukrainos pabėgusi inteligentiška ir nuolat besišypsanti Marija Adamovič.

ukraina Ukrainietė A. Baniulienė rašo eilėraščius, piešia, moko pabėgėles siūti.

Įleido šaknis Šiauliuose

Viena iš keturių integracijos centro steigėjų – ukrainietė Ala Baniulienė, užaugusi prie Poltavos. Ji su vyru Dariumi gyvena Šiauliuose, dirba siuvėja UAB „Porolonas“. Šioje bendrovėje jau dirba apie 40 ukrainiečių. Ala  moteris moko siūti, negaili patarimų.  Ukrainiečių integracijos centro direktorius Alą vadina idėjų generatore, ji yra atsakinga už kultūrinę veiklą, ryšius su kitomis Šiaulių miesto draugijomis. Ala kalba ukrainiečių, lietuvių, rusų kalbomis, rašo eilėraščius, piešia  paveikslus, kuriuos eksponuoja ukrainiečių integracijos centre. Ji buvo surengusi savo kūrybos parodas Šiauliuose, Latvijoje, Estijoje.

Padeda kuo galėdami

Sergejus teigė, kad jie kasdien sulaukia pusšimčio klientų. Kaip galėdami padeda karo pabėgėliams iš Ukrainos. Dauguma jų – moterys su mažamečiais ir mokyklinio amžiaus vaikais. Jų vyrai kovoja už Ukrainos laisvę.

Darnus „Malvos“ kolektyvas sprendžia daugybę klausimų: renka ir dalija labdarą, tariasi dėl ukrainiečių apgyvendinimo, renka informaciją ir kalbasi su potencialiais darbdaviais dėl įdarbinimo, ieško laisvų vietų mokyklose ar darželiuose. Netyla čia triūsiančių savanorių ir centro vadovų telefonai. Surinktą labdarą sėkmingai perdavė Maksimovičių kaimo, esančio netoli Kijevo, atstovui Pavelui. Dabar ruošia antrą didelę labdaros siuntą šitam kaimui.

Centro direktorius S. Achmetovas ir jo pavaduotoja R. Stulginskienė sveikino Kirilą iš Charkivo gimtadienio proga.

Talkina vertėjas ir teisininkas

Savanorė R. Jankūnaitė ukrainiečių vaikams rengia šventes.

Lankantis centre, atėjo didelis būrys jaunų moterų. Sekretorė Marija į kompiuterį surašė jų duomenis,  savanoriai padėjo užpildyti reikalingas anketas ir kitus dokumentus. Paskui karo pabėgėlės bendravo su integracijos centro vadovu. Jis buvo visiems labai atidus ir mandagus, kiekvieną nuoširdžiai  išklausė.

Centro direktorius nuolat tariasi su miesto savivaldybės vadovais, kartu ieško galimybių, kaip padėti ukrainiečiams. Integracijos centrui talkina teisininkas, dokumentus nemokamai verčia kvalifikuoti vertėjai.

Dauguma ukrainiečių yra apgyvendinti bendrabučiuose, kitus gyventi į savo būstus priėmė šiauliškiai. Jaunesni moksleiviai mokosi mokyklose, vyresnieji moksleiviai mokosi nuotoliniu būdu.

Įsitraukia į miesto gyvenimą

Savanorė Rūta Jankūnaitė pasakojo, kad į „Malvos“ veiklą įtraukė nemažai savo pažįstamų. Visi padeda, kiek tik gali. Laiku ištiesta realios pagalbos ranka yra kur kas svarbiau už patetiškas kalbas.

Integracijos centras stengiasi, kad karo pabėgėliai iš Ukrainos kuo greičiau įsilietų į miesto gyvenimą, susipažintų su šiauliečiais, bendrautų su įvairių tautų žmonėmis. Visi liko patenkinti gražia švente „Tautų piknikas“. Renginys vyko Ch. Frenkelio vilos parke, susirinkusieji vaišinosi suneštomis vaišėmis, ukrainietės išvirė barščių, virtinukų.

Vaikams – išskirtinis dėmesys

Kartu su savanore Rūta einame į pabėgėlių vaikams skirtą patalpą. Čia vaikai sveikinami gimtadienio proga, gali žaisti, vieni su kitais bendrauti. Rūta organizuoja vaikams šventes, stengiasi juos pradžiuginti. Centro direktorius dėkojo visiems geros valios žmonėms, verslininkams, politikams, savanoriams, kurie padeda ukrainiečiams, yra draugiški ir jautrūs kito skausmui. Sergejus prasitarė, kad bus sukurtas filmas apie sudėtingą ukrainiečių moterų kelionę į Lietuvą.

 

Autorės nuotraukos

2022.05.21

ŪP korespondentė - Aldona SIREIKIENĖ

Susijusios temos - skaitykite: Ukraina;  karas Ukrainoje; 

Dalintis
2024/05/20

Penkiems asmenims – nauji įtarimai dėl savivaldybių tarybų narių lėšų naudojimo

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti, pareikšti įtarimai Jonavo...
2024/05/20

Į Žaslių ežerą išleisti 7 tūkstančiai europinių ungurių – šiemet jų bus išleistas visas milijonas

Į Žaslių ežerą Kaišiadorių rajone išleisti 7 tūkstančiai europinių ungurių jauniklių. Iš viso šiemet į 63 šalies vandens telkinius planuojama išleisti daugiau kaip 1 mln. pavasarį į Lietuvą atsivežtų ir Žu...
2024/05/20

Gitano Nausėdos rinkimų triukas ar realūs planai?

Prieš mėnesį Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje su žemdirbių organizacijų lyderiais susitikęs kandidatuojantis antrai prezidento kadencijai Gitanas Nausėda pareiškė, kad jeigu jam rinkimai pasibaigs sėkmingai, Kęstu...
2024/05/20

Priminė kompensuojamas medicinos pagalbos priemones žaizdų priežiūrai ir prevencijai

Esant žaizdų po onkologinių ligų gydymo, trofinių opų, pragulų, stomos ir kitais panašiais atvejais žmonėms prireikia tam tikrų medicinos pagalbos priemonių odai ar žaizdoms prižiūrėti ir gydyti. Ligonių kasos primena, kad šios priem...
2024/05/20

Aptikus grubius higienos pažeidimus – sustabdyta duonos kepyklėlės veikla Kelmės rajone

Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Šiaulių apygardos priežiūros skyrius atliko planinį patikrinimą duonos kepyklėlėje, esančioje Kelmės rajone. Patikrinimo metu nustatyti grubūs higienos, maisto laikymo są...
2024/05/20

Ekologiško viešojo maitinimo statistikos kreivė ėmė kilti aukštyn

Lietuvoje prieš trejus buvo sukurta nauja, moderni, sėkminga užsienio šalių patirtimi paremta ir nesudėtingai įdiegiama bei administruojama ekologiškų viešojo maitinimo įstaigų sertifikavimosi sistema. Jos principas &nd...
2024/05/20

Savaitgalį vienas po kito liepsnojo gyvenamieji namai, daug darbo turėjo ir ugniagesiai narai

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 94 gaisrų ir atliko 119 gelbėjimo darbų. Viename iš gaisrų buvo traumuoti du žmonės.
2024/05/20

Statomame didžiausiame Europoje karvių fermų komplekse – ypatingas dėmesys gyvulių gerovei ir sveikatai

„Agrokoncerno“ įmonių grupė pradėjo unikalaus, Europoje analogų neturinčio karvių komplekso statybas. Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, 53 hektarų sklype iškils keturios karvidės, kuriose iš viso bus laikoma 4 tūk...
2024/05/20

Nelegaliai prekybai AAP ateina sunkūs laikai – gali grėsti net baudžiamoji atsakomybė

Nuo šiandien, gegužės 20-osios, visoje Europos Sąjungoje (ES) įsigalioja nauja direktyva, kuria siekiama veiksmingiau kovoti su aplinkosaugos pažeidimais – už dalį jų grės baudžiamoji atsakomybė. Ši direktyva, kurios reikalavim...