Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

J. Bidenas Varšuvoje susirinkusiai miniai pasakė emocingą kalbą: „Ukraina vis dar laisva“

2023/02/22


JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) antradienio vakarą Lenkijos sostinėje Varšuvoje pasakė emocingą kalbą, kurioje išskyrė amerikiečių pasiryžimą ginti „laisvę“ ir net 10 kartų paminėjo Rusijos prezidento Vladimiro Putino vardą.

J. Bidenas teigė, kad praėjus beveik metams nuo karo pradžios turime nemažai atsakymų: jei buvo abejojančių Vakarų vieningumu, tokios prognozės neišsipildė. Pasaulis liko susivienijęs ir stiprus, ginantis demokratiją, kuri, anot jo, ne susilpnėjo, o tapo dar stipresnė.

„Metai, kai pradėjo kristi bombos, į Ukrainą įvažiavo Rusijos tankai. Ukraina vis dar yra nepriklausoma ir laisva. Nuo Chersono iki Kyjivo žemė susigrąžinta, – sakė jis prie Varšuvos karališkosios pilies susirinkusiai miniai. – Kyjivas išlieka stiprus, Kyjivas išlieka išdidus, išlieka aukštas ir, svarbiausia, išlieka laisvas.“

Jis taip pat pabrėžė, kad V. Putino karas prieš Ukrainą yra išbandymas visoms demokratinėms šalims.

„Kai Rusija įsiveržė, buvo išbandyta ne tik Ukraina. Visas pasaulis patyrė amžių išbandymą. Buvo išbandoma Europa. Buvo išbandoma Amerika. Buvo išbandoma NATO. Buvo išbandomos visos demokratijos“, – sakė JAV lyderis.

Pasak jo, Rusijos prezidentas manė, jog yra „kietas“, bet tada susidūrė su „geležine Amerikos valia“.

„Jis manė, kad tokie autokratai, kaip jis pats, yra kieti, o demokratijos lyderiai – minkšti, o tada jis susidūrė su geležine Amerikos ir viso pasaulio tautų, kurios nesutiko su baimės valdomu pasauliu, valia“, – sakė J. Bidenas prieš pirmąsias Maskvos invazijos į Ukrainą metines.

„Žudikišką puolimą“ pradėjęs V. Putinas „klydo“ manydamas, jog palauš Vakarų vienybę, kalbėjo JAV prezidentas.

„Prezidento Putino bailus žemės ir valdžios troškimas žlugs, o ukrainiečių meilė savo šaliai nugalės, – sakė jis. – Ukraina niekada nebus pergalė Rusijai.“

„Ukrainos žmonės yra pernelyg drąsūs. Amerika, Europa, tautų koalicija nuo Atlanto iki Ramiojo vandenyno – mes buvome pernelyg vieningi. Demokratija buvo per stipri. Vietoj lengvos pergalės, kurią jis įsivaizdavo ir prognozavo, Putinas liko su sudegusiais tankais ir sutriuškintomis Rusijos pajėgomis“, – toliau kalbėjo J. Bidenas.

Jis pridūrė, kad V. Putino karas paskatino Suomiją ir Švediją pradėti stojimo į NATO procesą.

„Jis manė, kad NATO suskils ir susiskaldys. Vietoj to NATO yra vieningesnė ir labiau suvienyta nei bet kada anksčiau. Jis manė, kad gali paversti ginklu energetiką, palaužti Europos ryžtą, o vietoj to mes dirbame, kad panaikintume Europos priklausomybę nuo Rusijos iškastinio kuro“, – sakė J. Bidenas.

Parama „nesvyruos“

JAV lyderis teigė, kad sąjungininkai tvirtai stovi prieš Rusijos agresiją, o parama kariaujančiai Ukrainai „nesvyruos“. Be to, toliau bus „reikalaujama atsakomybės iš tų, kurie atsakingi už šį karą“.

„Neturėtų būti jokių abejonių: mūsų parama Ukrainai nesvyruos, NATO nebus susiskaldžiusi ir mes nepavargsime“, – teigė J. Bidenas.

Jis pridūrė, kad šiame kare ant kortos pastatyta laisvė.

„Šiandien vėl matome tai, ką Lenkijos ir visos Europos žmonės matė ištisus dešimtmečius: autokratų apetito negalima malšinti – jam reikia pasipriešinti. Autokratai supranta tik vieną žodį: ne. Ne, ne. Ne, tu neužimsi mano šalies. Ne, tu neatimsi mano laisvės. Ne, tu neatimsi mano ateities“, – sakė J. Bidenas.

Baltųjų rūmų šeimininkas prisiminė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio vizitą Vašingtone ir jo žodžius apie visų mūsų – ne tik ukrainiečių – vaikus ir anūkus bei bandymą pavogti jų ateitį.

„Laisvi žmonės atsisako gyventi beviltiškumo pasaulyje ir žinote, šie metai buvo nepaprasti visomis prasmėmis, – sakė J. Bidenas. – Nepaprastas Rusijos pajėgų ir samdinių brutalumas. Jie be jokios gėdos ar sąžinės graužaties vykdė žiaurumus, nusikaltimus žmoniškumui.“

„Niekas, niekas negali atitraukti akių nuo Rusijos vykdomų žiaurumų. Tai pasibjaurėtina. Tai pasibjaurėtina. Tačiau išskirtinė buvo ir Ukrainos žmonių bei pasaulio reakcija“, – teigė jis.

Nesiekia pulti

J. Bidenas paneigė V. Putino teiginius, sakydamas, kad Vakarai neplanuoja pulti Rusijos.

Pasak jo, „Vakarai neketina pulti Rusijos, kaip šiandien sakė Putinas. Milijonai Rusijos piliečių, kurie tik nori taikiai gyventi su savo kaimynais, nėra priešai.“

„Šį vakarą dar kartą kreipiuosi į Rusijos žmones. Jungtinės Valstijos ir Europos tautos nesiekia kontroliuoti ar sunaikinti Rusijos. Vakarai nerengė sąmokslo užpulti Rusiją, kaip šiandien sakė Putinas“, – sakė J. Bidenas.

Jis pridūrė: „Šis karas niekada nebuvo būtinybė. Tai tragedija. Prezidentas Putinas pasirinko šį karą.“

Svečias iš Vašingtono pakartojo, kad Ukraina yra priversta gintis tol, kol V. Putinas tęsia savo karą, o tuo metu jis pats gali nutraukti puolimą ir užbaigti karą, kada panorėjęs.

Ateinantys mėnesiai ukrainiečiams bus sunkūs, sakė JAV prezidentas, bet pridūrė, kad „turime kuo didžiuotis“ bei ragino sąjungininkus būti „sąžiningus ir įžvalgius žvelgiant į ateinančius metus“.

Anot jo, kova už laisvę visada bus sunki, bet kartu „visada svarbi“.

„Ukrainai toliau ginantis nuo Rusijos puolimo ir pradedant kontrpuolimą, jos laukia labai sunkios dienos. Pergalės ir tragedijos“, – sakė jis.

NATO viršūnių susitikimas

J. Bidenas savo kalboje taip pat paskelbė, kad Jungtinės Valstijos rengs kitų metų NATO viršūnių susitikimą.

„Kitais metais priimsiu visas NATO nares į mūsų 2024 metų viršūnių susitikimą Jungtinėse Valstijose. Kartu švęsime stipriausio pasaulio istorijoje gynybinio aljanso NATO 75-ąsias metines“, – sakė jis.

JAV vadovas pakartojo, kad JAV remia NATO ir 5 straipsnį – grupės pagrindinį principą, pagal kurį vienos narės užpuolimas yra visų narių užpuolimas.

„Neabejokite: Jungtinių Valstijų įsipareigojimas mūsų aljansui ir 5 straipsniui yra tvirtas it uola. Tai žino kiekviena NATO narė, tai žino ir Rusija: puolimas prieš vieną yra puolimas prieš visus. Tai šventa priesaika“, – sakė jis.

Padėka Lenkijos žmonėms

J. Bidenas itin gyrė Lenkijos ir lenkų pastangas priimti ukrainiečių pabėgėlius. Jis pabrėžė, kad Lenkijos žmonės istoriškai puikiai žino, ką reiškia solidarumas.

„Esame kartu su milijonais šio karo pabėgėlių, kurie rado prieglobstį Europoje ir Jungtinėse Valstijose, ypač čia, Lenkijoje“, – sakė jis .

„Lenkijos įmonės, pilietinė visuomenė, kultūriniai lyderiai, įskaitant Lenkijos pirmąją ponią – kuri šį vakarą yra čia – vadovaujasi širdimi ir ryžtu, parodydami visa, kas gera žmogaus dvasioje“, – kalbėjo JAV vadovas.

Jis prisiminė praėjusiais metais įvykusį savo vizitą į Lenkiją susitikti su pabėgėliais ir sakė, kad niekada jo nepamirš.

„Matyti jų veidus, išsekusius ir išsigandusius, laikančius savo vaikus taip arti savęs, nerimaujančius, kad jie galbūt niekada daugiau nepamatys savo tėvų, vyrų, brolių ar seserų. Tą tamsiausią jų gyvenimo akimirką jūs, Lenkijos žmonės, suteikėte jiems saugumą ir šviesą. Jūs juos apkabinote, tiesiogine to žodžio prasme apkabinote“, – tęsė J. Bidenas.

„Ačiū, ačiū, ačiū, Lenkija, už viską, ką darote. Telaimina jus visus Dievas“, – kalbą užbaigė jis.

Iš karto po jos prie JAV prezidento priėjo daugybė vaikų su Ukrainos ir JAV vėliavėlėmis. Visi kartu pasidarė bendrą nuotrauką.

 

Ignas Ramanauskas

BNS

REUTERS-Scanpix nuotr.

Dalintis

2023/04/01

Bronis Ropė: „Valdžia negirdi ūkininkų, kuriuos užklupo pieno krizė“

Pieno supirkimo kainos krenta rekordiškai – šių metų sausio mėnesį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina buvo net 12 proc. mažesnė palyginus su praėjusiu mėnesiu ir sudarė 443,75 eurų sumą už toną. Sausio ir kovo mėnesiais ...
2023/04/01

Interaktyvus žemėlapis padės teisingai deklaruoti žemę

Valstybės įmonė Žemės ūkio duomenų centras parengė interaktyvųjį žemėlapį, kuriame galima peržiūrėti preliminarias erdvinių duomenų sluoksnių. Pagal juos bus tikrinama ūkininkų atitiktis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...
2023/04/01

Traukiasi dar vienas nepriklausomas elektros tiekėjas

Penktadienį BNS, remdamasis LRT naujienų portalu, paskelbė, kad „Birštono elektra“ nuo gegužės 1-osios nutraukia elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą.
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...