Ashburn +28,1 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 11 Rgs 2024
Ashburn +28,1 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 11 Rgs 2024

Japoninis kopūstas: auga ne tik žemėje ir vandenyje

2023/05/03


Retenybių mėgėjams metas atkreipti dėmesį į japoninius kopūstus, išvaizda primenančius gražgarstes, o skoniu – kopūstus ar garstyčias. Vilniaus rajono Gudelių kaime šios daržovės auginamos šeimos ūkyje. Kalbinome šio ūkio atstovę Juliją JUOZAPAVIČIENĘ.

Vos juntamas pipirinis skonis

Japoninis kopūstas – toks lietuviškas šio augalo pavadinimas, tad japonišku žodžiu „mizuna“ jo vadinti nederėtų. Dr. Zigmanto Gudžinsko, Gamtos tyrimų centro mokslininko, duomenimis, tai paprastojo bastučio japoninis porūšis – Bastutinių šeimos daržovinis kultūrinis augalas (Brassica subsp. nipposinica).

O štai skonį žmonės jaučia skirtingai. Augintoja J. Juozapavičienė jį apibūdina taip: „Kai kas sako, kad augalas kiek aitrokas, bet mes kol kas to nepastebėjome. Skonis nėra labai ryškus, lapeliai gana dideli, sultingi, kuo augalas didesnis ir labiau subrendęs, tuo aiškiau gali atsiskleisti šiek tiek pipirinis poskonis.“

Pašnekovės šeimoje šie augalai naudojami salotoms, troškiniuose. Juos galima ruošti ir garuose, tik, jeigu renkatės termiškai apdoroti, reikėtų tai daryti neilgai. Japonijoje šie kopūstai neretai marinuojami druskos tirpale.

Julija Juozapavičienė

„Naudodami japoninį kopūstą, būtinai atidžiai nuplaukite, kad pašalintumėte nešvarumus, – patarė Julija. – Jei nenaudojate iš karto, laikykite šaldytuve, plastikiniame maišelyje su drėgnu popieriniu rankšluosčiu, kad lapeliai išliktų švieži. Ši daržovė gležna ir greitai suvysta, todėl nuskynus suvalgyti reikėtų per kelias dienas.“

Maistinga daržo puošmena

Augalas yra gana didelis, užaugina net iki kelių šimtų lapelių, tinka ne tik valgyti, bet ir kaip puošmena gėlyne. Užauga iki 30–40 cm aukščio. Lapeliai ryškiai žali, blizgūs, karpyti, su baltais koteliais, augalas labai vešlus.

Japoninius kopūstus vieną nuo kito patartina sodinti paliekant bent 10 cm tarpus, kadangi jie užauga tikrai nemaži. O auga gana greitai ir lengvai, mėgsta drėgmę – kuo daugiau vandens tenka, tuo sultingesni lapai.

Šis augalas gana atsparus kenkėjams ir ligoms. Daržininkams tai mažai priežiūros reikalaujanti kultūra.

Įdomus faktas – 2019 m. japoninis kopūstas buvo sėkmingai auginamas Tarptautinėje kosminėje stotyje.

J. Juozapavičienė japoninius kopūstus siūlo auginti pavasario arba rudens derliui: „Jie auga ir vasarą, bet tuo laikotarpiu gali greičiau pradėti žydėti ir kiek labiau sumedėti“. Auginti labai vėsiu laiku geriausia šiltnamyje, kiek atšilus orams – lauke.

Ten, kur auga vandenyje

Gimtoji japoninių kopūstų šalis yra Japonija. Kai kuriuose jos regionuose jie vadinami nacionalinio paveldo daržove.

Keistoka yra tai, kad japonų kalboje „mizuna“ reiškia vandens žalumynus. Ir štai kodėl taip pavadinta: pašnekovės žiniomis, ten jie auginami užlietuose laukuose, kuriuose puikiai jaučiasi.

Japoninis kopūstas turtingas vitaminų A, C ir K, foliatų ir geležies. Taip pat jie yra B komplekso vitaminų ir pagrindinių mineralų kalcio, magnio, mangano, kalio, cinko, seleno šaltinis.

„Apibendrinant galima pasakyti, kad japoninis kopūstas yra universali ir maistinga lapinė žaluma, kurią verta ir patiems patyrinėti, jei to dar nepadarėte, – atkreipė dėmesį Julija. – Nesvarbu, ar esate namų sodininkas, daržininkas, ar tiesiog norite papildyti savo mitybą, japoninis kopūstas – puikus pasirinkimas, praturtinantis unikaliu skoniu ir įvairia nauda sveikatai.“

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Julijos Juozapavičienės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Politika