Ashburn +10,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +10,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024

Jau pasirūpinome augalais, nepamirškime ir sparnuotųjų draugų

2022/12/14


Storas sniego patalas apklojo namų stogus, žemę, medžių šakas – akiai gražu ir augalams šilčiau. Tačiau Lietuvoje žiemoti likusiems paukščiams baltasis paklotas trukdo susirasti maisto. Uteniškė gėlių kolekcininkė Janina Stonienė, kasmet pasirūpinanti sodo draugais, pastebi, kad sparnuočiai ne visada pajėgūs iškęsti žiemos speigus, gausias sniego pusnis ir išgyventi iki pavasario.

Rūta ANTANAITIENĖ


Lesyklėlės su lesalu

„Kai žiemą atskrenda spalvingu rūbu pasipuošę paukščiai, greitais, lengvais viražais nusileisdami ar vėl pakildami nuo šakos ant šakos, smagiu čirškėjimu atgaivina sodą, atneša geros energijos, – pasakoja sodybos šeimininkė, mėgstanti stebėti sparnuočius. – Šie talkininkai vasarą padeda naikinti kenkėjus, todėl neturi būti pamiršti sunkiu jiems metu. Juos stingdo šaltis, o lesalą laukuose ir soduose apsninga, jis sušąla. Paruoškime paukšteliams lesyklėles ir lesinkime visą žiemą. Už tai jie atsilygins pavasarį linksmindami savo trelėmis.”

J. Stonienės teigimu, zyles, sniegenas, žvirblius ir kitus mažuosius paukštelius nuo bado visuomet gelbės nedidelės, bet tik jiems skirtos lesyklėlės. Jos neturi būti sudėtingos konstrukcijos ir brangios. Jau pagamintą lesyklėlę galima įsigyti parduotuvėse. Kūrybingesnieji lesyklą gali sumeistrauti ir patys. Moteris pataria įrengti jas taip, kad į vidų nepatektų didieji paukščiai: varnos, kuosos, kovarniai ir balandžiai. Geriausios yra iš trijų pusių įstiklintos lesyklėlės, tada paukšteliams nereikia tamsoje ieškoti maisto.

Šąlant mažuosius sparnuočius palesinkite nesūriais lašinukais arba jautienos taukais.

Drėgnas lesalas kenkia paukščiams, tad stogelis maistą apsaugos nuo kritulių. Jis turi būti platus, kad pro atvirą lesyklėlės pusę vėjas nepripustytų sniego, neprilytų. Lesyklėles statykite atviroje vietoje, kad katės neprisėlintų nepastebėtos. Į lesyklėles paberkite smulkių kvietinių ir miežinių kruopų, javų grūdų, žolių sėklyčių, saulėgrąžų, avižinių dribsnių, linų sėmenų. Šąlant negalima berti duonos, pyrago trupinių, bulvės kąsnelių, geriau ant vielos kabliukų pakabinti keletą gabalėlių nesūdytų lašinių ar pastatyti platų indą su sustingusiais jautienos taukais. Sotūs sparnuočiai lengviau ištvers šaltį. Tik jokiu būdų nedėkite sūraus maisto!

Globokime ir kurapkas, iš eglišakių pastatykime slėptuves, paberkime žolių sėklų, įvairių grūdelių.

Nunustebkite, jeigu lesalo sodyboje ieškos ir kurapkos.

Lesalo paberkite kasdien

Paukščiai žiemą miškuose nepasilieka, jie traukia arčiau namų, pastatų, žinodami, kad ten lengviau ras maisto. Todėl J. Stonienė pataria lesyklas įsirengti ne tik nuosavus namus turintiems paukščių mylėtojams, bet ir daugiabučių gyventojams. Lesinti paukščius reikėtų nuolat – jeigu tik įmanoma, lesalo paberti kiekvieną ar bent kas antrą dieną. Paukščiai pripranta prie lesyklos vietos, todėl, ypač kai paspaudžia šaltukas, kitur maisto nebeieško. Paukščių globėja perspėja, kad pradėjus žiemą lesinti paukščius, šio darbo negalima nutraukti. Neradę maisto, kurio tikėjosi, giesmininkai gali žūti.

Egzistuoja įvairių nuomonių dėl paukščių lesinimo. Vieni žmonės nelesina ir mano, kad jie natūraliai turi išgyventi ir dažniausiai išlieka tik stipriausi. Tačiau J. Stonienė mano kitaip ir visada lesina į sodybą žiemą atskridusius sparnuočius, o pavasarį, vasarą ir rudenį sparnuočiai patys suranda maisto gamtoje.

Sotus lesalas paukščiams leis lengviau ištverti žiemą.


Sodo augalai su vertingais vaisiais

„Paukščiai labai nudžiunga ant medžių šakų radę ilgai išsilaikančių vertingų vaisių: spalvingų rojaus obuolėlių, šermukšnių, sočių aronijos kekių, ryškiai oranžinių erškėtrožių vaisių, raugerškių, šaltalankių ir paprastųjų putinų uogų rūgštelės. Šios sodo gėrybės reikalingos jiems išgyventi, – sako sodybos šeimininkė. – Kaip jie grakščiai ir juvelyriškai iš vaisių išrenka sėkleles, kuriose užkoduotas gyvybės šaltinis! Mūsų širdis džiaugiasi jų apsilankymu – vaisių ir uogų pakako ir mums, ir dar dosniai liko sparnuočiams.”

O jei paukščiai neatskrenda ir nečiulba – tai gal sode kažkas ne taip, kažko trūksta? Gal nėra jų viliojančių ir maitinančių medžių ar krūmų?

Janinos Stonienės nuotraukos

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

 

Dalintis

2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Baseine atliekama kineziterapija daro stebuklus

Po patirtų traumų ar persirgtų ligų gydymo neretam ligoninės pacientui prireikia ir reabilitologo pagalbos. Prieš penkiolika metų Respublikinėje Šiaulių ligoninėje įsikūrusiame Ambulatorinės reabilitacijos centre kasdien įveikti skau...
2024/03/29

Rajonuose duris atvers NŽT asmenų aptarnavimo kabinetai

Siekiant padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
2024/03/29

Bebrai verčia medžius, bet priemonių jiems suvaldyti nėra

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Šiemet gyventojai kaip niekad dažnai piktinasi dėl bebrų daromos žalos – nugriaužiamų medžių bei krūmų, rausiamų urvų, neva darkomo kraštovaizdžio. Skundai plaukia ir iš mi...
2024/03/29

UŽŪT vadovas apie Ukrainos ir Lenkijos derybas dėl sienų blokados

Ukrainos žemės ūkio tarybos (UŽŪT) vadovas Andriy Dykun kartu su kitų šakinių asociacijų atstovais dalyvavo kovo 27 d. Varšuvoje vykusiame dvišaliame Ukrainos ir Lenkijos žemės ūkio ministrų susitikime dėl žemės ūkio eksporto ...
2024/03/29

Tautinės mažumos Lietuvoje, bet ar Lietuvos?

Lietuvos statistikos departamento 2021 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno 2 mln. 810 tūkst. gyventojų, iš kurių 432 tūkst. yra tautinių mažumų atstovai, t. y. 15,4 proc. Skaitlingiausiomis tautinėm...
2024/03/29

Ekologinių sistemų išmokų dydžiai ir reikalavimai

Ūkininkai, teikdami tiesioginių išmokų paraišką, gali savanoriškai pasirinkti dalyvauti klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose sistemose (ekologinėse sistemose) bei pretenduoti į išmokas. Kviečiame susipažinti ...
2024/03/29

Prieš Velykas – gyvūnų teisių gynėjų akcija

Nevyriausybinė gyvūnų teisių gynimo organizacija artėjant Velykoms surengė kampaniją „Išteisink už grotų kalinčias vištas“. Šįkart norima labiau paspausti Lietuvos įmones, kurios naudoja narvuose laikomų viš...
2024/03/29

Aktualu „ekologams“: keitėsi kai kurių sertifikavimo įkainių formuluotės

Žemės ūkio ministro kovo 26 dienos įsakymu buvo atlikti daliniai ekologinės gamybos sertifikavimo (oficialios kontrolės) įkainių keitimai. Patikslintos tik atskirų įkainių formuluotės, o įkainių dydžiai nesikeitė.