„Ant bangos“ – avižos
Oficialiosios statistikos portale skelbiama, kad šiais metais ūkininkai žieminiams rapsams skyrė didesnius plotus nei praėjusiais metais. Šiai kultūrai buvo skirta 314,6 tūkst. ha. Panašūs plotai žieminių rapsų buvo auginami ir prieš dvejus metus.
Praėjusiais metais buvo deklaruota 307,6 tūkst. ha žieminių rapsų pasėlių. Šiais metais žieminių javų plotai sumažėjo. Jie siekia 853,5 tūkst. ha. Praėjusiais metais ūkininkai deklaravo 968,7 tūkst. ha žieminių javų.
Pagal statistiką „ant bangos“ – avižos. Šiai kultūrai ūkininkai skyrė 99,8 tūkst. ha. Praėjusiais metais avižos buvo augintos 92,9 tūkst. ha, o užpernai – 80,8 tūkst. ha plote. Tačiau avižas auginantys ūkininkai pripažino, kad šiemetinė jų supirkimo kaina – tragiška, nes kai kurie grūdų supirkėjai už toną avižų nusiteikę mokėti tik 110 Eur.
Kaip ŪP pripažino Kauno r. ūkininkaujantis Ignas Jankauskas, pienininkai laistė pieną laukuose, grūdininkams taip pat kažkur teks išpilti avižas. „Su avižomis esama panašios situacijos kaip ir su grikiais. Pernai avižų supirkimo kaina džiugino. Ji siekė 180 Eur/t – tokie skaičiai buvo pakankamai neblogi. Todėl ūkininkai šiemet noriau rinkosi šią pelningą kultūrą ir plėtė jos plotus. Kadangi avižų paklausa yra, kaip sakoma ekonomikoje, pakankamai neelastinga – ji menkai kinta. O kuomet pasiūla pakyla, kaip šiais metais, tada krenta kaina“, – kalbėjo I. Jankauskas.
Svarbu padengti savikainą
Pasak ŪP pašnekovo, šiemetinė avižų supirkimo kaina yra žemiau savikainos. Net 140 Eur/t kaina ūkininkui yra nuostolinga. Kadangi avižų pasiūla bus didelė, neatmetama galimybė, kad 110 Eur už toną grūdų mokės visi supirkėjai. „Pavasarį avižų sėklos kainos siekė rekordines aukštumas, tona jų kainavo daugiau nei 400 Eur. Tokių kainų niekada nebūdavo. Mes patys šiemet avižų nesėjome, nes matėme, kad nieko gero nebus. Žemės ūkyje kviečiai ir rapsai yra pagrindinė kultūra, tačiau ūkininkai ieško, kuo dar paįvairinti sėjomainą. Jei kultūra pelningesnė, ją ūkininkai stengiasi auginti ir tuomet, padidėjus pasiūlai, kaina krenta žemyn, atsiduriama tam tikruose spąstuose, sėjomainos ieškojime – ką dar įterpti į sėjomainą, kad išvengtum nuostolių“, – rinkos subtilybes dėstė I. Jankauskas.
Kauno r. ūkininkų sąjungos (KRŪS) pirmininkas Mindaugas Maciulevičius minėjo, kad šiemet, kaip ir anksčiau, Kauno r. ūkininkai didžiausius plotus skyrė kviečiams ir rapsams, tik nedideliuose ploteliuose buvo pasėti žieminiai miežiai, avižos. „Derlius kol kas nėra blogas, kai kur grūdai šiek tiek smulkesni, bet kiekis, sausumas – neblogi. Orai leidžia dirbti. Kokia bus grūdų kaina ir kaip ji kis, sudėtinga prognozuoti. Svarbiausia, kad ūkininkams savikaina pasidengtų“, – apie javapjūtės pradžią pasakojo KRŪS pirmininkas.
Rekordų nebus
Kelmės r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas ŪP garantavo, kad grūdų derliaus rekordų tikrai nebus. „Rekordų, apie kuriuos kalbėjo Žemės ūkio rūmai dar nepradėjus kulti, tikrai nebus. Ekstrasensų pranešimais nevertėtų tikėti“, – šypsodamasis ŪP aiškino jaunas ūkininkas. Kalbėdamas apie Kelmės r. jis minėjo praūžusios audros padarinius: siauresniuose ruožuose iškultus rapsus, išguldytus javus, kurie ūkininkams padarė nuostolių. „Rapsų pasėliai atrodė daug geriau už gaunamą derlių. Tačiau kokiomis kainomis pavyks parduoti rapsus, grūdus, tai – sėkmės dalykas. Kainos kažkiek pakyla, kažkiek nusileidžia. Todėl sunku nuspėti, kiek tam įtakos turi tarptautinės, kiek vietinės rinkos niuansai. Ateitis parodys“, – pastebėjo M. Puidokas.
Tai, kad rekordinio derliaus nebus, pripažino ir Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininkas Aušrys Macijauskas. „Ūkininkai derliumi yra nusivylę. Pagal tai, kaip atrodė pasėliai, buvo tikėtasi, kad derlius bus labai geras, bet gamta, kaip visada, padarė savo korekcijas. Todėl derlius – vidutiniškas. Rapsų derlius nebus didesnis nei penkerių metų vidurkis, kviečių – greičiausiai, taip pat ne“, – ŪP tvirtino A. Macijauskas.
Kalbėdamas apie supirkimo kainas LGAA pirmininkas teigė, kad jos nėra džiuginančios, ypač derliaus nuėmimo metu ir tų augalų, kurie nėra eksportinė prekė. Geras pavyzdys – avižos, rugiai, grikiai, kurių kainos labai žemos. „Tokias kainas žemdirbiai senokai matė. Rapsų ir kviečių kainos taip pat nėra tokios, kokių galima buvo tikėtis, atsižvelgiant į išaugusias žaliavų kainas“, – dabartines žemdirbių nuotaikas įvardijo A. Macijauskas.
Derlius ir kainos – įvairios
Nors grūdų supirkimo kainos ūkininkus nelabai tenkina, derlių jie vis tiek gabena supirkėjams. UAB „Joniškio grūdai“ – viena stambiausių kombinuotųjų pašarų gamintojų, kol kas iš ūkininkų yra supirkusi tik žieminius miežius. Už grūdų supirkimą atsakinga Ingrida Norkuvienė neįvardijo, kokia kaina buvo superkami miežiai. „Kaina – įvairi, priklausanti nuo rajono ir nuo konkurentų kainos. Kokį kiekį grūdų supirksime šiais metais, neprognozuojame. Juos superkame pagal poreikį“, – aiškino I. Norkuvienė.
Kaip ŪP sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Joniškio skyriaus pirmininkas Julius Vaitekūnas, šiais metais pašarinius miežius ūkininkai pardavė po 140–145 Eur/t. „Miežių, kuriuos kūlėme liepos pradžioje, derlius buvo labai įvairus. Vieni kūlė 6,5 t/ha, kiti – 8 t/ha. Liepos 15 d. jau pradėjome kulti rapsus. Jų derlius – silpnas. Masės buvo daug, sunkiai kūlėsi. Iš hektaro rinkome apie 3 t, kai kam gal pasisekė ir daugiau prikulti. Buvo daug ir plačiai kalbama, kad šiemetinis derlius bus rekordinis. Bet buvo užmiršta pakalbėti apie savikainą, kuri yra išaugusi. Jokių stebuklų nebus, – savo nuomonę dėstė LŪS Joniškio skyriaus pirmininkas. – Ankstesniais metais iš hektaro prikuldavome 3,5–4 t rapsų. Jau pradėjome kulti ir kviečius, jų derlius siekia 7–8 t/ha. Matysime, kokiomis kainomis pavyks derlių parduoti. Jei parduosime po 195 Eur/t, kaip yra dabar, tai nelabai džiaugsimės.“
Laukia grūdų ir rapsų
UAB „Scandagra“ Kelmės regiono pardavimų / grūdų supirkimo vadybininkas Egidijus Arlauskas ŪP aiškino, kad šiemetinė kviečių kokybė yra prastoka, didžioji dauguma grūdų – III klasės. „Mes superkame tik kviečius ir rapsus. Tie patys klientai, tas pats rajonas, todėl daugiau nei rapsų, nei kviečių nepriaugins, todėl tikimės, kad jų supirksime tiek pat, kiek ir praėjusiais metais. Supirkimo kainos kiekvieną dieną svyruoja, konkrečių supirkimo kainų nepasakysiu“, – teigė vadybininkas.
UAB „Agrochema“ tinklalapyje rašoma, kad šiais metais į jų elevatorius pirmieji rapsai buvo atvežti savaite anksčiau. „Rapsų aliejus šiais metais labai geras ir yra 1 proc. didesnis nei pernai. Tiesa, rapsai beveik 2,5 proc. sausesni, palyginti su gautaisiais praėjusių metų pirmąją priėmimo savaitę“, – rašoma informacijoje. Šiais metais bendrovė, galimai, nori supirkti didesnį grūdų bei rapsų kiekį. Todėl savo tinklapyje ūkininkams, sudariusiems su UAB „Agrochema“ grūdų ir (arba) rapsų pardavimo sutartį ne mažesniam nei 100 t grūdų kiekiui, siūlo dalyvauti konkurse ir laimėti kelionę į užsienį.
Ko tikėtis?
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Viršelio nuotr.: Pienininkai laistė pieną laukuose, grūdininkams dėl žemų supirkimo kainų taip pat kažkur teks išpilti avižas.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.