Ashburn +20,0 °C Dangus giedras
Penktadienis, 11 Spa 2024
Ashburn +20,0 °C Dangus giedras
Penktadienis, 11 Spa 2024

Jei po šilauogėmis pasodinote kitų augalų, nedelskite – persodinkite juos

2023/05/30


Nedidelėje sodyba tenka taupyti kiekvieną žemės pėdą ir gerai pasukti galvą, kaip talpiai susodinti visus norimus augalus – ir tuos, kurie puošia, ir tuos, kurių derlių mielai sukramsnojame. Neretai kai kuriems sodininkams norisi pataupyti ir durpes, todėl bando išnaudoti erdvę po šilauogių krūmais ir pasodina spanguolių, bruknių, erikų, viržių ar kitų erikinių šeimos augalų, kaip ir šilauogės augančių rūgščioje dirvoje. Tačiau sodų specialistė Auksė Meiduvienė perspėja to nedaryti ir pataria šiems augalams paieškoti kitos vietos.

VU Botanikos sodo Pomologinių kolekcijų grupės vyriausiosios botaninių kolekcijų kuratorės Auksės Meiduvienės nuomone, toks augalų sodinimas yra vienadienis mąstymas. „Man visuomet kyla klausimas: o kodėl, taupant vietą, nepatariama po obelimis, kriaušėmis ar kitais sodo medžiais sodinti morkų, kopūstų, salotų ar ridikėlių? Turbūt tai labiau pasiteisintų nei vienų erikinių sodinimas po kitais. Jokiu būdu to nedarykite, – perspėja specialistė. – Jei jau pasisodinote, iškaskite visus augalus, kurie auga po šilauogių krūmais, ir pasodinkite juos atskirai, bent metro atstumu vienus nuo kitų.“

VU Botanikos sodo Pomologinių kolekcijų grupės vyriausioji botaninių kolekcijų kuratorė Auksė Meiduvienė.

Botaninių kolekcijų kuratorė iškart paaiškina, kodėl tokių sprendimų reikia atsisakyti. Pirmiausia negalima pamiršti, kad spanguolės ir bruknės sudaro sąžaly­nus, tad, pasak jos, jei pasodinsite šalia krūmo, po kurio laiko jos išplis ir dalis atsidurs po krūmu. Be to, skirtingi augalai reikalauja skirtingos priežiūros. „Jei norite, kad jie ne tik žaliuotų, bet ir derėtų, po krūmais jiems ne vieta. Po šilauogėmis pasodintiems augalams nepakanka šviesos, saulės spinduliai nepasiekia tiek, kad jie galėtų žydėti ir derėti“, – išsamiai paaiškina A. Meiduvienė.

Nereikėtų pamiršti ir to, kad augalai tręšiami skirtingai. Bruknėms, span­guolėms trąšų reikia mažiau, dideliems šilauogių krūmams – daugiau; didesnis trąšų kiekis bus naudingas šilauogei, bet sukels bėdų spanguolei ir bruknei, mažesnis kiekis bus tinkamas po krūmu augantiems augalams, bet bus nepakankamas normaliam šilauogių vystymuisi ir derėjimui, visai netrę­šiant – skurs visi augalai.

„Reikalingas mulčio sluoksnis taip pat kitoks. Šilauogės žymiai geriau auga po maž­daug 15 cm sluoksniu. Ką tada daryti su pokrūminiais augalais: juos palaido­ti po mulčiu ar beveik visai užpilti? Ar tai jiems patiks? – retoriškai klausia specialistė. – Skirtingos ir drėgmės sąlygos. Šilauogės mėgsta drėgmę, bruknėms jos beveik nereikia, spanguolės ją mėgsta saikingai. Jei laistysite tiek, kad gerai augtų šilauogės, pokrūminėms kultū­roms drėgmės bus per daug ir pradės nykti, apniks ligos.“

Jei norite, kad rūgščia­mėgiai erikiniai augalai jaustųsi puikiai, A. Meiduvienė pataria – sodinkite juos atskirai, atviroje, saulėtoje vietoje, užuovėjoje. Tuomet visus priežiūros ypatumus galėsite taikyti kiekvienai kultūrai atskirai, o augalai džiugins dekoratyvumu, gausiu žydėjimu ir puikiu derliumi.

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Asociatyvi 123rf nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis