Ashburn +16,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +16,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Ką slepia išskirtinė šalyje Šepetos pelkė

2023/06/03


Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Kupiškio rajone viešėjo Gamtos tyrimų centro mokslo darbuotojos dr. Ilona Jukonienė, dr. Zofija Sinkevičienė ir biologė Agnė Bagušinskaitė. Jos kelias dienas tyrinėjo Šepetos pelkę, patenkančią tarp trijų šalies pelkių, XX amžiaus pirmoje pusėje išsamiai tyrinėtų mokslininkų.

Buvo žinoma, kad čia auga labai retas augalas, ledynmečio reliktas, beržas keružis, buvo aptinkama dabar Lietuvoje išnykusių baltųjų tetervinų (žvyrių) populiacija. Šiandien centrinė pelkės dalis yra eksploatuojamas durpynas, išlikę tik nežymūs anksčiau aprašytos pelkės pakraščiai. Kokia augalija čia vyrauja, ar dar galima rasti retų augalų rūšių, tuo ir domėjosi mokslininkės.

Pelkė – ypatinga ekosistema

Biologės dr. I. Jukonienės mokslinių tyrimų sritis – samanų įvairovės, ekologijos ir paplitimo tyrimai, retų samanų rūšių populiacijų struktūra ir būklė, pelkių augalijos struktūra ir jos ilgalaikiai pokyčiai. Ji yra vienintelė ilgai ir profesionaliai samanas tyrinėjanti mokslininkė Lietuvoje. Plačiau apie vizitą Kupiškio rajone su viešnia ir pasikalbėjome.

Agnė Bagušinskaitė
Šepetos pelkės tyrėja Agnė Bagušinskaitė tarp kupstinių švylių. Zofijos Sinkevičienės nuotr.

„Mes atliekame tyrimus pagal Lietuvos mokslo tarybos Lituanistikos 2016–2024 metų programos projektą „Šepeta. Pelkės augalija istorinių tyrimų ir kraštovaizdžio pokyčių kontekste“.

Šepetos pelkė užima svarbią vietą Lietuvos pelkių tyrimų istorijoje ir patenka tarp pirmų trijų pelkių, kurios įvairiapusiškai ištirtos šalyje. Pirmoji – pačioje XX a. pradžioje vokiečių mokslininko C. A. Weberio ištirta Aukštumalos pelkė Šilutės rajone.

Vėliau nepriklausomos Lietuvos mokslininkai ištyrė Kamanų pelkę ir 1937 m. išleido monografiją apie ją. Po trejų metų 1940 m. išleista monografija apie Šepetos pelkę“, – pasakojo I. Jukonienė.

Anot pašnekovės, pelkės – išskirtinės gamtinės sistemos, svarbios ekologinei pusiausvyrai palaikyti ir teikiančios ekonominę naudą žmonėms. Žmones nuo seno domino jose glūdintys durpių ištekliai. Nusausintos pelkės buvo verčiamos ganyklomis, dirbamais laukais.

„XX a. pradžioje Europoje, ypač Vokietijoje, pelkių naudojimas suintensyvėjo.

Kai susikūrė nepriklausoma Lietuvos valstybė, jai taip pat reikėjo energetinių išteklių, tad pradėta labai domėtis pelkėmis, vertinti jų resursai, mažosios savaime pradėtos kasti.

Bet gamtininkų požiūriu pelkę, kaip ypatingą ekosistemą, prieš pradedant eksploatuoti būtina ištirti tiek botaniškai, tiek geologiškai. Mokslininkai suvokė pelkių mokslinių tyrimų stoką ir svarbą.

1935 m. tuometinis Žemės ūkio akademijos rektorius prof. V. Vilkaitis suorganizavo mokslininkų kolektyvą kompleksiniams tyrimams Kamanų pelkėje, kuri tuo metu buvo viena mažiausiai pažeistų Lietuvos pelkių. Tyrimų rezultatai 1937 m. publikuoti monografijoje „Kamanos: hidrografija, stratigrafija ir augalija“. Nepraėjus nė metams, atkreiptas dėmesys, kad kitoje Lietuvos dalyje yra labai didelė ir graži aukštapelkė – Šepeta.

Dar iki 1937 m. Šepetos pelkėje lankėsi profesorius Tadas Ivanauskas, kuris vien dėl čia aptikto labai reto augalo, ledynmečio relikto beržo keružio, ir baltųjų tetervinų (žvyrių) populiacijų Šepetos pelkę siūlė paskelbti gamtiniu rezervatu.

Vis dėlto ekonominiai svertai lėmė, kad trečiajame XX amžiaus dešimtmetyje buvo aprašyti Šepetos durpių ištekliai, imta svarstyti apie jos eksploataciją. Tuo labiau kad pelkė buvo patogioje vietoje, netoli geležinkelio ir plento. 1939 m. pradėti Šepetos pelkės sausinimo darbai“, – pasakojo I. Jukonienė.

beržas
Beržas keružis. Agnės Bagušinskaitės nuotr.

Atlikus tyrimus – monografija

Kai Žemės ūkio akademijos mokslininkai suskubo vykdyti kompleksinius pelkės tyrimus, pelkė jau pradėta sausinti, stovėjo kraiko fabrikas, tad ji jau buvo pažeista.

Tačiau, pasak I. Jukonienės, pelkė labai gyvybinga ekosistema, mokslininkams čia dar pavyko aprašyti įvairius pelkei būdingus augalų bendrijų kompleksus: raistus, atvirą plynę su ežerokšniais, klampynėmis, plotus su besikaitaliojančiais kimsais ir duburiais.

Pelkėje buvo aptinkama gausi beržo keružio populiacija.

„Šepetos pelkėje dirbo didelė tyrėjų komanda, panaši kaip ir Kamanose.

Tyrimams vadovavo K. Brundza, kuris kartu su E. Purvinu tyrė augalų bendrijas ir sudarė Šepetos pelkės augalijos žemėlapį, V. Ruokis nustatė deguonies kiekį vandenyse, M. Žemaitis aprašė apypelkio reljefą ir uolienas, ežerokšnius.

1940 m. visa informacija apie pelkės geografiją: paviršiaus ir dugno reljefą, durpių masės kiekį, augalų bendrijas, praeities ir raidos pagrindinius bruožus, regioninę vietą Europoje su detaliais Šepetos pelkės augalijos aprašymais, augalų sąrašais, detaliu augalijos žemėlapiu sugulė į monografiją.“

Šepetos pelkė
Tarp pelkinių miškų vietomis pasitaiko atviresnių pelkės plotų su pelkėms būdingomis pušų formomis. Ilonos Jukonienės nuotr.

 

Jurga BANIONIENĖ/Kupiškėnų mintys

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...