Columbus -2,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 21 Grd 2024
Columbus -2,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 21 Grd 2024

Ką verta žinoti tręšiamųjų produktų tiekėjams ir platintojams

2023/04/14


Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (Augalininkystės tarnyba) primena, kad siekiant užtikrinti saugaus ir sveiko maisto gamybos grandinę bei apsaugoti žmonių ir gyvūnų sveikatą bei aplinką, ypač svarbu, kad į Lietuvos Respubliką (LR) būtų įvežami ir platinami bei naudojami tik kokybiški, efektyvūs ir saugūs tręšiamieji produktai. Čia didelė atsakomybė tenka tręšiamųjų produktų tiekėjams bei platintojams, todėl svarbu žinoti esminius reikalavimus.

Kokius tręšiamuosius produktus leidžiama Lietuvos rinkai patiekti ir tiekti?

LR rinkai leidžiama patiekti ir tiekti tik tuos tręšiamuosius produktus, kurie įtraukti į Identifikavimo sąrašą, t. y. tie tręšiamieji produktai, kurie gali būti priskirti prie vieno iš identifikavimo sąraše nurodytų bendrinių pavadinimų ir atitinka specialiuosius saugos ir kokybės reikalavimus, arba ES tręšiamuosius produktus, pažymėti CE žymeniu ir atitinkančius Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/1009 reikalavimus.

Reikalavimas pateikti ir tiekti rinkai bei naudoti tik į Identifikavimo sąrašą įtrauktus tręšiamuosius produktus įtvirtintas 2019 m. sausio 11 d. LR tręšiamųjų produktų įstatyme (toliau – Įstatymas). Įstatyme nustatyti pagrindiniai rinkai pateikiamiems ir tiekiamiems tręšiamiesiems produktams keliami reikalavimai, ekonominės veiklos vykdytojų, tręšiamųjų produktų naudotojų pareigos, rinkai pateikiamų ir tiekiamų tręšiamųjų produktų įtraukimo į tręšiamųjų produktų identifikavimo sąrašą ir išbraukimo iš jo reikalavimai, rinkos priežiūros tvarka ir atsakomybė už Įstatymo pažeidimus. Įstatymas rinkai pateikiamiems ir tiekiamiems tręšiamiesiems produktams taikomas tiek, kiek šių produktų nereglamentuoja Europos Sąjungos teisės aktai.

Reikalavimai CE žymeniu nepažymėtiems tręšiamiesiems produktams

Tręšiamieji produktai, kurie nėra pažymėti CE žymeniu, rinkai gali būti pateikiami ir tiekiami, kai jie atitinka visas šias sąlygas:

1. Įtraukti į Identifikavimo sąrašą. Kai tręšiamasis produktas nėra įtrauktas į Identifikavimo sąrašą, tuomet ekonominės veiklos vykdytojas, jei nori tiekti rinkai šį produktą, LR Vyriausybės įgaliotai institucijai (Augalininkystės tarnybai) gali pateikti prašymą įtraukti tręšiamąjį produktą į Identifikavimo sąrašą kartu su šio tręšiamojo produkto atitiktį pagrindžiančiais dokumentais.

Identifikavimo sąraše nurodytoms tręšiamųjų produktų funkcinėms kategorijoms yra nustatyti bendrieji kokybės ir saugos reikalavimai (minimalūs maistinių medžiagų kiekiai ir leistinų teršalų kiekiai), o konkrečiam tręšiamajam produktui nustatyti specialieji kokybės ir saugos reikalavimai, gamybos metodas, žaliavos ir pagrindinės sudedamosios dalys. Identifikavimo sąrašas nėra konkrečių komercinių pavadinimų tręšiamųjų produktų sąrašas ar registras, kaip daugelyje kitų Europos Sąjungos valstybių, todėl, prieš pateikiant tręšiamąjį produktą į LR rinką reikia įsitikinti ar konkretus tręšiamasis produktas yra įtrauktas į Identifikavimo sąrašą ir ar atitinka specialiuosius saugos ir kokybės reikalavimus.

2. Supakuoti ir paženklinti pagal Tręšiamųjų produktų pakavimo ir ženklinimo reikalavimų aprašą, patvirtintą LR ekonomikos ir inovacijų ministro 2020 m. liepos 9 d. įsakymu Nr. 4-547 „Dėl Tręšiamųjų produktų pakavimo ir ženklinimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas). Jeigu tręšiamasis produktas tiekiamas be pakuotės, informacija valstybine kalba turi būti pateikta tręšiamojo produkto lydimajame dokumente. Taip pat tręšiamieji produktai, atitinkantys 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo, nustatytus pavojingų cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo kriterijus, papildomai klasifikuojami, pakuojami ir ženklinami Reglamente (EB) Nr. 1272/2008 nustatyta tvarka.

3. Tiekiami rinkai su gamintojo parengtais techniniais dokumentais:

  1. saugos duomenų lapais (lietuvių kalb. Saugos duomenų lapus pateikti būtina Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1907/2006 nustatytais atvejais. Išsamiau apie tai rasite Aplinkos apsaugos agentūros internetinėje svetainėje.
  2. naudojimo instrukcijomis (lietuvių kalba). Ši informacija gali būti pateikta tręšiamojo produkto etiketėje arba tręšiamojo produkto lydimajame dokumente.
  3. tręšiamojo produkto akredituotos laboratorijos cheminės sudėties tyrimo protokolais, ne senesniais kaip 6 mėnesiai, kuriuose nurodytos pagrindinės ir antrinės augalams tręšti skirtos maisto medžiagos, vandenyje tirpios medžiagos, kenksmingos priemaišos, mikroorganizmai.

Reikalavimai, kurie taikomi ES tręšiamiesiems produktams, pažymėtiems CE žymeniu

Nuo 2022 m. liepos 16 d. įsigaliojo Reglamentas (ES) Nr. 2019/1009, kurio reikalavimai taikomi tręšiamųjų produktų gamybai ir pateikimui ES rinkai, tačiau jie netaikomi ES tręšiamųjų produktų naudojimui ar jų naudojimo būdui nustatyti.

ES tręšiamieji produktai gali būti tiekiami rinkai tik tuo atveju, kai:

  • atitinka produktų funkcinės kategorijos reikalavimus, nustatytus Reglamento (ES) Nr. 2019/1009 I priede;
  • atitinka sudedamųjų medžiagų kategorijos ar kategorijų reikalavimus, nustatytus Reglamento (ES) Nr. 2019/1009 II priede, ir
  • paženklinti pagal Reglamento (ES) Nr. 2019/1009 III priede nustatytus ženklinimo reikalavimus.

Prieš pateikiant į rinką CE ženklu pažymėtus tręšiamuosius produktus ekonominės veiklos vykdytojai (gamintojai, importuotojai ir platintojai) privalo:

  • įsitikinti, kad tręšiamasis produktas atitinka reikalavimus nurodytus Reglamento (ES) Nr. 2019/1009 I ir II prieduose;
  • gamintojai turi parengti, o įgaliotieji atstovai, importuotojai ir platintojai įsitikinti, kad gamintojas parengė visus techninius dokumentus, nurodytus Reglamento (ES) Nr. 2019/1009 IV priede;
  • gamintojai turi atlikti arba pavesti atlikti įgaliotiesiems atstovams, o importuotojai ir platintojai įsitikinti, kad gamintojas arba jo įgaliotasis atstovas atliko atitikties vertinimo procedūrą;
  • gamintojai turi parengti arba pavesti parengti įgaliotiesiems atstovams, o importuotojai ir platintojai įsitikinti, kad gamintojas arba jo įgaliotasis atstovas parengė ES atitikties deklaraciją;
  • gamintojai, jų įgaliotieji atstovai ir importuotojai turi paruošti, o platintojai įsitikinti, kad gamintojas arba jo įgaliotasis atstovas ir importuotojas parengė reikalavimus atitinkančią etiketę ir tręšiamąjį produktą paženklino CE ženklu.

Importuotojams ir platintojams tenka gamintojo pareigos, kai importuotojas arba platintojas ES tręšiamąjį produktą rinkai pateikia savo vardu ar naudodamas savo prekių ženklą, arba pakeičia ES tręšiamąjį produktą taip, kad gali pasikeisti jo atitiktis Reglamentui (ES) 2019/1009.

Augalininkystės tarnyba vykdo ES tręšiamųjų produktų, pažymėtų CE ženklu, įvežimo iš trečiųjų šalių kontrolę. Importuotojai, įveždami ES tręšiamuosius produktus į Lietuvą, turi pateikti šiuos dokumentus:

  • ES atitikties deklaraciją;
  • pagal Reglamento (ES) Nr. 2019/1009 III priede pateiktą pavyzdį parengtą etiketę ar atitinkamą lydimąjį dokumentą;
  • akredituotų laboratorijų bandymų ataskaitas, įskaitant produktų alyvos išlaikymo ir atsparumo detonacijai tikrinimų ataskaitas;
  • saugos duomenų lapus (jei saugos duomenų lapai privalomi pagal Reglamentą Nr. 1907/2006).

Gamintojai ir importuotojai, pateikiantys ir (ar) tiekiantys į rinką CE ženklu pažymėtus tręšiamuosius produktus, privalo turėti ir 5 metus saugoti visus Reglamento (ES) 2019/1009 IV priede nurodytus techninius dokumentus ir pateikti nacionalinei kompetentingai institucijai, t. y. Augalininkystės tarnybai, jeigu ji pateikia pagrįstą prašymą.

Reikalavimai amonio nitrato trąšoms

Didelį azoto kiekį (N (azotas) > 28 proc.) turinčios amonio nitrato trąšos pateikiamos LR rinkai ir vežamos tranzitu per LR teritoriją prieš tai atlikus atsparumo detonacijai bandymą, vadovaujantis Reglamento (ES) 2019/1009 reikalavimais. Šis bandymas turi būti atliktas valstybių narių patvirtintose laboratorijose, kurių sąrašas skelbiamas Europos Komisijos oficialiajame leidinyje. Atsparumo detonacijai bandymas turi būti atliktas konkrečiai siuntai ne anksčiau kaip prieš 3 mėnesius iki didelį azoto kiekį turinčių amonio nitrato trąšų pateikimo LR rinkai. Atkreipiame dėmesį, kad laboratorijos išduotas, galiojantis ir kas 3 mėnesius atnaujinamas atsparumo detonacijai sertifikatas privalo lydėti didelį azoto kiekį (N (azotas) > 28 proc.) turinčias amonio nitrato trąšas, visoje teikimo rinkai grandinėje. Laboratorijos išduotas didelį azoto kiekį turinčių amonio nitrato trąšų siuntos atsparumo detonacijai sertifikatas ir bandymo rezultatai įgaliotajai institucijai turi būti pateikiami ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas, kai trąšos pateikiamos rinkai, t. y. iki kol trąšos pasieks LR sieną. Šias trąšas leidžiama pateikti ir tiekti galutiniam naudotojui tik supakuotas. Primename, kad draudžiama pateikti ir tiekti rinkai amonio karbonato trąšas.

 

Valstybinės augalininkystės tarnybos informacija

123rf nuotr.

Dalintis