Ashburn +19,0 °C Debesuota
Antradienis, 5 Kov 2024
Ashburn +19,0 °C Debesuota
Antradienis, 5 Kov 2024

Kad Kalėdų Senelis nepravažiuotų pro sodybą

2023/12/02


Vis tik gerai, kad pačiu tamsiausiu metų laiku ateina šventės! Tada ypač norisi blizgučių, karšto vyno ir spalvotų šviesų tiek namuose, tiek sode. Specia­listai sako, kad kalėdinis sodo apšvietimas – tarsi virusas! „Dažnai žmonės pradeda puošti savo sklypus ar viešąsias erdves kartu: vienam kaimynui apšvietus kiemą, užsinori ir kitas. Taip uždaros gatvės tampa nedideliais Kalėdų miesteliais”, – pasakoja UAB SODO veiklos vadovas Eimantas Piličiauskas.

Pravers visus metus

„Žemos įtampos „Garden Light“ sodo apšvietimą galima įrengti tiek vasarą, tiek rudenį – kol neįšalusi žemė. Jis malonus ir vasarą vakarojant sode, ir ilgais, tamsiais žiemos vakarais. Net naktį, kai namiškiai miega, apšviesta teritorija suteikia saugumo jausmą, o atsikėlus atsigerti smagiau pro langą matyti apšviestą teritoriją nei savo atspindį lango stikle“, – pastebi E. Piličiauskas.

Jei norite, kad apšvietimas būtų saugus, pirmiausia teks įsigyti transformatorių, kuris sumažina įtampą. Tada jau į zonas, kur stovės šviestuvai, vedamas kabelis ir sujungiami visi šviestuvai.

Kalėdinis apšvietimas dažnai integruojamas į bendrą žemos įtampos sodo apšvietimo sistemą arba įrengiamas atskirai, jungiant jį į aukštos įtampos sistemą. Žemos įtampos sodo apšvietimo sistemos atveju jis gali būti valdomas tuo pačiu valdikliu, kaip ir likęs sodo apšvietimas. Tokios sistemos nesudėtingai sumontuojamos ir lengvai valdomos.

sodybos apšvietimas
Stambių lempučių girliandos pabrėžia griežtą namo architektūrą.

Daugelis įsivaizduoja, kad kalėdinis apšvietimas – kieme stovinti eglė ar kitas spyg­liuotis, papuoštas lempučių girliandomis. „Tai klasika, tačiau yra ir kur kas daugiau. Nors žiemos šventės pirmiausia asocijuojasi su girliandomis, jomis galima puošti ne vien eglutę. Apšvieskite gyvatvorę, kiemo augalus, mažąją architektūrą (pavėsinę, skulptūrą, pirtį), o jei kieme neauga eglė, drąsiai puoškite kitą augalą, ir net ne vieną, o kelis. Girliandomis nušviesti galima pušis, obelis, magnoliją ar įspūdingos formos krūmą“, – sako specialistas. Jo teigimu, kieme dėl grožio dažniausiai puošiami keli objektai.

Sodybų šeimininkai vis dažniau palieka lemputes ant namo fasado, jos puikiai pasitarnauja ir vasarą per vakarėlius, gimtadienius ar kitas šventes.

Mados ir naujovės

Apželdintojai dažnai kartoja, kad sodas – tai dar vienas kambarys, todėl augalai turi derėti ir prie interjero. „Madinga vienodai apšviesti tiek namo vidų, tiek sodą. Interjerą puošianti eglutė ir kiemo augalai apšviečiami viena spalva, taip sukuriant vientisumo efektą. Pati populiariausia – šiltai geltona, ja apšviesti medžiai atrodo natūraliausiai“, – pastebi tendencijas E. Piličiauskas, bet akcentuoja, kad spalva gali būti bet kokia.

Labai gražu dubliuoti kalėdinį ir paprastą apšvietimą: medį apšviesti ir girliandomis, ir šviestuvu. Sutemus švyti ne vien lemputės, bet išryškėja ir paties augalo linijos. Kadangi šventės trunka neilgai, tai įjungę vien šviestuvą, turėsite puikiai apšviestą medį visą sezoną.

sodybos apšvietimas
Modernaus namo išorė apjuosta Papaya lauko girliandomis.

Medžiams nekenkia

Perkant girliandas, visada reikia pasidomėti jų kokybe. Tačiau kokybiškų kalėdinių girliandų (pavyzdžiui, „Lotti“ prekės ženklo) net nereikia nukabinti – jos nebijo nei saulės, nei lietaus (ypač aktualu, jei papuoštas didelis medis).

Dažnai žmonės teiraujasi, ar lemputės nepakenks medžiui. Apšvietimą įrengiančios įmonės atstovas nuramina: „Šiandien gerų gamintojų girliandoms naudojami LED šviestuvai neįkaista, taigi medžiams nekenkia. Ant augalo girliandos montuojamos laisvai, kad neįsirėžtų į kamieną.“

Kartais kyla klausimų, kaip medžiui augant, elgtis su lemputėmis. Jei medis labai sparčiai auga, yra „augančių girliandų“ „Linea“, kurias galima prijungti prie esamų, kai jų nebeužtenka.

Jei šeimininkė apsigalvoja

Renkantis kalėdinių girliandų spalvą, dažnas suka galvą – kas bus, jei kitąmet norai pasikeis? Todėl smagu turėti dviejų spalvų girliandas, pavyzdžiui, vienspalves ir spalvotas, vienais metais įjungti vienas, kitais – kitas, o trečiais galima ir abi. „Yra ir naujovių. Štai šiemet montuojame girliandas, kurioms galima pakeisti lempučių spalvą. Darbo yra, tačiau mažiau, nei pakeisti pačias girliandas“, – tikina E. Piličiauskas.

sodybos apšvietimas
Paliktos ant fasado lemputės beveik nepastebimos.

Yra šviestuvų, kurių spalvą nuolat galima keisti į pageidaujamą. Tokį apšvietimą derinant su girliandomis, galima išgauti netikėtų efektų, nes spalva pabrėžia augalo koloritą ir struktūrą, akcentuoja jo pranašumus ir užmaskuoja trūkumus. Pavyzdžiui, nuostabiai atrodo rudenį raudonas japoniškas klevas, kurį apšvietus raudonai, spalva tampa dar intensyvesnė. Žaliai apšviesta ruduojanti ir spyglius metanti pušis tampa dar ryškesnė ir nesimato nurudusių spyglių.

Savo jėgomis

Jei neužtenka lėšų iš karto apšviesti visą sodą, galima tai daryti palaipsniui, kad išlaidos pasiskirstytų tolygiau ir būtų laiko pagalvoti, ko trūksta.

Prie vieno kabelio galima prijungti ne tik šviestuvus, bet ir norimo ilgio girliandų. Daugelis žmonių žemos įtampos sistemos atveju tai atlieka patys – nebūtina samdyti specialisto, tereikia perskaityti instrukciją.

 

Giedrė RYMEIKĖ

Eimanto PILIČIAUSKO nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/04

Kęstutis Girnius. AR LIETUVOS UŽSIENIO POLITIKA – VERTYBINĖ?

Lietuva pabrėžtinai skelbia vykdanti vertybinę politiką, turėdama omenyje Vakarų liberaliosios demokratijos vertybes, teikianti pirmenybę žmogaus laisvei ir teisėms bei teisingumui, rinkos ūkiu pagrįstai demokratinei santvarkai, visų gerovei ir pa...
2024/03/04

Kovas žmonių draugas ar priešas?

Kovo 4 d. minima kaip Kovarnių arba Kovų diena. Tikima, kad būtent šiomis dienomis į Lietuvą iš žiemaviečių sugrįžta kovai, taip primindami apie atėjusį pavasarį. Kovai iš tikrųjų pavasarį parskrenda netgi anksčiau nei pavasar...
2024/03/04

Nauji įtarimai dar keturiems savivaldybių tarybų nariams dėl neteisėtai pasisavintų savivaldybės lėšų

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) toliau atlieka ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti.
2024/03/04

Pirmą kartą šiais metais Lietuvoje pigo degalai, o biokuro kaina ir toliau išlieka mažiausia Baltijos šalyse

Per savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje padidėjo 2 proc., Brent naftos kaina paaugo 0,7 proc., bet biokuras atpigo dar 2,4 proc., o gamtinių dujų kaina nukrito 3,9 procento. Vidutinės degalų kainos Lietuvoje pirmą kartą šiais metais ...
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

VMVT persitvarko: atskirtos paslaugų ir kontrolės funkcijos

Pasibaigė vienas svarbiausių Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pokyčių etapų: siekiant efektyvumo ir skaidrumo, buvo pakeista Tarnybos struktūra. Ji įsigaliojo nuo 2024 metų vasario 14 dienos. Šiuo metu toliau vykdomi pert...
2024/03/04

„John Deere“ su trimis visiškai naujais modeliais 9RX traktorius perkelia į naują dimensiją

Šių metų parodoje „Commodity Classic“ Hiustone, Teksaso valstijoje (JAV), kompanija „John Deere“  pristatė galingiausią kada nors sukurtą serijinį traktorių, praplėsdama 9RX asortimentą 9RX 710, 770 ir 830 model...
2024/03/04

Kokios nemokamos pagalbos gali sulaukti klausos sutrikimų turintys pacientai?

Minint Tarptautinę klausos dieną, ligonių kasų specialistai primena, kokios sveikatos priežiūros paslaugos ir medicinos priemonės klausos sutrikimų turintiems žmonėms yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.&n...
2024/03/04

Finansavimo sunkumai: skolinimosi apimtys – 2016 metų lygyje

Žemės ūkio sektorių pastaruosius metus skausmingai karpo pajamų ir išlaidų žirklės, atsiradusios 2022 m. dėl karo Ukrainoje ir drastiškai augusių dujų kainų. „Finora Bank“ vyr. analitikas Vaidotas Šumskis atkreipia...